Prokurator: Sprawcy wydarzeń na stadionie Zawiszy będą ścigani z urzędu

To już pewne. Pseudokibice Zawiszy, którzy wnieśli na stadion trumny i wywiesili obraźliwy transparent, będą ścigani z urzędu, a grozi im odpowiedzialność nawet z trzech artykułów Kodeksu karnego.

Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ, która zajmuje się całą sprawą, szybko podjęła stosowne decyzje. - Zapadła decyzja o ściganiu z urzędu, a kluczowy był ciężar gatunkowy. Już od jakiegoś czasu, co do zasady, przestępstwa popełniane przez pseudokibiców są uznawane za poważne. Występuje w nich pewna nierówność stron. W tym przypadku mamy nieformalną, ale dobrze zorganizowaną grupę osób, która występuje przeciwko jednostce, choć z treści transparentu wynika, że zaatakowani zostali również piłkarze - powiedział portalowi SportoweFakty.pl zastępca Prokuratora Rejonowego Bydgoszcz-Północ, Dariusz Bebyn.

Już w środę informowaliśmy, że sprawcom tego skandalicznego incydentu grozi odpowiedzialność za znieważenie i uszkodzenie mienia. Teraz okazuje się, że w grę wchodzi jeszcze jeden przepis. - Osoby te mogą również odpowiadać za naruszenie miru domowego. Jeśli chodzi natomiast o uszkodzenie mienia, to wciąż czekamy na określenie wartości szkód - zaznaczył Bebyn.
[ad=rectangle]
Od całego zdarzenia minęły tylko dwa dni, ale działania organów ścigania są niezwykle intensywne. - Czynności, które przeprowadzamy teraz, mogą odegrać bardzo istotną rolę w dalszym postępowaniu, choćby z uwagi na ilość materiału dowodowego - dodał.

Na czym polega przestępstwo naruszenia miru domowego? Zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego: "Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

Przestępstwo znieważenia reguluje art. 216. W § 1 czytamy: "Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności."

Za uszkodzenie mienia kara może być natomiast wyższa. Art. 288 § 1: "Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5." § 2: "W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

Źródło artykułu: