Bundesliga: Borussia wygrała 3:2, przebłyski Błaszczykowskiego, przełamanie VfB Stuttgart

Dortmundczycy podnieśli się po porażce z Juventusem 0:3 i zdołali pokonać wyjeździe Hannover 96. Niezwykle cenne zwycięstwa w walce o utrzymanie odniosły SC Freiburg oraz VfB Stuttgart.

Hannover nie wygrał już dziesiątego meczu z rzędu w Bundeslidze i niewykluczone, że trener Tayfun Korkut straci posadę, zwłaszcza że drużyna z AWD-Arena ma już tylko dwa punkty przewagi nad strefą spadkową. Die Roten wypadli jednak całkiem nieźle w pojedynku z Borussią i przez wiele minut byli zespołem prezentującym się znacznie lepiej niż ekipa Juergena Kloppa. [ad=rectangle] W 19. minucie Borussia wyszła na prowadzenie, przeprowadzając pierwszą w meczu groźną akcję. Rozpoczął ją Jakub Błaszczykowski, a z podania Marco Reusa skorzystał Pierre-Emerick Aubameyang. "Kuba" nie popisał się niespełna kwadrans później, kiedy bezsensownie wdał się w drybling, choć miał do kogo podać, i stracił piłkę w strefie środkowej. Gospodarze błyskawicznie dostarczyli ją w pole karne, gdzie Lars Stindl pokonał Romana Weidenfellera.

Hannover złapał wiatr w żagle i zepchnął BVB do defensywy. Ataki miejscowych trwały aż do 55. minucie, kiedy bezmyślny i niepotrzebny faul Leonardo Bittencourta poskutkował drugą żółtą kartką dla pomocnika. Osłabiony zespół w krótkim czasie stracił dwie bramki, przy czym przy golu Shinjiego Kagawy ogromny udział miał Błaszczykowski, który perfekcyjnie w tempo zagrał do asystującego Reusa. "Auba" trafił z kolei po pięknym dośrodkowaniu Kagawy.

Borussia miała kilka okazji, by trafić na 4:1, jednak skutecznością nie imponował Reus. Goście pożałowali dość pasywnej gry, kiedy w 82. minucie kapitalny strzał sprzed pola karnego oddał Stindl. Na wyrównanie osłabionych gospodarzy nie było już jednak stać. Dodajmy, że Błaszczykowski rozegrał całe zawody i w kilku akcjach pokazał się z bardzo dobrej strony, wypracowując sytuacje partnerom. Jego konto obciąża niestety pierwszy gol dla H96.

Długo wyczekiwane zwycięstwo odniósł outsider ze Stuttgartu. Die Schwaben sięgnęli po pierwszą wygraną w rundzie rewanżowej, chociaż jeszcze w 62. minucie przegrywali z Eintrachtem. W krótkim odstępie czasu dwukrotnie do bramki Kevina Trappa drogę znalazł jednak Daniel Ginczek i ekipa Huuba Stevensa objęła prowadzenie, a w końcówce trafił jeszcze Alexandru Maxim po podaniu Filipa Kosticia. Trener VfB dzięki zwycięstwu nie straci posady co najmniej przez najbliższe dwa tygodnie.

Stuttgart opuściłby ostatnie miejsce w tabeli, gdyby Freiburg uległ Augsburgowi. Drużyna Christiana Streicha nie zawiodła jednak przed własną publicznością i wygrała z wyżej notowanym oponentem. Gole padły w drugiej połowie po precyzyjnych strzałach Jonathana Schmida i Nilsa Petersena. Cenne "oczko" wywalczył też beniaminek z Paderbornu, który nie dał się pokonać Hoffenheim. Dogodnych okazji na Benteler-Arena było niewiele, a Eugen Polanski rozegrał całe zawody.

Podział punktów w Kolonii, który wydaje się sprawiedliwym rozstrzygnięciem. Werder dość szybko wyszedł na prowadzenie, lecz później musiał się bronić przed atakami Kozłów. Gospodarze kilka razy powinni wyrównać, jednak na bakier ze skutecznością był w sobotę Yuya Osako. Dopiero w końcówce arbiter podyktował rzut karny dla 1.FC po rzekomym faulu Santiago Garcii na Bardzie Finne, którego nie zmarnował doświadczony Matthias Lehmann. Sławomir Peszko rozegrał 73 minuty, a Paweł Olkowski został zmieniony już w 58. minucie.

Wyniki sobotnich spotkań 26. kolejki Bundesligi:

Hannover 96 - Borussia Dortmund 2:3 (1:1) 0:1 - Aubameyang 19' 1:1 - Stindl 31' 1:2 - Kagawa 57' 1:3 - Aubameyang 61' 2:3 - Stindl 82'

Hannover: Zieler - Sakai (85' Andreasen), Marcelo, Felipe, Schulz (72' Prib) - Sane, Stindl - Briand (72' Albornoz), Kiyotake, Bittencourt - Joselu.

BVB: Weidenfeller - Kirch (58' Dudziak), Subotić, Hummels, Sokratis - Kehl, Gundogan (72' Bender) - Błaszczykowski, Kagawa, Reus (90' Ramos) - Aubameyang.

Czerwona kartka: Bittencourt /55' za drugą żółtą/ (Hannover).

SC Freiburg - FC Augsburg 2:0 (0:0) 1:0 - Schmid 71' 2:0 - Petersen 84'

1.FC Koeln - Werder Brema 1:1 (0:1) 0:1 - Selke 27' 1:1 - Lehmann (k.) 88'

SC Paderborn 07 - TSG 1899 Hoffenheim 0:0

Czerwona kartka: Bicakcić /65' za drugą żółtą/ (Hoffenheim).

VfB Stuttgart - Eintracht Frankfurt 3:1 (0:0) 0:1 - Seferović 51' 1:1 - Ginczek 63' 2:1 - Ginczek 66' 3:1 - Maxim 81'