El. EURO 2016: Portugalia blisko awansu! Słodki rewanż na Albanii

Portugalia pokonała 1:0 Albanię i coraz wyraźniej prowadzi w grupie I eliminacji Euro 2016. Decydujący o wyniku gol padł w doliczonym czasie po strzale Miguela Veloso.

Dokładnie rok minął od poprzedniego meczu reprezentacji Portugalii z Albanią. W Lizbonie wygrali goście po trafieniu byłego napastnika Jagiellonii Białystok Bekima Balaja. Wynik ten kibice w Europie uznali za sensację. Przez następne 12 miesięcy Albańczycy pokazywali, że byli pochopnie lekceważeni. W eliminacjach do dziś nie przegrywali, a w meczu towarzyskim pokonali Francję.
Portugalia ruszyła w rewanżu do ataku. Po wyrównanym początku Cristiano Ronaldo i spółka zaczęli przeważać. W 12. minucie zawodnik Realu Madryt strzelił w słupek po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Następnie CR7 wyskoczył do podania z głębi pola, ale na przedpolu brawurowo interweniował Etrit Berisha. Jeszcze w pierwszej połowie Bernardo Silva spudłował z dystansu.

Albania nie odgryzała się często. Stawiała na szybkie wypady i czekała na taką szansę, jaką miała w Lizbonie. Shkelzen Gashi spróbował uderzenia z dystansu, jednak nie trafił między słupki. Po przerwie gospodarze ustawili się wysoko, postraszyli gości strzałem z dystansu Sokola Cikalleshiego, ale nadal Portugalia była konkretniejsza w ataku.

Dobre szanse na zdobycie gola mieli Danny i Nani. Ten drugi nabiegł na piłkę dośrodkowaną przez Miguela Veloso, ale nie przechytrzył bramkarza. Czas uciekał, a wynik na tablicy ani drgnął. Drużyny mogły zastanawiać się, czy bezbramkowy remis jest dobrym wynikiem w kontekście walki o awans.

Obie jedenastki postanowiły jeszcze zaatakować i miały szansę na zdobycie gola w regulaminowym czasie. W 75. minucie Sokol Cikalleshi strzelił z dystansu w poprzeczkę bramki Rui Patricio! Po przeciwnej stronie boiska Eliseu nieumiejętnie lobował w sytuacji sam na sam. Piłka zamiast w bramce, wylądowała obok niej.

Wydawało się, że wynik 0:0 utrzyma się do ostatniego gwizdka, ale w doliczonym czasie Miguel Veloso strzelił celnie głową po dośrodkowaniu Ricardo Quaresmy z rzutu rożnego. Portugalia zrewanżowała się Albanii za porażkę sprzed roku i coraz wyraźniej prowadzi w grupie I eliminacji Euro 2016.

Albania  - Portugalia 0:1 (0:0)
0:1 - Miguel Veloso 90+2'

Albania: Etrit Berisha - Berat Djimsiti, Lorik Cana, Arlind Ajeti, Ansi Agolli - Taulant Xhaka, Burim Kukeli, Amir Abrashi (54' Migjen Basha) - Shkelzen Gashi (70' Odise Roshi), Sokol Cikalleshi (86' Bekim Balaj), Ermir Lenjani.

Portugalia: Rui Patricio - Vieirinha (57' Alves Cedric), Pepe, Ricardo Carvalho, Eliseu - Nani, Danilo, Miguel Veloso - Danny (76' Eder), Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva (65' Ricardo Quaresma).

Żółte kartki: Djimsiti, Abrashi (Albania) oraz Nani (Portugalia).

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja).