Puchar Ligi Angielskiej: Liverpool w finale, choć przeżywał horror!

Po triumfie w pierwszym meczu na obiekcie Stoke, Liverpool miał bez trudu awansować do finału Pucharu Ligi Angielskiej, ale w rewanżu zagrał słabo, w dodatku skrzywdzili go sędziowie i ostatecznie uniknął katastrofy dopiero w rzutach karnych!

Szymon Mierzyński
 EPA/WILL OLIVER/PAP / EPA/WILL OLIVER/PAP

The Reds przystępowali do gry ze skromną zaliczką 1:0 z Britannia Stadium i najwyraźniej poczuli się zbyt pewnie, bo w ogóle nie mieli zamiaru atakować. Goście też początkowo nie forsowali tempa i niemal cała pierwsza część była zwyczajnie nudna.

W pewnym momencie ekipa Stoke wyczuła jednak, że rywal gra kunktatorsko i ruszyła do ataku. Ostrzeżeniem dla Liverpoolu był już strzał Jonathana Waltersa w 24. minucie, wtedy jednak piłka nie poleciała w światło bramki, bo Irlandczykowi do końca przeszkadzał Mamadou Sakho. Tuż przed przerwą gospodarze się w końcu doigrali, choć ten gol nie powinien zostać uznany. Z prawego skrzydła płasko centrował Bojan Krkić i Marko Arnautović bez najmniejszego trudu pokonał Simona Mignoleta, tyle że był na wyraźnym spalonym, czego nie dostrzegli sędziowie.

Bramka podrażniła Liverpool i po przerwie zespół Juergena Kloppa ruszył wreszcie do natarcia. W 48. minucie Roberto Firmino trafił z ostrego kąta w słupek, lecz takich klarownych okazji było jak na lekarstwo. Miejscowi grali niesamowicie chaotycznie. Mnóstwo szybkich akcji kończyło się bez strzałów, bo brakowało elementarnej dokładności. Podobnie zresztą spisywali się The Potters, w efekcie kolejne bramki nie padły i Jonathan Moss zarządził dogrywkę. W niej przewagę w polu mieli zawodnicy z Anfield, choć najlepszą okazję zmarnował Marco van Ginkel, który w 104. minucie - tak jak wcześniej Firmino - obił słupek.

120 minut nie wyłoniło zwycięzcy dwumeczu i obie drużyny czekała wojna nerwów w rzutach karnych. W niej jako pierwszy ciśnienia nie wytrzymał Peter Crouch, którego strzał obronił Mignolet. Chwilę później jednak po uderzeniu Emre Cana piłka zatrzymała się na słupku i wynik wciąż był remisowy.

Rozstrzygnięcie przyniosła dopiero siódma seria jedenastek. Mignolet fantastycznie zatrzymał całkiem niezłą próbę Marca Muniesy, a awans dał Liverpoolowi trafieniem niemal w okienko Joe Allen.

Podopieczni Juergena Kloppa przeżyli prawdziwy horror, lecz ostatecznie wywiązali się z roli faworyta i pojadą na finał na Wembley. Ich przeciwnikiem będzie Manchester City lub Everton. Rewanżowe starcie tych ekip zostanie rozegrane w środę.

Liverpool FC - Stoke City 0:1 (0:1, 0:1, 0:1), rzuty karne 6:5
0:1 - Marko Arnautović 45+1'
pierwszy mecz: 1:0, awans: Liverpool FC