Bundesliga: Faworyt znów poległ w Moguncji! 1.FSV lepszy od Bayeru Leverkusen

Do małej niespodzianki doszło w meczu 23. kolejki Bundesligi pomiędzy 1.FSV Mainz a Bayerem Leverkusen. Gospodarze po świetnym występie pokonali Aptekarzy 3:1 i awansowali na 5. miejsce w tabeli.

Konrad Kostorz
DANIEL ROLAND / AFP AFP / DANIEL ROLAND / AFP / DANIEL ROLAND / AFP

Drużyna z Moguncji w tym sezonie już nieraz udowodniła, że stać ją na wiele. Nim uległa 2:3 na wyjeździe TSG 1899 Hoffenheim, pokonała w tym roku na własnym terenie faworyzowane Borussię Moenchengladbach (1:0) oraz Schalke 04 Gelsenkirchen (2:1). Zwycięstwo nad Bayerem z pewnością nie jest więc przypadkiem.

1.FSV świetnie spisał się zwłaszcza w pierwszej połowie, w której kreował sporo dogodnych okazji strzeleckich i dwie z nich zdołał wykorzystać. Najpierw po podaniu Pablo de Blasisa Yunus Malli przerwał trwającą ponad 700 minut niemoc strzelecką i umiejętnie przelobował Bernda Leno, a w 32. minucie golkipera mocnym uderzeniem sprzed linii pola karnego zaskoczył Jhon Cordoba.

Aptekarze zmęczeni czwartkowym bojem ze Sportingiem Lizbona (3:1) robili, co mogli, by wrócić do gry, jednak w ofensywie brakowało im błysku i zdecydowania. Kiedy już strzelali na bramkę, bardzo dobrze bronił Loris Karius. Losy meczu rozstrzygnął po zmianie stron Malli, perfekcyjnie wykonując rzut karny po zagraniu piłki ręką przed Tina Jedvaja.

Drużyna Rogera Schmidta nie poddała się i strzeliła gola honorowego. Głową trafił Javier Hernandez, dla którego była to 14. bramka w sezonie ligowych. Później Bayer natarł na gospodarzy, ale nie przyniosło to efektu. Karius rozegrał kolejne świetne zawody, udowadniając, że jest poważnym kandydatem do reprezentacji Niemiec.

Mainz wyprzedza teraz w ligowej tabeli Bayer i ma realne szanse nawet na awans do Ligi Mistrzów. Postawa podopiecznych Martina Schmidta to jedno z największych pozytywnych zaskoczeń sezonu.

Dodajmy, że Sebastian Boenisch po dłuższej przerwie powrócił do kadry meczowej Bayeru, jednak na boisku się nie pojawił. Być może dostanie szansę w środę, kiedy jego zespół podejmie Werder Brema.

1.FSV Mainz - Bayer Leverkusen 3:1 (2:0)
1:0 - Malli 14'
2:0 - Cordoba 32'
3:0 - Malli (k.) 58'
3:1 - Hernandez 65'

Mainz: Karius - Donati, Balogun, Bungert, Bussmann - Baumgartlinger, Frei - de Blasis (72' Clemens), Malli (87' Serdar), Samperio (89' Brosinski) - Cordoba.

Bayer: Leno - Hilbert, Tah (46' Jedvaj), Ramalho, Wendell - Kramer, Calhanoglu - Mehmedi (86' Henrichs), Brandt (65' Kruse), Bellarabi - Hernandez.

Żółte kartki: Bussmann (Mainz) oraz Jedvaj (Bayer).