LE: Tylko czterech Polaków na boisku, klęska Celtiku Glasgow

Znamy komplet finalistów drugiej odsłony Ligi Europejskiej. Do Atletico Madryt, które grę w fazie grupowej rozgrywek ma zagwarantowane jako triumfator poprzedniej edycji i 10 zespołów, które wylądowały w LE po odpadnięciu z eliminacji Ligi Mistrzów, w czwartek dołączyło kolejne 37 drużyn, które przebrnęły przez kwalifikacje. Wśród nich polski rodzynek, Lech Poznań, który w dwumeczu okazał się lepszy od Dnipra Dnipropietrowsk.

W tym artykule dowiesz się o:

Po zwycięstwie 1:0 na Ukrainie, w rewanżu przy Bułgarskiej w Poznaniu padł bezbramkowy remis, który promował Kolejorza. Bramkę na wagę awansu mistrza Polski zdobył Manuel Arboleda.

Oprócz graczy Lecha, w pozostałych 35 czwartkowych rewanżach (mecz Anorthossis Famagusta - CSKA Moskwa został rozegrany we wtorek) na boisku pojawiło się zaledwie 4 Polaków. Najbardziej "biało-czerwona" drużyna, Borussia Dortmund pokonała 1:0 na wyjeździe azerskiego pogromcę Wisły Kraków, Karabach Agdam, pieczętując awans do fazy grupowej LE. W spotkaniu tym wystąpiło dwóch Polaków. Łukasz Piszczek grał do 76. minuty, a Robert Lewandowski wbrew zapowiedziom pojawił się na boisku w roli zmiennika Shinji Kagawy w 61. minucie. Polski napastnik zainicjował akcję, po której Lucas Barrios zdobył zwycięskiego gola. W składzie Borussii zabrakło kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego.

Kolejne pełne 90 minut w bramce Celtiku Glasgow zanotował Łukasz Załuska, ale po raz drugi w ostatnich tygodniach wielokrotnie musiał wyciągać piłkę z własnej siatki. Po 0:3 z SC Braga w eliminacjach Ligi Mistrzów, teraz polski bramkarz w meczu z FC Utrecht skapitulował aż czterokrotnie. Hat-tricka w starciu z The Bhoys skompletował Ricky van Wolfswinkel. 21-letni napastnik w ciągu 7 minut dwa razy pokonał Załuskę z rzutów karnych (jedna "11" została sprokurowana przez Polaka), wyrównując tym samym stan dwumeczu. Kolejne trafienie dołożył tuż po przerwie, a gwóźdź do trumny Celtiku wbił w 62. minucie Barry Maguire.

Ostatnim Polakiem, który zameldował się w czwartek na placu gry był Mirosław Sznaucner. Były gracz GKS-u Katowice wszedł na boisko w 76. minucie spotkania jego PAOK-u Saloniki z Fenerbahce Stambuł. Po zwycięstwie PAOK-u w pierwszym meczu, w rewanżu Turcy odrobili straty za sprawą Emre Belozoglu i do rozstrzygnięcia sprawy awansu potrzebna była dogrywka. W 102. minucie spotkania do siatki Fenerbahce trafił Zlatan Muslimović, zapewniając promocje ekipie z Hellady.

Oprócz Fenerbahce z rozgrywkami europejskimi pożegnał się także Trabzonspor (kontuzja kolana wyeliminowała z gry Arkadiusza Głowackiego) w dwumeczu nie sprostał Liverpoolowi, chociaż już w 4. minucie rewanżu odrobił straty z Anfield Road. Wtedy to Teofilo Guttierez zmienił tor lotu piłki po uderzeniu z dystansu jednego z partnerów i ta wpadła do bramki Pepe Reiny. Drużyna "Głowy" broniła się dzielnie przez całe spotkanie, ale jej koszmar zaczął się w ostatnich minutach. Najpierw samobójczego gola w 83. minucie zdobył Giray Kacar, a 5 minut później zdobywcę Pucharu Turcji dobił Dirk Kuyt.

Do niespodzianki doszło za to we Lwowie, gdzie Karpaty rywalizowały z Galatasaray Stambuł. Gospodarze od 71. minuty grali w "10" po czerwonej kartce dla Serhij Kuzniecowa. Galata wykorzystała grę w przewadze i w 91. minucie wyszła na prowadzenie i awans miała na wyciągnięcie ręki, ale w 93. minucie wyrównującą bramkę dla lwowian zdobył Artem Fedetskij i to Karpaty dzięki większej ilości bramek zdobytych na wyjeździe (w Stambule był remis 2:2) wywalczyły awans. Szczęśliwy strzelec za chwilę ujrzał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę i gospodarze mecz kończyli w "9". Tureckich kibiców nie zawiódł Besiktas Stambuł, który dwukrotnie (2:0 i 4:0) pokonał HJK Helsinki.

Awans do fazy grupowej wywalczyły również zespoły Kamila Glika i Ludowika Obraniaka, chociaż reprezentantów Polski zabrakło na boisku. Glik rewanżowy mecz z NK Maribor oglądał z ławki rezerwowych, a Obraniak nie mógł wystąpić z powodu urazu odniesionego w pierwszej potyczce z FC Vaslui. Palermo Glika przegrało w Słowenii 2:3, ale trzybramkowa zaliczka sprzed tygodnie wystarczyła do awansu. Z kolei OSC Lille Obraniaka po bezbramkowym remisie w pierwszym meczu, w rewanżu pokonało Rumunów 2:0.

W znakomitym stylu straty z pierwszych spotkań odrobili gracze PSV Eindhoven i Sportingu Lizbona. Klub Phillipsa przed tygodniem przegrał w wyjazdowym pojedynku z Sybirem Nowosybirsk 0:1, by w rewanżu na własnym terenie pokonać zespół Bartłomieja Grzelaka i Wojciecha Kowalewskiego (obu zabrakło w kadrze na mecz) aż 5:0. Pełne 90 minut w barwach PSV zanotował pozyskany z Wisły Kraków Marcelo. Sporting natomiast po porażce 0:2 przed własną publicznością z Broendby Kopenhaga, w czwartek w stolicy Danii zwyciężył 3:0, a decydującą bramkę w ostatniej minucie zdobył Yannick Djalo.

Największe niespodzianki baraży o Ligę Europejską to porażki Aston Villi z Rapidem Wiedeń i Feyenoordu Rotterdam z KAA Gent.

Losowanie grup Ligi Europejskiej odbędzie się w piątek w Forum Grimaldi w Monako.