Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ruch dwutorowy, komisja pod ścianą: Sprawiedliwość czy zabójstwo na zlecenie?

Ruchowi Chorzów grozi kara z powodu oszukania Komisji Licencyjnej. Ale działacze Ruchu uważają, że nikogo nie oszukali. Dodatkowo były prezes klubu sądzi, że sprawa jest zemstą Zbigniewa Bońka za poparcie w wyborach na prezesa PZPN jego konkurenta.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
PAP / Andrzej GrygiEl

Los jednego z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiej piłki jest w tej chwili w rękach specjalistów z Komisji Licencyjnej. Ale działacze Ruchu Chorzów nie mogą pogodzić się z tym, że zostali oskarżeni i skazani bez możliwości obrony. Sprawa jest bardzo trudna. Wątki się mieszają, jest tu sporo prywatnych porachunków, układów i dziwnych ciągów zdarzeń. Jedyne co jest pewne, to to, że poważnych spraw tak się nie załatwia.

Na czym polega przewinienie Ruchu? Jak podał portal "weszlo.com" klub podpisywał z zawodnikami "podzielone umowy". Zatem piłkarz dostawał część wypłaty z Ruchu a część z "Fundacji Ruchu Chorzów". Jeden z dwóch zasadniczych problemów polega na tym, że klub miał narzucony limit wynagrodzeń i taka sytuacja miała pomóc w obejściu przepisów. W rozmowie z portalem Łukasz Wachowski z departamentu rozgrywek krajowych PZPN był wyraźnie zaskoczony faktem takich praktyk. Ale Ruch wykazuje, że w związku doskonale wiedziano o istnieniu fundacji. A na pewno wiedział o niej Wachowski.

Czy Bednarz składał wyjaśnienia?

Ma o tym świadczyć korespondencja z lutego 2015 roku. Wówczas Robert Chwastek (obecnie Gryf Wejherowo) wysłał do PZPN pismo, w którym upomniał się o zaległe pieniądze z fundacji. PZPN wysłał do Ruchu pismo, w którym informuje, że "nieuzasadniona zwłoka w regulowaniu należności w stosunku do wierzycieli jest podstawą do nałożenia przez Komisję ds Licencji Klubowych (w skrócie nazywamy ją Komisją Licencyjną - red.) na klub sankcji regulaminowych z zawieszeniem lub pozbawieniem licencji włącznie".

Pod pismem podpisany jest właśnie Wachowski. W PZPN tłumaczą, że o sprawie Chwastka faktycznie wiedzieli, ale nie mieli pojęcia, że takich sytuacji było więcej i że jest to "proceder". Teraz Ruch będzie chciał wykazać, ze to nie powinno mieć żadnego znaczenia. Jeśli Komisja Licencyjna podejrzewała Ruch, powinna sprawę zbadać. Nie robiąc tego i przyznając licencję na kolejne dwa sezony, przyzwoliła na takie praktyki.

ZOBACZ WIDEO Bóg, futbol, Borussia. Polak, który zatrzymał papież

Jacek Bednarz zapewnia też, że dwa razy odpowiadał Komisji Licencyjnej na pytania dotyczące fundacji.

Donata Chruściel, rzecznik prasowy Ruchu wyjaśnia: - 12 lutego 2015 roku przed Komisją Licencyjną wyjaśnienia złożył Jacek Bednarz, ówczesny prokurent Ruchu Chorzów. Odpowiadał także na pytania dotyczące umów o prace zawieranych z zawodnikami Ruchu Chorzów przez Fundacje Ruchu, tłumacząc, że fundacja to osobny podmiot, zarejestrowany w KRS, więc zobowiązania z tego tytułu nie podlegają prawu związkowemu. Ponadto, w czasie obowiązywania limitu wynagrodzeń, do każdego nowego kontraktu dołączano oświadczenie zarządu, podpisane przez zawodnika, zawierające informację, że kwota w kontrakcie, to jedyny wynagrodzenie, które otrzymuje od Ruchu Chorzów - pisze.

Szef komisji, Krzysztof Sachs, mówi, że ani on, ani jego koledzy nie przypominają sobie, żeby Bednarz składał jakiekolwiek wyjaśnienia.

- Przyjmijmy nawet, że Ruch rzeczywiście przekazał komisji informację o całej strukturze. I przyjmijmy, że komisja w jakimś stanie zbiorowego zamroczenia uznała wówczas, że wszystko jest ok. Czy dzisiaj powinniśmy uznać, że nie ma problemu i wolno piłkarzom nie płacić tylko dlatego, że Komisja kiedyś zrobiła głupotę? Ale jeszcze raz powtórzę: komisja nigdy nie dostała tych informacji. Jedynie do departamentu rozgrywek PZPN trafił wycinek informacji, który w żaden sposób nie pokazywał istoty całego mechanizmu - mówi Sachs.

- W takim razie dlaczego komisja w żaden sposób nie zareagowała na fakt, że klub nie złożył wyjaśnień, mimo iż otrzymał oficjalne pismo ze związku. Wytłumaczenie złożone przez przedstawiciela klubu w trakcie posiedzenia komisji jest jedynym logicznym wyjaśnieniem. Trudno to udowodnić, bo posiedzenie nie są przez komisję protokołowane - odpowiada Donata Chruściel.

Wiele klubów stosuje podobne praktyki

Sprawa nie jest jednoznaczna. Niemożliwe będzie udowodnienie, że fundacja została stworzona po to, by obejść nałożony przez Komisję Licencyjną limit zarobków.

- Fundacja powstała w 2011 roku, zaś limit zarobków nałożono na nas w 2013 roku - zauważa Mirosław Mosór, wiceprezes Ruchu. Dodaje, że kwoty z tytułu "dodatkowego wynagrodzenia", rzadko przekraczały 2 tysiące złotych. Czyli nie było tak, że Ruch płacił zawodnikowi pensję w ten sposób, że dzielił pieniądze po połowie.

Zresztą jest tajemnicą poliszynela, że wiele klubów stosuje tego typu praktyki, zaś zawodnicy często występują jako pracownicy działu promocji. To odkrycie mniej więcej tak przełomowe jak to, że Wisła jest najdłuższą rzeką w Polsce. Ruch przedstawia tu dość istotne argumenty w tej sprawie. Gdy klub zszedł z płac, miał spore oszczędności. Dlatego zwrócił się do PZPN z prośba o możliwość przekroczenia limitu płac (15 tysięcy miesięcznie) dla dwóch zawodników: Rafała Grodzickiego i Matusa Putnockiego.

- To dokładnie potwierdza tezę, że ominięcie przepisów licencyjnych nie było celem tej konstrukcji, ale być może niezamierzonym skutkiem. Nie zmienia to faktu -  sytuacji, kiedy piłkarze maja trzyletnie zaległości, nie można zostawić bez reakcji -  mówi Sachs.

- Najważniejsza sprawa, jeśli chodzi o praktyki stosowane przez różne kluby, to fakt, że inne fundacje swoje zobowiązania spłacają, więc piłkarze otrzymują swoje należności, tymczasem w Ruchu zaległości były kilkuletnie - dodaje.

Tu jest kość niezgody. Ruch uważa, że fundacja jest podmiotem zewnętrznym nie prowadzącym działalności piłkarskiej (dlatego jej zaległości nie są zaległościami Ruchu), PZPN i Komisja Licencyjna, że nie.

O co więc chodziło? Istnieje podejrzenie, że Ruch podpisywał umowy, żeby odprowadzać mniejszą składkę do ZUS (umowy zawierano z piłkarzami na minimalne kwoty 2000 złotych. To pozwala nie płacić składki ze znacznie wyższej umowy zlecenia).

Jak powinien zostać ukarany Ruch Chorzów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (10):

 • darty Zgłoś komentarz
  tylko degradacja
  • Jerzy50 Zgłoś komentarz
   A ja po przeczytaniu tego tekstu zastanawiam się ...na czyje zlecenie został napisany ? PZPN ma swoje za uszami a Ruch też nie jest aniołkiem.... więc Czyżby Pan redaktor tak sam od
   Czytaj całość
   siebie ? NIE SĄDZĘ .
   • czarniawy Zgłoś komentarz
    Jeszcze raz widać jaka klika rządzi PZPN. Nic się nie zmienia od kilkudziesięciu lat. Na całym świecie funkcjonują takie umowy, aby piłkarz miał za czas dodatkowy za np. spotkania z
    Czytaj całość
    fanami, bo jak mu się nie zapłaci to nie przyjdzie . Artykuł w Weszło miał taki ładunek agresji że to widać że cel był ustawiony. Niestety kopacz nie wywiązuje się z zobowiązań to za co mu płacić. Myślałem że Boniek wprowadzi jasne zasady i cele , ale mamy kolejnego fryzjera. To nawet za 50 lat nie będzie dobrze z naszą piłką, jak rządzą kliki działaczy PZPN.
    • Zabuzza Zgłoś komentarz
     Dla mnie sprawa jest jasna: Liczą się fakty. Jeśli Fundacja jest winna piłkarzom kasę, to Fundacja oddaje a nie Ruch (sami napisali, że to osobny podmiot) a to że Ruch obchodzi przepisy
     Czytaj całość
     to raczej trzeba mieć pretensje do tego kto je uchwalał.
     • Rafał Bernadzki Zgłoś komentarz
      Trochę się dowiedziałem ale sedna sprawy nie znam. Bo jak rozumiem każdy (czy większość) piłkarz w Ruchu ma umowę o prace z klubem i dodatkowe pieniądze z "fundacji". Komisja ligi
      Czytaj całość
      powstała po to by móc bronić prawa piłkarzy do należnych im pieniędzy. Jeśli prawdą jest że mechanizm fundacji powstał by "oszczędzić" na ZUS-ie to gadanie o innych czynnościach marketingowych jest za przeproszeniem pieprzeniem pana Jacka. Piłkarz zawarł "dżentelmeńską" umowę z klubem który miał nałożone ograniczenia płacowe i resztę pensji miał dostawać "pod stołem". No i się okazuje że tych pieniędzy nie dostał. Przepis nakładający ograniczenia powoduje taką patologie i to jest wina komisji. Ale niewywiązywanie się ze zobowiązań wobec piłkarzy cofa ekstraklasę lata świetlne. Widzę jedyne rozwiązanie to likwidacje tego przepisu i zobowiązanie wszystkich klubów do likwidacji "fundacji" a ci którzy nie wywiążą się ze zobowiązań wobec piłkarzy do końca sezonu - degradacja.
      • Piterekj24 Zgłoś komentarz
       Boniek Bońkiem ale jakim cudem Ruch dostaje licencję co roku jak oni mają kilkadziesiąt milionów długu i gdyby nie pożyczka od miasta, której nie mogą spłacić, to by zbankrutowali.
       Czytaj całość
       Jakim prawem dotuje się klub z pieniędzy mieszkańców Chorzowa, przecież nie wszyscy to kibice i nie chcą żeby ich pieniądze na to szły. Wprowadźcie w końcu normalność, kluby powinny być w prywatnych rękach i jeśli spełniają wymagania to grają w lidze a jeśli nie, jak są na minusie to nie dostają licencji i już.
       • radeqrdemenes Zgłoś komentarz
        No dobra Boniek mści się na Ruchu..... Ale po pierwsze, czy Ruch może bezkarnie omijać przepisy licencyjne i oszukiwać ZUS? Po drugie, wybory wygrał z ogromną przewagą , więc bez sensu
        Czytaj całość
        jest motyw zemsty. Pozdrawiam.
        • Bialy Juryj Zgłoś komentarz
         Ryży się mści?! ZAWSZE był małym gnojkiem!
         • Rigo Zgłoś komentarz
          Jestem w szoku, wygląda na to, że Boniek się mści za niepoparcie ?! Prawdę mówiąc od dłuższego czasu obserwując ta sytuacje, widzę że nasz rudy przyjemniaczek chce wsadzić do
          Czytaj całość
          ekstraklasy GKS Katowice kosztem Ruchu Chorzow. W prywatnym biznesie jeszcze rozumiem, ale w PZPN - nie, czyli Państwowy organ prywatne porachunki ? Cwaniaczek myśli, ze robi to w białych rękawiczkach... Boniuś wcale nie wiadomo, ze ten tani przydupasik z merolem na lawecie to twója dziennikarzyna i to w dodatku tania. Jak dziadek godoł uważej na łysych, bo kiedyś mogli być rudzi...
          • Grek Zorba Zgłoś komentarz
           świetny tekst, tak wygląda rzetelnośc, a nie te popie...y co u Stanowskiego. Reakcja Bońka na tt pokazuje jakie ten chłopek ma nastawienie do Ruchu. Ale tej wojny którą wywołał nie
           Czytaj całość
           wygra, bo Ruch ma za sobą mnóstwo kibiców, którzy nie pozwolą klubowi zginąć. Bońki i inne cwaniaczki mogą rzucać kłody pod nogi, ale to i tak nic nie da! Jakakolwiek kara teraz i tak zostanie przez jakikolwiek sąd czy arbitraż odrzucona. Tego jestem pewien. Zemsta może nastąpić przy licencjach, Boniek sam zapewnia, że się mści i to czyni.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×