Copa America: Argentyna w półfinale, wojna nerwów i bramkarzy w Vina del Mar

Konkurs rzutów karnych zdecydował o wygranej Albicelestes z Kolumbią w ćwierćfinale Copa America. Przez 90 minut fenomenalnie bronił David Ospina, ale sukces świętował Sergio Romero.

Albicelestes wygrali swoją grupę, zdobyli więcej goli, oddali więcej strzałów, a na dodatek mieli korzystną historię starć z Reprezentacją Kolumbii. Przegrali tylko dwa z dwunastu spotkań z Los Cafeteros, na dodatek w 1945 roku odnieśli z nimi rekordowe zwycięstwo 8:2 na Copa America. Na tegorocznym turnieju nie zachwycali swoją grą, ale byli faworytem.
Wydarzenia na boisku potwierdzały przewidywania. Reprezentacja Argentyny miała miażdżącą przewagę, a piłka toczyła się głównie po połowie przeciwnika. W 6. minucie Javier Pastore mógł zdobyć błyskawicznego gola, ale nadział się na interwencję Davida Ospiny. Jeszcze groźniejszy był Sergio Aguero, który wrócił do składu po meczu odpoczynku. Napastnik Manchesteru City oddał pierwsze uderzenie głową nad poprzeczką. W 26. minucie podopieczni Gerardo Martino powinni prowadzić. Po akcji oskrzydlającej Pastore dwa strzały z bliska oddali Aguero i Lionel Messi. Nieprawdopodobnie spisał się jednak Ospina. Najpierw interweniował nogą, a następnie zebrał się i sparował rękoma dobitkę Leo. To była prawdopodobnie interwencja całego turnieju, a uskrzydlony nią golkiper bronił jak w transie do końca regulaminowego czasu.

Ospina był jedynym pozytywnym punktem Kolumbii. Ofensywa pozbawiona Radamela Falcao nie istniała, a destrukcja polegała na bezpardonowym faulowaniu. Los Cafeteros śrubowali statystyki z fazy grupowej, kiedy to byli najczęściej łamiącą przepisy drużyną. Przez 45 minut złapali cztery żółte kartki, a co paradoksalnie Robert Garcia Ozorco wcale nie prowadził zawodów drobiazgowo. James Rodriguez objawił się raz, gdy sędzia upominał go żółtym kartonikiem za protesty.

Im dłużej nie zmieniał się wynik 0:0, tym bardziej rosło napięcie w Vina del Mar. Mecz wagi ciężkiej - tak zapowiadano mecz na oficjalnej stronie Copa i faktycznie terminologia sportu walki miała uzasadnienie. Nadal atakowali Argentyńczycy, ale albo pudłowali, albo nadziewali się na interwencje Ospiny.

W 67. minucie pierwszy raz zaatakowali poważnie piłkarze Jose Pekermana. Juan Cuadrado pognał prawą stroną i jego dośrodkowanie zostało szczęśliwie zablokowane. Był jeszcze korner i po dośrodkowaniu Jamesa Rodrigueza główkował celnie Cristian Zapata w rękawice Sergio Romero. To było ostrzeżenie dla finalisty niedawnego mundialu.

Na ostatni kwadrans meczu wbiegli Carlos Tevez, Ever Banega i Radamel Falcao. Pomocnik Sevilli FC huknął z dystansu w 78. minucie i futbolówka otarła się o poprzeczkę. Po chwili Nicolas Otamendi ostemplował słupek po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłka tylko zatańczyła na linii bramkowej, ale nie chciała jej przekroczyć. Podobnie jak w 88. minucie, gdy Jeison Murillo wybił ją dosłownie w ostatnim momencie.

Zobacz serię rzutów karnych z meczu Argentyna - Kolumbia Seria rzutów karnych z meczu Argentyna - Kolumbia Źródło: TVP S.A.

Po kilku następnych minutach stało się jasne - o awansie do półfinału zdecyduje konkurs rzutów karnych. Grę nerwów wygrali Albicelestes. Aż pięć jedenastek zostało zmarnowanych, z czego cztery uderzenia były niecelne, a jedno obronił Romero. W decydującej serii Murillo huknął na wiwat, a Tevez trafił i przypieczętował wygraną Argentyny, która w półfinale zagra z lepszym w parze Brazylia - Paragwaj. Z Copa America żegnają się Los Cafeteros. Gdzieś zniknęła drużyna z niedawnego mundialu. Zamiast cieszyć grą, głównie murowała bramkę i tym razem taka taktyka nie pozwoliła na odniesienie sukcesu.

Argentyna - Kolumbia 0:0 rzuty karne 5:4