Bundesliga: Borussia drugi raz z rzędu mistrzem Niemiec! "Lewy" z asystą

1956, 1957, 1963, 1995, 1996, 2002, 2011 i 2012 - w tych latach Borussia Dortmund sięgała po mistrzostwo Niemiec. Tym razem zespół Juergena Kloppa, by zapewnić sobie tytuł już po 32. kolejce, potrzebował zwycięstwa nad swoją imienniczką z Moenchengladbach i zadanie to zrealizował.

Konrad Kostorz

Borussia Dortmund szybko przejęła kontrolę nad wydarzeniami na boisku. W 8. minucie Robert Lewandowski przymierzył z 20 metrów i z trudem interweniował Marc-Andre ter Stegen. Pod bramką Borussii M'gladbach zagotowało się po 20 minutach - najpierw Shinji Kagawa trafił w słupek, a dobitkę "Lewego" z najbliższej odległości heroicznie obronił ter Stegen. Młody golkiper gości nie miał nic do powiedzenia po kilkudziesięciu sekundach, gdy Marcel Schmelzer dośrodkował z wolnego na głowę Ivan Perisicia, a Chorwat uprzedził obrońców i oddał celny strzał.

Goście byli zespołem słabszym, ale powinni doprowadzić do wyrównania. W tym przeszkodził im sędzia liniowy, który niesłusznie odgwizdał spalonego przy trafieniu Mike'a Hanke. O krok od podwyższenia na 2:0 był za to Mats Hummels, którego w sytuacji sam na sam instynktownie powstrzymał ter Stegen.

Po zmianie stron jedynie Schmelzer zapobiegł utracie gola przez BVB. Świetnie bowiem zachował się Marco Reus, który oszukał Romana Weidenfellera i boczny defensor musiał interweniować przed linią bramkową. Po chwili wszystko było jasne - Schmelzer kapitalnym podaniem uruchomił "Lewego", który znalazł Kagawę, a Japończyk wykorzystał sytuację sam na sam. W 62. minucie o krok od zdobycia 21. gola w sezonie był Lewandowski, jednak jego "główkę" wybronił ter Stegen.

W 73. minucie na murawę po raz pierwszy w 2012 roku wszedł owacyjnie witany Mario Goetze. Niezbyt widoczny w sobotę był Jakub Błaszczykowski. Aktywnością w ofensywie wyróżniał się natomiast Łukasz Piszczek. Końcówka nie dostarczyła emocji za to na trybunach trwała feta. Borussia po raz drugi z rzędu zdobyła mistrzostwo i w nadchodzących pojedynkach z K'lautern i Freiburgiem powalczy o pobiciu rekordu wszech czasów Bayernu Monachium i wywalczenie 81 punktów w jednym sezonie!