"Pierwsze słyszę". Boniek zaprzeczył ws. Marciniaka

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Domnik / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek
WP SportoweFakty / Michał Domnik / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek
zdjęcie autora artykułu

Krążyły opinie, że Szymon Marciniak znalazł się w gronie faworytów do poprowadzenia meczu otwarcia Euro 2024. Zbigniew Boniek był zaskoczony. - Ale gdzie się mówiło? Jestem wiceprezydentem UEFA - nie krył zdziwienia na antenie TVP.

W tym artykule dowiesz się o:

Jak już informowaliśmy wcześniej, na Euro 2024 udała się nie tylko reprezentacja Polski, ale też piątka naszych sędziów, czyli: Szymon Marciniak, Adam Kupsik i Tomasz Listkiewicz, a także obsługujący VAR Bartosz Kwiatkowski oraz Tomasz Kwiatkowski.

W kuluarach mówi się, że jednym z faworytów do poprowadzenia finału imprezy będzie Szymon Marciniak. Krążyły także pogłoski, że doświadczony arbiter zostanie wyznaczony na mecz otwarcia Niemcy - Szkocja w grupie A, jednak UEFA postawiła finalnie na Clementa Turpina.

Zastanawiano się wówczas, czy na brak nominacji miała wpływ sporna sytuacja z półfinału Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt i Bayernem Monachium. Przypomnijmy, że w doliczonym czasie gry Matthijs de Ligt skierował piłkę do siatki, ale bramka nie została uznana. Szymon Marciniak przerwał grę Niemców z powodu spalonego przy podaniu Joshuy Kimmicha.

ZOBACZ WIDEO: Co się dzieje z Robertem Lewandowskim? "Kadra musi to wyrzucić z głowy"

Sędzia podjął właściwą decyzję. Zrobił to jednak przed oddaniem strzału, przez co nie mógł posłużyć się VARem, a później został ostro potraktowany przez niemieckie media, które nie szczędziły w kierunku polskiego arbitra słów krytyki.

- Nie uważam, żeby półfinał zaszkodził Marciniakowi. Czasami popełnia się błędy i Szymon w półfinale Ligi Mistrzów go popełnił. Mówiło się, że ma dostać do sędziowania mecz otwarcia. Ale gdzie się mówiło? Jestem wiceprezydentem UEFA i pierwsze słyszę, żeby Marciniak był kandydatem na ten mecz - zdradził Zbigniew Boniek na antenie TVP.

- Szymon Marciniak tak dużo prowadził meczów, jest rywalizacja i chcą promować też innych. Nie jest powiedziane, że jak będzie dobrze sędziował, to nie będzie sędziował aż do końca. Im dalej będzie reprezentacja Polski, tym mniejsze szanse - zauważył wiceprezydent UEFA.

Warto dodać, że jeśli Szymon Marciniak zostanie wybrany głównym rozjemcą finału Euro 2024, stanie się absolutną legendą. Będzie wówczas pierwszym arbitrem, który zdobędzie "koronę świata", czyli poprowadzi spotkania o wszystkie najważniejsze trofea w futbolu.

- Myślę, że to realne, by Szymon został wyznaczony do prowadzenia finału, ponieważ jest w ścisłej czołówce, a może ciągle nawet najlepszym sędzią na świecie, co potwierdzają Pierluigi Collina oraz Roberto Rosetti. To taki as w talii komisji sędziowskiej UEFA - ocenił w rozmowie z WP SportoweFakty Michał Listkiewicz (---> TUTAJ).

---> Nie ma złudzeń. Polacy w "grupie śmierci" na Euro 2024 ---> Kto zostanie królem strzelców Euro 2024? Zobacz listę kandydatów

Źródło artykułu: WP SportoweFakty