LM: Koniec Celtiku w Lidze Mistrzów, ciężka przeprawa Ajaxu

Między innymi bez wicemistrzów Szkocji i Turcji toczyć się będzie dalsza rywalizacja o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Celtic Glasgow z Łukaszem Załuską w bramce nie potrafił przed własną publicznością odrobić strat z pierwszego meczu z SC Braga, a Fenerbahce Stambuł musiało uznać wyższość szwajcarskiego Young Boys Berno.

Maciej Kmita

The Bhoys przed tygodniem doznali wysokiej porażki i przed rewanżem na Celtic Park mogli liczyć jedynie na cud. Marzenia o dobrym wyniku odebrał im natomiast już w 20. minucie gry Paulo Cesar. W tym momencie podopieczni Neila Lennona potrzebowali aż pięciu bramek do awansu do fazy play-off. Kolegów Załuski stać było jednak tylko na dwa trafienia - Gary'ego Hoopera i Efraina Juareza - które pozwoliły honorowym zwycięstwem pożegnać się Szkotom z Ligą Mistrzów.

Podobny los spotkał Fenerbahce, które na Sukru Saracoglu przegrało z Young Boys 0:1. W świetle wyniku z Berna (2:2), awans do kolejnej fazy wywalczyli mistrzowie Szwajcarii.

Odcisk noża na gardle w Salonikach czuli piłkarze Ajaxu Amsterdam. Holendrzy przed tygodniem zremisowali 1:1 na własnym terenie z PAOK-iem Saloniki, by w rewanżu w Grecji po kwadransie gry przegrywać 0:1. Podopiecznym Martina Jola promocję do następnej rundy zapewniły bramki, które zdobyli w czasie zrywu na początku drugiej połowy. W odstępie 7 minut Dario Kresicia pokonali Luis Suarez, Siem De Jong i Rasmus Lindgren. PAOK, w którego składzie 84. minuty zagrał Mirosław Sznaucner zdołał doprowadzić do remisu, ale nie stać go było na kolejne trafienie.

Rzuty karne przesądziły o awansie do play-off tylko w przypadku pary Dynama Zagrzeb i Szeryfu Tyraspol. W regulaminowym czasie gry w stolicy Chorwacji padł taki sam wynik jak przed tygodniem w Mołdawii (1:1), dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, a dało je dopiero 9 serii "11", które lepiej egzekwowali gracze Szeryfa. Jednym z pechowych strzelców wśród zawodników Dynama był Sammir, którego trafienie z 11. metrów w czasie regulaminowym dało remis mistrzom Chorwacji.

Spotkania fazy play-off eliminacji do Ligi Mistrzów rozegrane zostaną w dniach 17-18 i 24-25 sierpnia.