Analiza SportoweFakty.pl: Naprawdę gorące lato

Po tradycyjnym okresie letniego odpadania z eliminacji europejskich pucharów, nadszedł czas na start rozgrywek ekstraklasy. Będzie to niewątpliwie ekstraklasa zmieniona. Nie tylko pod względem personalnym, co zawsze jest pokłosiem okienka transferowego, lecz także pod względem wizualnym. Niegdysiejsi narzekacze na piłkarską infrastrukturę w Polsce, nie będą już mieli powodów, by lamentować nad wyglądem stadionów. Choć wciąż są jeszcze w ekstraklasie relikty minionej epoki, to coraz więcej jest nowoczesnych obiektów, na których przyjemnie jest grać w piłkę. I tylko narzekanie na poziom nam pozostało. Ten jednak, powinien się nieco podwyższyć, bowiem letnie okienko transferowe, było tym razem wyjątkowo interesujące. Prezentujemy analizę najciekawszych ruchów kadrowych, jakich dokonały zespoły ekstraklasy i oceniamy je w skali od 1 do 6.

Marcin Foltyn
Marcin Foltyn

Arka Gdynia

Dariusz Pasieka będzie miał w tym sezonie niełatwe zadanie. Zresztą jak każdy trener, który w ostatnich latach pracował w Gdyni. Działacze Arki nie popisali się na rynku transferowym. Odeszło wielu podstawowych piłkarzy a "spieniężyć" udało się jedynie Joela Tshibambę. Natomiast wypożyczeni Przemysław Trytko, Mateusz Siebert i Adrian Mrowiec powrócili do swoich klubów (Trytko ostatecznie trafił do Jagiellonii Białystok). Gdy dodamy do tego "darmowe" odejście Bartosza Ławy, pozostaje współczuć trenerowi Pasiece. Szkoleniowiec będzie miał spore problemy z zestawieniem linii ataku, natomiast defensywa będzie potrzebować sporo czasu na zgranie, gdyż po odejściu wspomnianych Sieberta i Mrowca, trzeba będzie ich zastąpić nowymi zawodnikami. Z tych, najciekawszym wydaje się Marciano Bruma z przeszłością w holenderskiej Eredivisie.
Nasza ocena ruchów transferowych Arki: 1.

Cracovia

Właściciel Pasów, profesor Janusz Filipiak nareszcie sięgnął głęboko do kieszeni i potwierdził, że mocarstwowe deklaracje w jego ustach nie były jedynie pustosłowami. Klub pozbył się kilku mało istotnych zawodników. W ich miejsce przybyli nowi gracze, których wartość dla zespołu Rafała Ulatowskiego, może być nieoceniona. Mowa tu przede wszystkim o Arkadiuszu Radomskim. Były reprezentant Polski nie jest jedynym piłkarzem, który tego lata trafił do Cracovii z NEC Nijmegen. Pasy sprowadziły również skrzydłowego z Burundi Saidi Ntibazonkizę, który kosztował ok. 3 milionów złotych. Krakowski klub sprowadził również dwóch perspektywicznych zawodników z Serbii. To bramkarz Milos Budaković oraz obrońca Milos Kosanović. Na specjalne życzenie Ulatowskiego, pod Wawel trafił także Krzysztof Janus z GKS-u Bełchatów.
Nasza ocena ruchów transferowych Cracovii: 5.

GKS Bełchatów

Klub z Bełchatowa został latem bardzo osłabiony. Nie dość, że odszedł trener Ulatowski, to zespół opuścili również obrońcy Krzysztof Janus, Jakub Tosik i Dariusz Pietrasiak oraz pomocnik Patryk Rachwał. Karierę zakończył natomiast symbol klubu Edward Cecot. Niewiele brakowało a klub opuściliby również Mateusz Cetnarski oraz Dawid Nowak. Z tego drugiego i tak nie będzie zapewne wiele pożytku, bowiem wszystko wskazuje na to, że snajper jesień spędzi w Młodej Ekstraklasie. Latem w GKS było prawdziwe trzęsienie ziemi i nowi gracze, raczej nie pomogą w zajęciu równie wysokiego miejsca co przed rokiem. Sukcesem jest na pewno pozyskanie za darmo Marcina Żewłakowa. Z grona innych zawodników, którzy latem dołączyli do GKS, wyróżniają się Zlatko Tanevski i Grzegorz Baran.
Nasza ocena ruchów transferowych GKS-u: 2.

Górnik Zabrze

Prawdziwa rewolucja miała miejsce w Zabrzu. Z klubem pożegnało się wielu zawodników, którzy wywalczyli awans oraz piłkarze, którzy zbytnio obciążali od dłuższego czasu budżet klubu z Roosevelta, niewiele oferując w zamian swoją grą. I tak do rezerw przesunięci zostali Paweł Strąk i Damian Gorawski a do Grecji trafił Robert Szczot. Z racji wzmocnienia kadry po awansie do ekstraklasy, klub zdecydował się wypożyczyć trójkę zawodników - Dawida Gajewskiego, Roberta Trznadla i Jakuba Szmatułę. Konkurencję w bramce wzmocnił Adam Stachowiak, natomiast w obronie Mariusz Jop i Michael Bemben. Do zespołu dołączył także doświadczony Piotr Gierczak. Najciekawsze są jednak wzmocnienia linii ofensywnych zabrzan. Klub sprowadził kilku interesujących i co ważne perspektywicznych zawodników. Z Sandecji Nowy Sącz przybyli Maciej Bębenek i Michał Jonczyk, z Wisły Kraków Sebastian Leszczak a ze Znicza Pruszków Tomasz Chałas. Największą zagadką wydaje się być natomiast Daniel Sikorski.
Nasza ocena ruchów transferowych Górnika: 5.

Jagiellonia Białystok

Choć wielu zawodników opuściło latem Białystok, to trener Michał Probierz zapewne po żadnym z nich nie płakał. Jedynym poważnym osłabieniem jest odejście Bruno Coutinho. Dzięki temu jednak, klub mógł sobie pozwolić na wykupienie z Energie Cottbus Przemysława Trytki. Spore nadzieje wiązane są również z Tomaszem Kupiszem, dotychczas zawodnikiem angielskiego Wigan Athletic. Ze Stali Rzeszów powrócił do Białegostoku Krzysztof Hus. Klub zdecydował się także na wypożyczenie trzech swoich zawodników. Paweł Zawistowski trafił do Arki Gdynia, Michał Twardowski do Wisły Płock a Andrzej Niewulis do Ruchu Radzionków.
Nasza ocena ruchów transferowych Jagiellonii: 3.

Korona Kielce

Klub zarobił spore pieniądze na sprzedaży Jacka Kiełba do Lecha Poznań i Cezarego Wilka do Wisły Kraków. Do Warszawy powrócił wypożyczony z Legii Artur Jędrzejczyk. Kielecki klub postanowił wypożyczyć Damiana Jędrykę i Krzysztofa Kiercza do pierwszoligowej Termaliki Bruk-Betu Nieciecza. Tamże trafił również Łukasz Cichos. Prawdziwym majstersztykiem w wykonaniu działaczy Korony, było pozyskanie za darmo Andrzeja Niedzielana, który po dobrych występach w barwach Ruchu Chorzów, wzbudzał zainteresowanie wielu klubów z Polonią Warszawa na czele. Do Korony powrócił z Polonii Bytom pomocnik Tomasz Nowak. Klub pozyskał również Macieja Korzyma, piłkarza warszawskiej Legii, który ubiegły sezon spędził w Bełchatowie..
Nasza ocena ruchów transferowych Korony: 3.

Lech Poznań

Polityka transferowa Lecha Poznań, jest szeroko omawiana już od kilku tygodni. Kolejorz przepadł w wyścigu o awans do Ligi Mistrzów. Wielu jako główny powód, wskazuje własnie na opieszałość działaczy przy wzmacnianiu składu. Ciężko się z tymi opiniami nie zgodzić. Lech pozyskał trzech napastników: Artura Wichniarka, Joela Tshibambę oraz Artjomsa Rudnevsa. Problem w tym, że dwóch ostatnich dołączyło do zespołu w ostatnich dniach. Klub wciąż, mimo składanych obietnic, nie spożytkował należycie środków, jakie otrzymał od Borussi Dortmund za transfer Roberta Lewandowskiego. Do zespołu Jacka Zielińskiego, trafił tego lata także pomocnik Jacek Kiełb z Korony Kielce.
Nasza ocena ruchów transferowych Lecha: 3.

Lechia Gdańsk

W drużynie Tomasza Kafarskiego nie zaszło wiele istotnych zmian. Odeszli co prawda Karol Piątek, Maciej Rogalski czy Maciej Kowalczyk, jednak wybrany przez nich kierunek, czyli I liga, najlepiej świadczy o tym, że w Gdańsku się bez tych zawodników obejdą. Na Łotwę powrócił Olegs Laizans, natomiast Peter Cvirik zdecydował się na wyjazd do Rumunii. Do rezerw przesunięci zostali Arkadiusz Mysona i Jakub Zabłocki. Zawodnicy, którzy przybyli w ich miejsce, póki co pozostają anonimowi dla przeciętnego kibica. Najdroższy z tego grona był Litwin Vytautas Andriuskevicius z FBK Kowno.
Nasza ocena ruchów transferowych Lechii: 2.

Legia Warszawa

Przy Łazienkowskiej nastąpiła długo oczekiwana rewolucja. Klub na potęgę kupował latem zawodników zagranicznych. Trudno się dziwić, bowiem w zeszłym sezonie Wojskowi, oparci w większości na rodzimych piłkarzach, totalnie rozczarowali, prezentując się jako drużyna pozbawiona ambicji i ochoty do gry. Latem sprzedano Jana Muchę do Evertonu, pożegnano m.in. mało przydatnych Tomasza Jarzębowskiego, Macieja Korzyma, Donga Fangzhuo, Bartłomieja Grzelaka, Wojciecha Szalę i Marcina Mięciela. Zagłębie Lubin wykupiło natomiast Martinsa Ekwueme. W ich miejsce przybyli Chorwaci Marijan Antolović i Ivica Vrdoljak, Serb Srdja Kneżević, Argentyńczyk Ariel Cabral, Brazylijczyk Bruno Mezenga i Portugalczyk Manu. Tym razem wydaje się jednak, że nie jest to trzeciorzędny szrot, lecz realne wzmocnienia zespołu Macieja Skorży.
Nasza ocena ruchów transferowych Legii: 6.

Polonia Bytom

Przed Jurijem Szatałowem to samo zadanie - utrzymać zespół w ekstraklasie. W zeszłym sezonie mu się ta sztuka udała, teraz może być o wiele ciężej. Rywale się zbroją, tymczasem przy Olimpijskiej niewiele ciekawego wydarzyło się tego lata. Najbiedniejszy klub ekstraklasy nie dysponował odpowiednimi środkami, by sięgnąć po znane nazwiska. Polonię wzmocniło kilku zawodników, lecz są to gracze raczej drugiego szeregu i co chyba jest najważniejsze w tej chwili dla klubowych działaczy, przybyli do klubu za darmo. Wypożyczenia do Polonii, skończyły się natomiast Wojciechowi Skabie i Tomaszowi Nowakowi. Na domiar złego karierę zakończył Jacek Trzeciak.
Nasza ocena ruchów transferowych Polonii B.: 1.

Polonia Warszawa

Józef Wojciechowski postarał się o to, by tegoroczne łowy transferowe były bardzo interesujące. Pożegnano kilku bezproduktywnych zawodników jak Igor Kozioł, Cesar Cortes czy Tamas Kulcsar. Nową funkcję znaleziono w klubie Radosławowi Majdanowi, nie przedłużono zaś kontraktu z Filipem Ivanovskim. Wzmocnienia robią za to wrażenie. Z Bełchatowa przybyła trójka Tosik, Pietrasiak i Rachwał. Z Jagiellonii Brazylijczyk Bruno. Wydawało się, że sporym wzmocnieniem będzie również przyjście na Konwiktorską jednego z bohaterów rundy wiosennej Arkadiusza Onyszki. Wykryto jednak u niego chorobę nerek i obecnie Wojciechowski pracuje nad rozwiązaniem podpisanego naprędce kontraktu. Wszystkich zaskoczyły jednak transfery Artura Sobiecha i przede wszystkim Euzebiusza Smolarka. Postawa tego drugiego jest wielką zagadką. Przygoda z Polonią może być dla niego odrodzeniem, jak i gwóździem do trumny jego piłkarskiej kariery.
Nasza ocena ruchów transferowych Polonii W.: 5.

Ruch Chorzów

Przy Cichej jak zwykle rządziły obroty bezgotówkowe. Z jednym wyjątkiem - Arturem Sobiechem, na którym klub zarobił ok. milion euro. Trudno się dziwić, bowiem w obecnej sytuacji finansowej Niebieskich, nie ma co się spodziewać wielkich ruchów. Odszedł również Andrzej Niedzielan. To niepowetowane straty dla trenera Waldemara Fornalika, który już teraz musi się sporo nagłowić, jak wypełnić lukę w ataku. Ucierpiała również druga linia po odejściu Grzegorza Barana i Macieja Scherfchena, choć akurat ten drugi od dłuższego czasu nie był przydatny drużynie. Rola następcy Sobiecha i Niedzielana przypadnie Sebastianowi Olszarowi. Ciekawym ruchem jest również sprowadzenie Grzegorza Bronowickiego, który na Śląsku chce się odbudować i powrócić do formy sprzed kilku sezonów. Defensywę wzmocnił także doświadczony Marcin Malinowski.
Nasza ocena ruchów transferowych Ruchu: 3.

Śląsk Wrocław

W stolicy Dolnego Śląska, tradycyjnie już dokonano niewielu ruchów transferowych. Tym razem jednak, należy przyklasnąć działaczom z Oporowskiej. Do zespołu dołączył Argentyńczyk Cristian Diaz, który ma inklinacje na niezłego snajpera. Za darmo pozyskano wyróżniającego się w I lidze w ubiegłym sezonie Waldemara Sobotę a ponadto Przemysława Kaźmierczaka oraz Łukasza Gikiewicza. Do Górnika Polkowice został wypożyczony Kamil Biliński. Klub pożegnał natomiast m.in. Przemysława Łudzińskiego, Patryka Klofika i Ivo Vazgeca.
Nasza ocena ruchów transferowych Śląska: 4.

Widzew Łódź

Beniaminek z Łodzi pozostał w niemal niezmienionym składzie. Odeszło kilku zawodników, jednak żaden z nich nie należał do istotnych postaci w zespole. Przybyli natomiast Prejuca Nakoulma, który od dłuższego czasu pozostawał na celowniku kilku klubów ekstraklasy oraz wracający z zagranicznych wojaży Rafał Grzelak. Zagadką jest brazylijski obrońca Bruno Pinheiro, który dysponuje ciekawym CV. Brazylijczyk ma na koncie występy w barwach m.in. Boavisty Porto i Arisu Limassol.
Nasza ocena ruchów transferowych Widzewa: 4.

Wisła Kraków

Kiedy w końcu Bogusław Cupiał sięgnął do kieszeni i pod Wawelem wydano spore pieniądze na nowych piłkarzy, Biała Gwiazda skompromitowała się w eliminacjach Ligi Europejskiej i jeszcze przed startem sezonu do dymisji podał się trener Henryk Kasperczak. Tradycyjnie już, latem nie obyło się w Krakowie bez spektakularnych odejść. Za Brazylijczyka Marcelo, krakowianie otrzymali od PSV Eindhoven 3,5 miliona euro. Kolejny milion wpłynął na konto Białej Gwiazdy za Arkadiusza Głowackiego. Dotychczasowy kapitan postanowił dosyć niespodziewanie zmienić barwy klubowe i od przyszłego sezonu będzie reprezentował turecki Trabzonspor. W Krakowie nie przedłużono kontraktów z Issą Ba, Marcinem Juszczykiem, Konradem Gołosiem i Mariuszem Jopem. Okres wypożyczeń, skończył się dla Pablo Alvareza i Georgi Christowa. Zastąpić ich mają Serbowie Milan Jovanić i Dragan Paljić, Argentyńczyk Andres Rios, Słowak Erik Cikos i Bośniak Gordan Bunoza. Ale i tak zapewne największą gwiazdą będzie powracający z Cypru, 72-krotny reprezentant Polski Maciej Żurawski.
Nasza ocena ruchów transferowych Wisły: 3.

Zagłębie Lubin

Niewiele zmieniło się oblicze Miedziowych. Pod batutą Marka Bajora nie zagra już Bułgar Iljan Micanski. Wicekról strzelców ekstraklasy poprzedniego sezonu, trafił do niemieckiego Kaiserslautern, gdzie zresztą radzi sobie bardzo dobrze w meczach sparingowych. Do ŁKS Łódź odszedł Michał Łabędzki. Poważnym wzmocnieniem jest transfer Kamila Wilczka, wyróżniającego się w poprzednim sezonie gracza Piasta Gliwice. Linię obrony wzmocnił Słowak Csaba Horvath, mający na koncie występy w lidze holenderskiej. Klub wypożyczył również z bośniackiego Velez Mostar, pomocnika Amera Osmanagicia.
Nasza ocena ruchów transferowych Zagłębia: 3.

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×