Coraz bezpieczniej na polskich stadionach

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Puchar PZPN dla Komendanta Głównego Policji, karty kibica umożliwiające wejście na wszystkie stadiony w Polsce oraz nacisk na prewencję, a nie tylko na reakcję - to główne punkty X konferencji "Bezpieczny Stadion", która odbyła się w Kielcach 4 listopada. Współorganizatorem konferencji był Polski Związek Piłki Nożnej.

W tym artykule dowiesz się o:

- Wszyscy jesteśmy w jednej drużynie, bo tylko wspólny wysiłek piłkarskich działaczy, funkcjonariuszy policji, klubów oraz kibiców może doprowadzić nas do celu, jakim jest zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa na polskich stadionach, nie tylko podczas meczów Euro 2012 - zgodnie stwierdzili Prezes PZPN Grzegorz Lato i Komendant Główny Policji - generał inspektor Andrzej Matejuk.

Prezes PZPN, wraz z ambasadorem Euro 2012 Andrzejem Szarmachem, wręczył komendantowi puchar za wkład policji w program "Bezpieczny Stadion". Statystyki zaprezentowane przez komendanta oraz przewodniczącego Wydziału Bezpieczeństwa PZPN Andrzeja Bińkowskiego wskazują, że coraz lepsza współpraca między wszystkimi podmiotami odpowiedzialnymi za zapewnienie porządku na polskich obiektach piłkarskich przynosi pożądane efekty. Spadła liczba zdarzeń na stadionach i liczba kar nakładanych na kluby, a policja coraz rzadziej wnioskuje o nadanie meczom statusu "podwyższonego ryzyka".

- Musimy utrzymać tę tendencję, a nawet przyśpieszyć - podkreślił wiceprezes PZPN ds. Piłkarstwa Profesjonalnego Janusz Matusiak. - Aby tak się stało, nacisk musi być położony na prewencję, a nie tylko reakcję. Idealna sytuacja, to taka, że zawczasu zidentyfikujemy potencjalne zagrożenia i nie dopuścimy na stadion niepożądanych osób.

Podczas konferencji przedstawiono główne założenia programu wdrażanego przez PZPN - "Stewarding - najwyższa jakość organizacji imprez". Od przyszłego sezonu posiadanie odpowiednio wyszkolonych służb informacyjnych i porządkowych będzie wymogiem licencyjnym dla klubów ekstraklasy, a w dalszej perspektywie dla klubów I i II ligi.

Policja przygotowuje wybranych funkcjonariuszy do roli "Spottersów" - policjantów - sympatyków piłki nożnej, którzy będą łącznikami między klubami, organizacjami kibiców oraz instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Do 2012 roku Związek planuje utworzenie Centralnej Bazy Danych Kibiców, w której znajdą się informacje z kart kibiców wszystkich klubów. - Chcielibyśmy, aby w Polsce obowiązywały karty kibiców umożliwiające ich posiadaczom zakup biletów na każdy mecz w kraju, obojętnie, gdzie nie byłby on rozgrywany - zapowiedział członek zarządu związku Edward Potok. - Idealnie byłoby, aby była tylko jedna karta kibica wydawana przez wszystkie kluby oraz Karta Kibica reprezentacji Polski wydawana przez PZPN. Na pewno wszystkie systemy klubowe muszą być ze sobą kompatybilne, tak aby fani piłki nożnej mogli kupić wejściówki na wszystkie spotkania w Polsce, obojętnie, gdzie wyrobili karty.

PZPN, Ekstraklasa S.A. i PLP nagrodziły za wieloletnią działalność na rzecz poprawy porządku na obiektach piłkarskich Kierowników ds. Bezpieczeństwa: Dariusza Borowskiego z Olimpii Grudziądz, Józefa Jankowskiego z Podbeskidzie Bielsko-Biała, Małgorzatę Korny ze Śląska Wrocław, Marię Maczugowską z Cracovii, Marka Migo z Górnika Polkowice, Radosława Strusińskiego z Wisły Płock, Adama Wojtasa z Sandecji Nowy Sącz i Kolejarza Stróże, Zbigniewa Związko z Górnika Łęczna oraz spikera Korony Kielce Pawła Jańczyka; właściciela Polonii Warszawa Józefa Wojciechowskiego; Andrzeja Matuszaka z Komendy Głównej Policji, Andrzeja Bińkowskiego, Mirosława Starczewskiego i zespół redakcyjny "Vademecum Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich w Polsce" z Wydziału Bezpieczeństwa PZPN, Marcina Stefańskiego z Ekstraklasy S.A., Marka Dolińskiego

i Dariusza Łapińskiego ze spółki Euro 2012 Polska.

Źródło artykułu: