Puchar Króla: Athletic Bilbao dołączył do FC Barcelony, będzie powtórka finału z 2012 roku

Podobnie jak w 2009 i 2012 roku w finale Pucharu Króla FC Barcelona zmierzy się z Athletic Bilbao. Baskowie wyeliminowali Espanyol i powalczą o swój pierwszy od 31 lat tytuł w krajowym pucharze.

Remis 1:1 w pierwszym meczu stawiał w korzystnym położeniu przed rewanżem Espanyol. Sytuacja zmieniła się już w 13. minucie rewanżu, kiedy doświadczony Aritz Aduriz popisał się precyzyjnym uderzeniem przy słupku z linii pola karnego. Baskowie wyszli na prowadzenie w dwumeczu, które podwyższyli jeszcze przed przerwą - z rzutu rożnego dośrodkował Andoni Iraola, a pojedynek powietrzy wygrał Xabier Etxeita i strzałem głową nie dał szans bramkarzowi gospodarzy. [ad=rectangle] W drugiej połowie szanse na złapania kontaktu z gośćmi mieli Sergio Garcia oraz Felipe Caicedo, ale Iago Herrerin zdołał zachować czyste konto. Bramki nie puścił także Gorka Iraizoz, który w 66. minucie zajął miejsce kontuzjowanego kolegi z zespołu. Dogodną sytuację do strzelenia trzeciego gola dla Athletic miał natomiast Inaki Williams.

Athletic w 1984 roku triumfował w Pucharze Króla po pokonaniu 1:0 FC Barcelony. Od tego czasu trzykrotnie bez powodzenia brał udział w finale: w 1985 roku uległ 1:2 Atletico Madryt, a w 2009 i 2012 przegrał z FC Barceloną odpowiednio 1:4 oraz 0:3. W finale, który zaplanowano na 30 maja, drużyna Ernesto Valverde spróbuje zrewanżować się Katalończykom za obie porażki. W bieżącym sezonie zespoły zmierzyły się już dwukrotnie w La Liga i w obu przypadkach triumfowali podopieczni Luisa Enrique: 2:0 i 5:2.

Espanyol Barcelona - Athletic Bilbao 0:2 (0:2) 0:1 - Aduriz 13' 0:2 - Etxeita 42'

Espanyol: Pau - Arbilla, Alvaro, Moreno, Fuentes - Lucas (70' Sevilla), Sanchez, Canas, Alvarez (49' Caicedo) - Stuani, Garcia.

Athletic: Herrerin (66' Iraizoz) - Iraola, Gurpegi, Etxeita, Balenziaga - San Jose, Rico - Williams (90' Laporte), de Marcos, Muniain (84' Etxebarria) - Aduriz.

Żółte kartki: Canas, Moreno, Stuani, Arbilla, Alvaro (Espanyol) oraz de Marcos (Athletic).

Pierwszy mecz: 1:1, awans: Athletic Bilbao.