Ligue 1: Świetny występ Dudki, kontuzja i ostatni mecz w Auxerre Jelenia?

To nie jest udany sezon dla Ireneusza Jelenia. Polak w spotkaniu z Lyonem poprosił o zmianę już w 10. minucie z powodu kontuzji. Jego kolegom nie przeszkodziło to jednak w rozgromieniu 4:0 wyżej notowanych rywali i niemal zapewnienia sobie utrzymania.

Konrad Kostorz

W 5. minucie gry Ireneusz Jeleń ruszył do zagranej na wolne pole piłki i znalazłby się sam na sam z Hugo Llorisem, gdyby nie interwencja obrońcy Dejana Lovrena. Chorwacki obrońca, atakując ciałem, przewrócił Polaka, jednak arbiter nie dopatrzył się faulu.

30-letni napastnik doznał w tym starciu bolesnego urazu uda. Jeleń, który rozgrywa najsłabszy w karierze sezon w AJA, najpierw długo leżał na murawie, a po chwili, wyraźnie utykając, poprosił o zmianę. Jean Fernandez zastąpił go Roy'em Contout.

Uraz wyglądał na poważny i bardzo możliwe, że spowoduje zakończenie sezonu dla reprezentanta Polski! To nie pierwsza kontuzja Jelenia, który pauzował od połowy września do stycznia, a półtora miesiąca temu, ku niezadowoleniu Franciszka Smudy, był zmuszony opuścić zgrupowanie kadry.

Być może przeciwko OL Jeleń zagrał po raz ostatni w karierze dla AJA, bowiem prawdopodobnie nie przedłuży kontraktu z klubem, w którym występuje od 2006 roku. Byłym graczem Wisły Płock interesuje się wiele klubów (m.in. Borussia Dortmund, Schalke, Zenit czy Bordeaux), ale jego podatność na kontuzje z pewnością nie zachęca potencjalnych nabywców.

Na Stade de l'Abbe-Deschamps nieoczekiwanie zdecydowanie lepiej radzili sobie gospodarze. W 20. minucie w ekwilibrystyczny sposób gola zdobył Dennis Oliech. Tuż przed przerwą głową na 2:0 podwyższył Alain Traore, a po zmianie stron ten sam piłkarz trafił do siatki w sytuacji sam na sam!

Bardzo dobre 90 minut rozegrał w roli defensywnego pomocnika Dariusz Dudka, którego niedawno fani Auxerre wybrali najlepszym piłkarzem kwietnia. 27-latek koncentrował się na destrukcji, ale potrafił też skutecznie zaangażować się w akcje ofensywne. Przy drugim i trzecim golu polski pomocnik świetnymi podaniami zapoczątkował akcje, otwierając partnerom drogę do bramki.

W drugiej połowie do głosu doszli Les Gones, ale nie zdołali stworzyć poważnego zagrożenia dla bramki Oliviera Sorina. Tymczasem dzieła ich zniszczenia dopełnił Cedric Hengbart. W efekcie na 3 kolejki przed końcem sezonu Auxerre wysforowało się na 10. pozycję i nad zajmującym 18. spadkową lokatę Nancy ma już 6 "oczek" przewagi.