Raków Częstochowa z licencją na I ligę. Miasto pomoże w remoncie stadionu

Raków Częstochowa w sobotę rozegra rewanżowy mecz barażowy z Pogonią Siedlce. Częstochowianie otrzymali już licencję na grę w I lidze, ale niezbędny będzie remont stadionu. Ma w tym pomóc miasto.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Sobota będzie ważnym dniem dla Rakowa Częstochowa. W przypadku pokonania w barażu Pogoni Siedlce częstochowianie po 15 latach powrócą na drugi szczebel rozgrywek. W związku z wymogami licencyjnymi obiekt Rakowa wymaga niezbędnych prac, a niektóre z nich zostały już wykonane. Pod koniec maja stadion przy ulicy Limanowskiego był wizytowany przez eksperta do spraw infrastruktury z ramienia Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN. W jego raporcie znalazło się aż piętnaście punktów, które mają sprawić, że stadion będzie spełniał wszystkie wymagania licencyjne.
Niektóre z nich można wykonać niskimi nakładami finansowymi, jak na przykład oznakowanie furtek ewakuacyjnych czy bram, wyposażenie szatni w lodówki, a także oznakowanie wewnątrz stadionu wskazujące widzom dojścia do miejsc wskazanych na dokumencie wejściowym. Najpoważniejszym problemem jest jednak brak sztucznego oświetlenia na stadionie.
Remontu wymagają również trybuny, które są w kiepskim stanie. Niezbędne jest również zadaszenie 500 miejsc. Warto dodać, że na stadionie Rakowa od wielu lat nie były prowadzone inwestycje, a jakiś czas temu rozpatrywano budowę nowego obiektu w innej dzielnicy Częstochowy.

W wyniku wizytacji Miejskiego Stadionu Piłkarskiego "Raków" przy ul. Limanowskiego 83, został sporządzony pod koniec maja - przez eksperta ds. infrastruktury Polskiego Związku Piłki Nożnej, Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN -raport zawierający następujące zalecenia dla obiektu, na którym miałyby się odbywać mecze I ligi piłki nożnej mężczyzn:

1. Oznakować i ponumerować z obu stron furtki ewakuacyjne. 2. Oznakować i ponumerować od wewnątrz stadionu bramy i furtki w ogrodzeniu zewnętrznym. 3. Dokonać naprawy monitoringu pozwalającej na przekaz obrazu ze wszystkich kamer. 4. Przeprowadzić remont sektorów A, B, C, D, E - spełniając wymogi bezpieczeństwa wynikające z prawa powszechnego oraz uchwał PZPN. 5. Przedstawić Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN realny, a zarazem wiarygodny plan instalacji sztucznego oświetlenia na stadionie. 6. Wykonać zadaszenie trybun na minimum 500 miejsc. 7. Wyznaczyć i oznakować miejsca dla osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami zabezpieczając jednocześnie podjazdy dla osób na wózkach inwalidzkich. 8. Wyznaczyć na trybunie głównej, w miejscu centralnym, 30 miejsc z pulpitami dla dziennikarzy. 9. Przygotować i wyposażyć zgodnie z wymogami pomieszczenie pierwszej pomocy medycznej dla widzów, a także w sposób wyraźny i widoczny oznakować na zewnątrz i wewnątrz stadionu. 10. Przystosować do wymogów licencyjnych pomieszczenie do przeprowadzania kontroli antydopingowej. 11. Wyposażyć szatnie zawodników gości oraz gospodarzy w lodówki. 12. Wyznaczyć inne pomieszczenie w obiekcie na szatnię dla sędziów, aby szatnia znajdowała się w bliskości szatni zawodników oraz miała lokalizację na tym samym poziomie budynku. 13. Wykonać oznakowania wewnątrz stadionu wskazujące widzom dojścia do miejsc wskazanych na dokumencie wejściowym. 14. Wykonać ogrodzenie pomiędzy sektorami N i M wyznaczające teren imprezy masowej. 15. Przedstawić dokumentację świadczącą o dostępie do drugiego boiska treningowego trawiastego do komisji licencyjnej PZPN.

Administratorem stadionu przy ulicy Limanowskiego jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jak poinformowano nas w Urzędzie Miasta Częstochowy, podmiot ten ma wstępny plan realizacji najpilniejszych zaleceń. Nie jest wykluczone, że Raków Częstochowa w przypadku awansu do I ligi rozgrywki rozpocznie na swoim stadionie. Co prawda działacze czerwono-niebieskich zgłosili we wniosku licencyjnym obiekt zastępczy, którym jest Stadion Ludowy w Sosnowcu, ale w klubie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wynajem stadionu wiąże się z dużymi kosztami.
- Miasto zamierza oczywiście wesprzeć starania klubu o uzyskanie niezbędnej licencji na grę w I lidze piłkarskiej i pomoże sprostać tym wymaganiom. W uzgodnieniu z władzami miasta MOSiR jako administrator obiektu ma już wstępny plan realizacji najpilniejszych zaleceń, których spełnienie pozwoliłoby piłkarzom Rakowa - w przypadku awansu do I ligi - na rozpoczęcie gry w rundzie jesiennej na stadionie przy ul. Limanowskiego w Częstochowie - przekazał Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM Częstochowy.

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany) 2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×