Holandia: Ajax w zapaści, a Milik poza składem!

Trwa kryzys Ajaksu Amsterdam. W czwartek po kolejnym bardzo słabym występie mistrz Holandii uległ u siebie AZ Alkmaar (0:1) w ramach 21. kolejki Eredivisie, a Arkadiusz Milik obejrzał mecz z ławki.

Maciej Kmita

Jedyny gol spotkania padł w 76. minucie gry, gdy Aron Johannsson z czterech metrów skierował do siatki Ajaksu piłkę wbitą w pole bramkowe przez Simona Poulsena. Mistrzowie Holandii grali już wtedy w "10", bowiem w 61. minucie czerwoną kartkę za faul obejrzał kapitan zespołu Niklas Moisander.

To trzeci z rzędu ligowy mecz, w którym zespół Franka de Boera nie potrafił trafić do siatki rywali, a takiej serii Ajax nie miał od listopada 2010 roku! Po porażce z AZ strata mistrzów Holandii do przewodzącego tabeli Eredivisie PSV Eindhoven wynosi już 12 punktów.

Pełne 90 minut na ławce Ajaksu przesiedział Arkadiusz Milik. To pierwsza taka sytuacja od spotkania 11. kolejki z FC Dordrecht. W dziewięciu kolejnych ligowych aż do teraz meczach Polak znajdował się w wyjściowym składzie Ajaksu. Nieobecność 21-latka, który jest najlepszym strzelcem drużyny w bieżącym sezonie, dziwi tym bardziej, że trener de Boer nie mógł skorzystać z kontuzjowanego Kolbeinna Sigthorssona i w rolę "fałszywej dziewiątki" wcielił się Lasse Schoene.

Warto odnotować debiut w barwach mistrza Holandii sprowadzonego z SC Heerenveen 20-letniego ofensywnego pomocnika Daley'a Sinkgravena, który - nie licząc 18-letniego bramkarza Andre Onany - jest jedynym zimowym wzmocnieniem drużyny de Boera.

Ajax to rywal Legii Warszawa w 1/16 finału Ligi Europejskiej. Pierwszy mecz odbędzie się 19 lutego w Amsterdamie, a do rewanżu dojdzie tydzień później w Warszawie. Do pierwszego spotkania z Legią amsterdamczyków czekają jeszcze dwa ligowe mecze: z Go Ahead Eagles i Twente Enschede.

Ajax Amsterdam - AZ Alkmaar 0:1 (0:0)
0:1 - Johannsson 76'