Gdzie są chłopcy z tamtych lat, czyli co dziś robią "Orły Górskiego"?

Co w 40 lat po zdobyciu srebrnego medalu mistrzostw świata w RFN robią "Orły Górskiego"? Część z nich do dziś związana jest z futbolem, ale niestety nie wszyscy są jeszcze wśród nas...

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Do dziś w centrum piłkarskiego życia są Jan Tomaszewski, Grzegorz Lato i Zdzisław Kapka. "Tomek" na piłkarskiej emeryturze jest równie ekscentryczny, co na boisku w czasach kariery. Krótko był trenerem, potem asystentem Andrzeja Strejlaua w sztabie reprezentacji Polski, działaczem sportowym, publicystą, a dziś pełni funkcję posła na Sejm RP z ramienia PiS i jest komentatorem futbolowej rzeczywistości.
Lato po zakończeniu udanej kariery piłkarskiej w 1991 roku przez niespełna dekadę pracował jako trener. Prowadził Stal Mielec, Olimpię Poznań, Amikę Wronki, grecką Kavalę i Widzew Łódź. W latach 2001-2005 był senatorem RP z ramienia SLD, a w latach 2008-2012 był prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pełnił tę rolę m.in w czasie Euro 2012.

Kapka zajął się pracą klubową, głównie w Wiśle Kraków. Jest zaufanym człowiekiem Bogusława Cupiała. Był przy Reymonta 22 skautem, prezesem, dyrektorem sportowym, skautem i dziś znów jest dyrektorem sportowym. Podobne role pełnił też w Łódzkim Klubie Sportowym i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Podobnie jak Lato i Tomaszewski zasmakował polityki, startując - bez efektu - w wyborach do Europarlamentu w 2004 roku.

Polityką na szczeblu samorządowym zajęli się też Mirosław Bulzacki i Henryk Wieczorek. Ten drugi od kilku kadencji pełni funk­cję prze­wod­ni­czą­ce­go Rady Mia­sta Cho­rzo­wa. Obaj też pracowali jako trenerzy i znów większy sukces zanotował Wieczorek, który w 1989 roku wespół z Jerzym Wyrobkiem poprowadził Ruch Chorzów do ostatniego tytułu mistrza Polski.

Niemal każdy - z wyjątkiem Roberta Gadochy - z "Orłów Górskiego" spróbował pracy szkoleniowej. Największe sukcesy na tym polu święcił Henryk Kasperczak, który z powodzeniem pracował w klubach francuskich i z afrykańskimi reprezentacjami. Był selekcjonerem Tunezji podczas mundialu we Francji w 1998 roku (został zwolniony już po drugiej kolejce). Z Wybrzeżem Kości Słoniowej zdobył brązowy medal Pucharu Narodów Afryki 1994, a dwa lata później poprowadził do wicemistrzostwa Afryki Tunezję. W latach 2002-2004 zdobył z Wisłą Kraków dwa mistrzostwa Polski. W 1990 roku za pracę z Montpellier HSC został wybrany trenerem roku we Francji. Obecnie jest selekcjonerem reprezentacji Mali.

Wielu srebrnych medalistów z RFN nie działa już w futbolu lub jest z nimi związana w charakterze innym niż trenerskim. Adam Musiał na przykład jest kierownikiem stadionu Wisły i bazy treningowej w Myślenicach, a Andrzej Szarmach pełni rolę skauta i menedżera.

Od 1 września 1989 w wypadku samochodowym zginął Kazimierz Deyna, a 27 marca 2010 roku odszedł też Zbigniew Gut. Legendarnego Kazimierza Górskiego nie ma wśród nas natomiast od 23 maja 2006 roku.

Co dziś robią "Orły Górskiego"?

Zawodnik Dziś
Andrzej Fischer poza piłką
Jan Tomaszewski poseł na Sejm RP
Zygmunt Kalinowski trener bramkarzy w IV-ligowym klubie
Antoni Szymanowski bezrobotny trener
Jerzy Gorgoń poza piłką
Mirosław Bulzacki trener młodzieży / polityk
Władysław Żmuda bezrobotny trener
Adam Musiał pracownik Wisły Kraków
Henryk Wieczorek polityk samorządowy
Lesław Ćmikiewicz bezrobotny trener
Henryk Kasperczak selekcjoner reprezentacji Mali
Zygmunt Maszczyk poza piłką
Robert Gadocha poza piłką
Zdzisław Kapka dyrektor sportowy Wisły Kraków
Roman Jakóbczak poza piłką
Grzegorz Lato były prezes PZPN
Andrzej Szarmach skaut / menedżer
Jan Domarski trener młodzieży
Kazimierz Kmiecik trener w Wiśle Kraków
Marek Kusto wicedyrektor MOSMS w Krakowie, trener młodzieży
Kazimierz Deyna zmarł 1 września 1989 roku
Zbigniew Gut zmarł 27 marca 2010 rokuOGLĄDAJ MECZE REPREZENTACJI W PILOCIE WP

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×