Grzegorz Krychowiak dostanie kolejną szansę

W niedzielnym meczu 29. kolejki Ligue z Lorient (godz. 21) trener Paris Saint-Germain, Unai Emery nie będzie mógł skorzystać z trzech podstawowych środkowych pomocników, co oznacza, że kolejną szansę może otrzymać Grzegorz Krychowiak.

Maciej Kmita
Grzegorz Krychowiak Newspix / ICON SPORT/NEWSPIX.PL / Grzegorz Krychowiak

Z różnych przyczyn poza kadrą PSG na mecz z Lorient znaleźli się Blaise Matuidi, Thiago Motta i Marco Verratti, z którymi Grzegorz Krychowiak na co dzień przegrywa rywalizację o miejsce w składzie. Wszystko wskazuje zatem na to, że reprezentant Polski otrzyma trzecią w tym roku szansę gry od pierwszego gwizdka.

Dwóch wcześniejszych nie wykorzystał. Na pierwszy w 2017 roku występ w I zespole PSG czekał aż do 1 marca i pucharowego meczu z Chamois Niortais (2:0). Nie tylko nie wystąpił w żadnym z 13 wcześniejszych spotkań PSG, ale też ani razu nawet nie znalazł się w kadrze meczowej mistrza Francji. Doszło nawet do tego, że sam poprosił o występy w IV-ligowych rezerwach, by lepiej przygotować się do marcowego meczu el. MŚ 2018 z Czarnogórą.

W spotkaniu z Chamois Niortais zagrał bez błysku, choć PSG rywalizowało z II-ligowcem. Dopiero po tym, jak Krychowiaka zastąpił Javier Pastore, paryżanie przełamali defensywę rywala, a pierwszego gola strzelił właśnie zmiennik Polaka. Trzy dni później wystąpił od pierwszego gwizdka w ligowym spotkaniu z Nancy (1:0), ale Emery zmienił go już po pierwszej połowie, a francuskie media oceniły go najniżej spośród wszystkich zawodników PSG.

"Nie dał drużynie zbyt wiele dobrego w roli defensywnego pomocnika i nic dziwnego, że po pierwszej połowie zmienił go Blaise Matuidi" - napisał o występie Polaka "Le Parisien". Krychowiak za sobotni mecz dostał "4" w 10-stopniowej skali - żaden zawodnik gospodarzy nie został oceniony tak surowo. "Le Figaro" natomiast umieścił 27-latka wśród "wpadek". "Grając przed obrońcami, nie daje drużynie tej samej jakości co Thiago Motta czy Marco Verratti. Jego złe zagrania często zagrażały równowadze paryskiej defensywy" - skomentowano.

W środowym meczu Ligi Mistrzów z Barceloną (1:6) Krychowiak pojawił się na boisku w doliczonym czasie gry drugiej połowy i nie miał żadnego wpływu na to, że PSG odpadło z Dumą Katalonii. Niedzielne spotkanie z Lorient będzie dla mistrza Francji pierwszą okazją do rehabilitacji za klęskę na Camp Nou. Może też oznaczać nowy rozdział w przygodzie Krychowiaka z mistrzem Francji. Jeśli pomoże drużynie w odbudowie reputacji, Emery być może znów się do niego przekona.