LE: Wpadka Atletico, Polacy bez zwycięstwa

Zakończone już pierwsze 12 spotkań 1. kolejki fazy grupowej Ligi Europejskiej. Do niespodzianki doszło w Salonikach, gdzie Aris pokonał 1:0 obrońcę trofeum Atletico Madryt. W meczach rozpoczętych o godzinie 19:00 innych niż Lecha Poznań z Juventusem Turyn na boiskach pojawiło się trzech Polaków.

W tym artykule dowiesz się o:

Emocjonalny rollercoaster - coś takiego zafundowali swoim kibicom piłkarze Kolejorza na Stadio Olimpico w Turynie. Mistrz Polski po pół godzinie gry prowadził dzięki dwóm bramkom Artjomsa Rudnevsa. Gospodarzom jeszcze przed przerwą udało się zdobyć kontaktowego gola - Giorgio Chiellini zachował się najprzytomniej w polu karnym Lecha po błędzie Manuela Arboledy. Tuż po przerwie był już remis i znowu po stałym fragmencie gry Krzysztofa Kotorowskiego pokonał Chiellini. Gospodarze prowadzili już po pięknym strzale z dystansu z dystansu Alessandro Del Piero, na który w ostatnich sekundach doliczonego czasu gry jeszcze efektowniej odpowiedział Rudnevs, kompletując tym samym hat-tricka w stolicy Piemontu i zapewniając Lechowi cenny punkt!

W drugim spotkaniu grupy A po spokojne zwycięstwo sięgnął Manchestery City. Podopieczni Roberto Manciniego pokonali na wyjeździe Red Bull Salzburg 2:0. Wynik meczu już w 8. minucie otworzył David Silva, który wykorzystał krótkie odegranie piłki od Jo. Drugą bramkę po przerwie dołożył już sam Jo.

Do sensacji doszło natomiast w Salonikach, gdzie pogromca Jagiellonii Białystok, Aris pokonał obrońcę trofeum, Atletico Madryt (grupa B). Gola na wagę trzech punktów dla drużyny Hectora Raula Cupera zdobył w 59. minucie Peral Javito. W drugiej parze rywalizującej w ramach tej grupy Bayer Leverkusen rozbił przed własną publicznością Rosenborg Trondheim aż 4:0. Hat-trickiem błysnął Patrick Helmes, a jedno trafienie zanotował Stefan Reinartz. Tomasza Bobela zabrakło w kadrze meczowej Aptekarzy.

Prawdziwą wymianę ciosów oglądali kibice zgromadzeni na na stadionie im. Georgi Asparuchowa w Sofii. Miejscowy Lewski po zaciętym boju pokonał 3:2 KAA Gent, mimo że dwukrotnie na prowadzeniu byli już Belgowie. Ostatecznie o zwycięstwie gospodarzy przesądził Serginho Greene po asyście Joao Santosa. Powrót Ludovika Obraniaka nie uchronił LOSC Lille przed porażką w starciu ze Sportingiem Lizbona. Portugalczycy na przerwę schodzili z dwubramkowym prowadzeniem po golach Heldera Postigi oraz Simona Vukcevicia i to im chyba wystarczyło, bowiem w drugiej części gry byli jedynie tłem dla Francuzów. Lille nie było jednak stać na nic więcej, niż honorowe trafienie Pierre-Alaina Frau, który dobił strzał Edina Hazarda. Obraniak rozegrał pełne 90 minut.

Klub kolejnego Polaka, Mirosława Sznaucnera, PAOK Saloniki (pełne 90 minut) zremisował na wyjeździe z Club Brugge 1:1, a Palermo z Kamilem Glikiem na środku obrony uległo w Pradze miejscowej Sparcie 2:3.