El. Euro 2016: Finał sprawy meczu Serbia - Albania

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (TAS) w Lozannie podważył decyzję Komitetu Dyscyplinarnego UEFA ws. październikowego meczu el. Euro 2016 Serbia - Albania.

Maciej Kmita
TAS uchylił wniosek Serbii i częściowo przychylił się do odwołania Albanii, przyznając jej walkower 3:0. Przypomnijmy, że UEFA pierwotnie podjęła decyzję o przyznaniu walkowera 3:0 dla Serbii, odejmując jej jednocześnie trzy punkty za niedostateczne zabezpieczenie spotkania.
Dodatkowo Serbowie dwa najbliższe mecze el. Euro 2016 na własnym terenie rozegrają bez udziału publiczności. Obie federacji ukarano również grzywną w wysokości 100 tysięcy euro.

Rozegrane 14 października spotkanie 3. kolejki el. Euro 2016 Serbia - Albania zostało przerwane w 41. minucie przy stanie 0:0. Sędzia Martin Atkinson najpierw wstrzymał grę, gdy na murawie wylądowały środki pirotechniczne, ale ogniskiem zapalnym zamieszek, jakie wybuchły w Belgradzie, było pojawienie się nad stadionem drona z flagą tzw. "Wielkiej Albanii", co było demonstracją związaną ze sporem obu krajów o Kosowo. Gdy reprezentant gospodarzy Stefan Mitrović zdjął flagę z urządzenia, podbiegło do niego kilku rywali i na boisku wywiązała się regularna bójka, przez którą angielski arbiter podjął decyzję o przerwaniu spotkania.