LE: Faza pucharowa wystartowała! Glik i Skorupski na remis, hat-trick Lukaku, cztery gole Napoli

W pierwszych meczach 1/16 finału Ligi Europy po wygrane sięgnęły m.in. Everton, Zenit, Napoli oraz Wolfsburg. AS Roma tylko zremisowała z Feyenoordem, a Torino nie zdołało pokonać Basków z Bilbao.

Konrad Kostorz
Wicelider Bundesligi nie zawiódł oczekiwań kibiców i także na arenie międzynarodowej zaprezentował wysoką formę, pewnie pokonując Sporting. Wilki stworzyły zdecydowanie więcej dogodnych sytuacji, choć trzeba przyznać, że Portugalczycy również mieli swoje okazje, a tuż przed przerwą słusznie domagali się podyktowania rzutu karnego po przypadkowym, ale ewidentnym zagraniu ręką Vieirinhi.Tuż po zmianie stron instynktem strzeleckim błysnął Bas Dost, który z zimną krwią wykorzystał podanie Naldo. W 63. minucie Holender znów dał się we znaki lizbończykom, wślizgiem wykańczając precyzyjne dośrodkowanie Kevina de Bruyne. Niewiele brakowało, a niedawny autor czterech bramek w konfrontacji z Bayerem skompletowałby hat-tricka, lecz jego strzał świetnie obronił Rui Patricio.
Sporych emocji dostarczyła konfrontacja w Turynie, gdzie zawitał Athletic. Kamil Glik rozegrał 90 minut na środku defensywy, a jego zespół stracił dwa gole. Przy pierwszym Polaka ograł asystujący Borja Viguera, zaś drugiego zdobył po dośrodkowaniu Benata Etxebarrii z rzutu wolnego Carlos Gurpegi. Włosi odpowiedzieli trafieniami napastnika Maxiego Lopeza, ale remis 2:2 stawia w roli faworyta przed rewanżem w Bilbao Basków. Łukasz Skorupski dostał od Rudiego Garcii szansę gry w Lidze Europy i jej nie zmarnował. Polak kilka razy interweniował bardzo pewnie, a o straconą bramkę nie sposób mieć do niego pretensji. Skorupski ofiarną paradą zbił piłkę na spojenie słupka z poprzeczką po strzale Lexa Immersa, a wobec dobitki Colina Kazima-Richardsa był zupełnie bezradny. Roma kolejny raz w ostatnich tygodniach rozczarowała i na Stadio Olimpico nie prezentowała się lepiej od Feyenoordu.
Łukasz Skorupski zadebiutował w meczu Ligi Europy Łukasz Skorupski zadebiutował w meczu Ligi Europy
Jedną nogą w najlepszej "16" jest już Napoli, które rozgromiło Trabzonspor. Wygrana trzeciej drużyny Serie A mogła być jeszcze bardziej okazała, ale w 85. minucie Dries Mertens zmarnował rzut karny, oddając strzał obok słupka. Również Everton wysoko wygrał pojedynek wyjazdowy. Skutecznością błysnął Romelu Lukaku, który trzy razy znalazł drogę do bramki Young Boys. W 64. minucie "11" nie wykorzystał napastnik Szwajcarów Guillaume Hoarau.

Z liderem Eredivisie wygrał Zenit Sankt Petersburg po trafieniu Hulka. Brazylijczyk posłał futbolówkę do pustej bramki po idealnym podaniu Danny'ego. Pewnym zaskoczeniem jest zwycięstwo 2:0 Dnipro nad Olympiakosem. Grecy jesienią solidnie grali w Lidze Mistrzów i byli uważani za faworyta dwumeczu z Ukraińcami. Wreszcie prowadzący w belgijskiej ekstraklasie Club Brugge zgodnie z przewidywaniami ograł duński Aalborg.

Wyniki pierwszych spotkań 1/16 finału Ligi Europy:

Torino FC - Athletic Bilbao 2:2 (2:1)
0:1 - Williams 9'
1:1 - Lopez 18'
2:1 - Lopez 42'
2:2 - Gurpegi 73'

Torino: Padelli - Maksimović, Glik, Moretti, Darmian, Benassi, Gazzi, El Kaddouri (76' Farnerud), Molinaro, Martinez (58' Quagliarella), Lopez (72' Amauri).

Athletic: Herrerin - de Marcos, Etxeita, Laporte, Aurtenetxe (57' Iraola), San Jose, Etxebarria, Viguera (57' Gurpegi), Rico, Muniain, Williams (72' Sola).

AS Roma - Feyenoord Rotterdam 1:1 (1:0)
1:0 - Gervinho 22'
1:1 - Kazim-Richards 55'

Roma: Skorupski - Torosidis, Yanga-Mbiwa, Manolas, Holebas, De Rossi (65' Keita), Nainggolan, Pjanić, Totti (65' Doumbia), Gervinho, Verde (75' Florenzi).

Feyenoord: Vermeer - Wilkshire (30' Karsdorp), Boulahrouz, Kongolo, Nelom - El Ahmadi, Clasie, Immers, Vilhena, Toornstra, Kazim-Richards.

Trabzonspor - SSC Napoli 0:4 (0:3)
0:1 - Henrique 6'
0:2 - Higuain 20'
0:3 - Gabbiadini 27'
0:4 - Zapata 90+2'

Trabzonspor: Arikan - Bosingwa, Demir, Medjani, Dogan, Hurmaci (90+2' Nizam), Atik (90+2' Dursun), Zengin, Yilmaz, Aydogdu (85' Yavru), Cardozo.

Napoli: Andujar - Henrique, Albiol, Koulibaly, Ghoulam, Inler, Gargano (46' Lopez), Gabbiadini, de Guzman (70' Callejon), Mertens, Higuain (80' Zapata).

VfL Wolfsburg - Sporting Lizbona 2:0 (0:0)
1:0 - Dost 46'
2:0 - Dost 63'

Wolfsburg: Benaglio - Jung, Naldo, Knoche, Rodriguez, Traesch, Vieirinha (89' Schaefer), Hunt (40' Arnold), de Bruyne, Schuerrle (79' Caligiuri), Dost.

Sporting: Patricio - Soares, Figueiredo, Oliveira, Jefferson, Rosell (80' Martins), Nani, Silva, Mario, Carrillo, Montero (80' Tanaka).

Young Boys Berno - Everton 1:4 (1:3)
1:0 - Hoarau 10'
1:1 - Lukaku 24'
1:2 - Coleman 28'
1:3 - Lukaku 39'
1:4 - Lukaku 58'

Czerwona kartka: Stones /63'/ (Everton).

Dnipro Dniepropietrowsk - Olympiakos Pireus 2:0 (0:0)
1:0 - Kankava 51'
2:0 - Rotan 55'

PSV Eindhoven - Zenit Sankt Petersburg 0:1 (0:0)
0:1 - Hulk 64'

Aalborg BK - Club Brugge 1:3 (0:2)
0:1 - Oulare 25'
0:2 - Refaelov 29'
0:3 - Petersen (sam.) 61'
1:3 - Helenius (k.) 71'

LM: Spore kłopoty Bayernu z Szachtarem, bramkowy remis korzystny dla ChelseaLM: Real nie zawiódł, ale nie zachwycił w Gelsenkirchen, FC Porto nieco bliżej ćwierćfinału

Czy AS Roma zdoła wyeliminować Feyenoord i awansuje do 1/8 finału Ligi Europy?