Chińczycy chcą wyprodukować własnego Leo Messiego

Ekspansja chińskich klubów na rynku transferowym niedługo się skończy - uważa prof. Simon Chadwick z Uniwersytetu Salford. Zdaniem Anglika chiński futbol ma być samowystarczalny, by zrealizować cel nadrzędny, który postawił przed nim rząd.

W tym artykule dowiesz się o:

Kluby Państwa Środka z roku na rok wydają na transfery coraz większe kwoty. Tylko w zimowym oknie transferowym kluby z Chinese Super League przeznaczyły na pozyskanie zawodników 388 mln euro, a do tego dołożyły wydatki na bardzo wysokie pensje, którymi zachęcano piłkarzy do przeprowadzki do Azji.

Z związku z transferowym szaleństwem, które opanowało chińskie kluby, w połowie stycznia władze tamtejszej ligi wprowadziły przepis mówiący, że w sezonie 2017 na boisku będzie mogło przebywać tylko trzech zagranicznych piłkarzy, a w meczowej "18" może się znaleźć tylko pięciu stranierich. Chińczycy działają jednak dwutorowo: wydają duże kwoty na nowych zawodników z Ameryki Południowej i Europy, ale jednocześnie inwestują olbrzymie pieniądze także w rozwój swoich akademii.

- Chińczycy wprowadzili te limity, ponieważ naprawdę chcą rozwijać swoje własne talenty - mówi prof. Simon Chadwick z Uniwersytetu Salford i dodaje: - Założeniem jest, by do dziesięciu lat lat wyjściowe składy drużyn klubowych składały się w stu procentach z chińskich zawodników.

- Oczywiście w najbliższym czasie nie będzie to możliwe, bo w Chinach po prostu nie ma tylu utalentowanych piłkarzy, ale celem Chińczyków jest wyprodukowanie własnego Messiego czy Ronaldo. Chińczycy będą mieli grać w chińskich klubach, by potem móc grać w drużynie narodowej. Rząd ogłosił, że w 2050 roku reprezentacja Chin ma zostać mistrzem świata - tłumaczy Chadwick.

ZOBACZ WIDEO Na kłopoty Messi. Zobacz skrót meczu Atletico Madryt - FC Barcelona [ZDJĘCIA ELEVEN]

Komentarze (1)
avatar
yes
28.02.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Do niedawna w chińskiej rodzinie mogło być jedno dziecko (przynajmniej oficjalnie). Teraz będzie łatwiej o swoje talenty.
Czy można inaczej? W Europie (również w Polsce) grają w ping ponga Eur
Czytaj całość