Jak wygląda sytuacja Korony Kielce od strony prawnej?

Mecenas Krzysztof Król wyjaśnił jak wygląda obecna sytuacja złocisto-krwistych z perspektywy obecnie obowiązującego prawa i jakie w związku z tym kroki mogą zostać podjęte.

W tym artykule dowiesz się o:

Co tak naprawdę w praktyce oznacza brak finansowego wsparcia dla Korony i jakie działania muszą w nadchodzącej przyszłości podjąć działacze klubu ze Ściegiennego? - Od dnia powzięcia informacji o tym, że Rada Miasta nie będzie finansować działalności klubu w przyszłym roku zaczyna upływać 14 dni, a więc do 12 stycznia przyszłego roku. W tym terminie zarząd, aby być w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa upadłościowego i naprawczego, zobowiązany jest - jeżeli uzna, ze taka sytuacja zachodzi - złożyć wniosek do sądu albo o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, bądź układowej - tłumaczy mecenas Krzysztof Król.
[ad=rectangle]

Skierowanie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości nie zamyka jednak całej sprawy. - Zarząd po dokonanej analizie bilansu może stwierdzić, że istnieje możliwość dalszego funkcjonowania klubu i wtedy musi opracować plan naprawczy, obejmujący m.in. głęboką redukcję kosztów funkcjonowania - mówi Król.

Zakładając najczarniejszy scenariusz Korona od dnia złożenia stosownych dokumentów będzie mogła działać w miarę normalnie aż do decyzji sądu. - Może to trwać miesiąc-dwa. W takiej sytuacji klub mógłby normalnie funkcjonować. Musi być zapewniona bieżąca płynność finansowa, aby miało miejsce regulowanie bieżących zobowiązań i ewentualne działania zarządu, zmierzające do redukcji przyszłych lub minionych zobowiązań, choćby związanych m.in. z wynagrodzeniami piłkarzy.

Być może środki pozwalające przedłużyć działalność klubu udałoby się pozyskać renegocjując kontrakty zawodników. Niestety nie jest to taka prosta sprawa. - Zmniejszenie wynagrodzeń piłkarzy, co jest znaczącym procentem wydatków, nie jest sprawą prostą, ponieważ wynagrodzenia piłkarzy chronione są przepisami statutowymi Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dopiero w nadzwyczajnej sytuacji, jaką jest ogłoszenie upadłości, być może miałoby to miejsce. Myślę, że w tym właśnie kierunku będzie zmierzał zarząd Korony - zakończył.

Oświadczenie Korony Kielce:

"Zarząd Spółki Akcyjnej Korona z przykrością przyjął decyzję Rady Miasta Kielce o nieprzyjęciu poprawki do budżetu Miasta Kielce na rok 2015, zakładającej wniesienie udziałów do naszej spółki w wysokości 7,8 miliona złotych. Środki finansowe, o których mówiła poprawka do budżetu miały umożliwić kontynuację działalności spółki poprzez spłatę zobowiązań powstałych w okresach poprzednich oraz zapewnić obsługę zobowiązań bieżących i po uzyskaniu przez Spółkę środków z innych źródeł umożliwić jej funkcjonowanie w roku 2015. Zarząd Korona S.A. nie konstatuje i szanuje decyzję Rady Miasta Kielce, ponieważ jest przekonany, iż decyzja o zaprzestaniu dalszego finansowania naszej spółki podjęta została zgodnie z treścią ślubowania składanego podczas zaprzysiężenia radnych, a więc w trosce o dobro Gminy Kielce i w trosce o dobro mieszkańców Kielc. Decyzja Rady Miasta oznacza jednak, że Zarząd Korona S.A. znając sytuację finansową spółki uniemożliwiającą zaciąganie kolejnych zobowiązań, również tych związanych z okresem przygotowawczym przed rundą wiosenną bieżącego sezonu piłkarskiego, zmuszony jest rozważyć możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.

Ewentualna decyzja w tej materii zostanie podjęta po sporządzeniu bilansu spółki na dzień 29.12.2014 r. i opracowaniu odpowiednich dokumentów w terminie przewidzianym przepisami prawa upadłościowego i naprawczego tj. 14 dni od dnia podjęcia wskazanej powyżej uchwały Rady Miasta Kielce. Zarząd Korona S.A. nie wyklucza również, że w związku z brakiem możliwości prowadzenia dalszej działalności będzie zmuszony do wycofania z rozgrywek piłkarskich drużyn Korona S.A., a więc drużyny z Ekstraklasy, drużyny rezerw oraz drużyn juniorskich. Musimy jednak mieć świadomość, iż wycofanie drużyn z rozgrywek, a w szczególności wycofanie drużyny z rozgrywek Ekstraklasy może mieć konsekwencje idące dużo dalej, niż tylko utratę wpływów z praw medialnych i marketingowych, nie mówiąc o stratach wizerunkowych klubu i Miasta Kielce. Korona S.A. jest akcjonariuszem Spółki Akcyjnej Ekstraklasa, co powoduje, że w przypadku wycofania drużyny z rozgrywek w trakcie sezonu piłkarskiego nasz klub może ponieść konsekwencje regresowe, wynikające z utraty wpływów wskutek tej decyzji pozostałych akcjonariuszy Ekstraklasa S.A."

Komentarze (2)
Z1946B
31.12.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Żałosne!!!