PNA: gracz Premier League dał wygraną Ghanie

Jedna bramka padła w meczu jednych z faworytów do zwycięstwa w Pucharze Narodów Afryki, reprezentacji Ghany. Czarne Gwiazdy pokonały Ugandę 1:0, a jedynego gola zdobył Andre Ayew.

Michał Piegza
PAP/EPA / Chris Ricco
Jeden z faworytów do zwycięstwa w Pucharze Narodów Afryki reprezentacja Ghany miał łatwo poradzić sobie z Ugandą. Tymczasem Czarne Gwiazdy pokonały rywala zaledwie 1:0. Od początku spotkania przeważali 4-krotni triumfatorzy mistrzostw.

Jednak na pierwszą dobrą okazję zawodnicy z Ghany musieli czekać aż do 20. minuty. Wtedy po dośrodkowaniu z prawej strony na szósty metr Asamoah Gyan uderzył głową, ale przestrzelił. Zmarnowana szansa zmotywowała zespół Czarnych Gwiazd, który dziewięć minut później stworzył sobie kolejną sytuację. Piłka wycofana została do Andre Ayewa, a strzał zawodnika West Ham United obronił bramkarz.

Dwie minuty później sędzia podyktował rzut karny dla Ghany po faulu Isaaca Iside na Gyanie. Reprezentant Ugandy zatrzymał rywala w narożniku "szesnastki". Wykonujący "jedenastkę" Ayew uderzył w środek bramki, golkiper rzucił się w swój lewy róg.

Dopiero po stracie gola Uganda starała się być aktywniejsza w ofensywie. Szansę reprezentanci tego kraju stworzyli sobie w dwie minuty przed przerwą, kiedy Farouk Miya wbiegł z piłką w pole karne, jednak jego soczysty strzał sparował bramkarz.

Po zmianie stron Ghana kontrolowała przebieg gry. Gracze z Ugandy długo nie potrafili sobie stworzyć okazji do doprowadzenia do remisu. W 63. minucie w zamieszaniu do piłki doszedł Tony Mawejje, ale uderzył obok bramki.

Im bliżej było końca meczu, tym bardziej nerwowo było na boisku. Uganda postawiła wszystko na jedną kartkę, a zawodnicy Ghany wyprowadzając groźne kontry nie potrafili zakończyć ich celnym uderzeniem. W 86. minucie na 2:0 powinien podwyższyć Christian Atsu, ale w sytuacji sam na sam trafił w bramkarza.

Do końca spotkania żadna z drużyn nie stworzyła sobie klarowniejszej okazji i mecz zakończył się skromnym, ale zasłużonym zwycięstwem Ghany.

Ghana - Uganda 1:0 (1:0)
1:0 - Ayew (k.) 32'

Ghana: Razak - Afful, Amartey, Boye, Baba Rahman (38' F. Acheampong) - A. Ayew, Partey, Mubarak, Atsu - Gyan (72' Agyemang-Badu), J. Ayew (85' Acquah).

Uganda: Onyango – Iguma, Wasswa, Isinde (71' Sserunkuma), Ochaya - Kizito, Kizito (57' Shaban), Azira (46' Oloya), Mawejje - Miya, Massa.

Żółta kartka: Inside (Uganda).