Liga Mistrzów: Legia Warszawa pobiła rekord Manchesteru United

W pięciu meczach fazy grupowej Ligi Mistrzów z udziałem Legii Warszawa padły już 32 bramki - to rekord rozgrywek, który mistrz Polski może jeszcze wyśrubować w spotkaniu 6. kolejki ze Sportingiem Lizbona.

Maciej Kmita
PAP/EPA / BERND THISSEN
Legia już w swoim pierwszym od 1996 roku występie w Lidze Mistrzów ustanowiła niechlubny rekord rozgrywek - nikt przed nią nie stracił przed własną publicznością trzech bramek w ciągu pierwszych 17 minut spotkania, a to zdarzyło się mistrzom Polski w meczu 1. kolejki z Borussią Dortmund.

Poprzedni rekord pod tym względem został ustanowiony w 2008 roku przez Basel, który przegrywał z Barceloną 0:3 po 22 minutach gry, by ostatecznie ulec Dumie Katalonii 0:5. Z kolei zwycięstwo 6:0 przy Łazienkowskiej 3 było najwyższym wyjazdowym Borussii w historii jej występów w rozgrywkach UEFA.

Rewanżowy mecz Legii z BVB (4:8) również był rekordowy pod wieloma względami. Między innymi był pierwszym w historii Ligi Mistrzów, w którym:
- padło aż 12 goli
- zespół przegrał, choć strzelił cztery gole
- jeden zespół strzelił pięć goli w 15 minut
- do 32. minuty strzelono aż siedem goli

Ponadto tracąc we wtorek aż osiem bramek, Legia wyrównała niechlubny rekord Ligi Mistrzów, który w sezonie 2014/2015 ustanowił BATE Borysów - w sześciu meczach fazy grupowej mistrz Białorusi stracił wówczas 24 gole. Mistrz Polski wyrównał ten rekord, a wciąż może go pobić.

Warszawianie jednak nie tylko tracą na potęgę, ale sami też potrafią zrobić krzywdę rywalowi. Legioniści zdobyli do tej pory osiem bramek, co oznacza, że w pięciu meczach z ich udziałem padły łącznie już aż 32 gole i to także nowy rekord Ligi Mistrzów!

Do tej pory rekordzistą pod tym względem był Manchester United. W fazie grupowej Ligi Mistrzów 1998/1999 w spotkaniach z udziałem Czerwonych Diabłów padło łącznie 31 bramek. Warto zauważyć, że i ten rekord Legia może jeszcze wyśrubować, bo 3 grudnia czeka ją jeszcze mecz 6. kolejki ze Sportingiem Lizbona.

Drużyny, z udziałem których padło najwięcej goli w meczach fazy grupowej Ligi Mistrzów: