Szczecin zdeklasowany przez inne duże miasta

W zdecydowanej większości dużych miast powstają nowoczesne stadiony. W Warszawie staną dwa duże obiekty - Stadion Narodowy oraz stadion Legii Warszawa, w Poznaniu budowany jest obiekt Lecha, a w Krakowie w remoncie są dwie areny - zarówno Wisły, jak i Cracovii. Można byłoby kontynuować tę listę projektów, które są realizowane w całej Polsce. Niestety jako przykładu nie można podać Szczecina. Od lat w portowym mieście mówi się o budowie nowoczesnego obiektu, jednak kolejni prezydenci obiecują stadion i... na tym się kończy.

Mimo iż w Szczecinie są jedni z najlepszych kibiców w Polsce, a Pogoń to uznana marka, mecze Dumy Pomorza rozgrywane są na starym, wręcz zabytkowym stadionie. Gdy szczeciński klub zaczął się odbudowywać i gdy priorytetem stał się awans Portowców do ekstraklasy, zaczęto krok po kroku modernizować obiekt przy Twardowskiego.

Początkowo powstały nowe szatnie oraz tunel, z którego piłkarze wychodzą na murawę. Szatnie wyglądają imponująco, są nowoczesne, zawodnicy mają komfortowe warunki. Kilkanaście dni temu zakończyły się zaś prace nad budynkiem dla VIP-ów i mediów. - Nasze decyzje odnośnie modernizacji stadionu były związane z wynikami, jakie osiągała Pogoń. Dzięki temu budynkowi klub bez problemu uzyska licencję na grę w ekstraklasie - mówił podczas oficjalnego oddawania budynku VIP do użytku prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.

- Miasto zadbało o media i VIP-ów, wcześniej wybudowane zostały szatnie dla piłkarzy, za co dziękujemy prezydentowi. Teraz przyszedł czas na zadbanie o kibiców - zwrócił uwagę prezes Pogoni, Artur Kałużny.

Kibice Dumy Pomorza od lat walczą z władzami miasta i żądają budowy nowego stadionu. Ostatnio swoje niezadowolenie fani pokazali na prezentacji drużyny, gdy okrzykami "Nowy stadion dla Szczecina" i "Gdzie jest stadion" zagłuszali przemawiającego przedstawiciela magistratu. Kibice mają dość niefunkcjonalnego zabytkowego obiektu, wręcz rudery.

- Nasza koncepcja budowy stadionu jest dopracowywana. Musimy stworzyć profesjonalny projekt, by nie obciążyć budżetu w znaczący sposób. Potrzebne są pieniądze także na inne ważne inwestycje - tłumaczył Piotr Krzystek.

Takie wyjaśnienia kibice słyszą od wielu lat. Obecny włodarz miasta obiecywał mieszkańcom Szczecina wybudowanie stadionu na 2012 rok. Jak dotąd nie została wbita w ziemię nawet przysłowiowa łopata...

- Miasto idzie w dobrym kierunku. Pytanie tylko, kiedy do tego celu dojdziemy. Przekonują nas argumenty co do nowej lokalizacji stadionu. Nie możemy tracić czasu na analizy i dyskusje, tylko zacząć podejmować konkretne decyzje. Trzeba poszukiwać inwestorów, którzy podjęliby się finansowania budowy. Boimy się, żeby nie przesunął się po raz kolejny termin realizacji celu, jakim jest budowa stadionu- komentował Kałużny. - Nam jako klubowi bardzo zależy, by powstał nowoczesny stadion w Szczecinie. Wśród wielkich miast jesteśmy pod tym względem na szarym końcu. Czas na konkretne działania - ocenił krótko wiceprezes Pogoni, Grzegorz Smolny.

- Jestem przekonany, że projekt zakończony zostanie sukcesem i stadion w niedługim czasie powstanie. Uważam, że jest możliwe, aby cały projekt zakończył się w roku 2014 - optymistycznie stwierdził prezydent Szczecina.

Źródło artykułu: