"Daily Mail": To był najlepszy mecz w historii Ligi Mistrzów

Brytyjski "Daily Mail" przygotował listę 10 najlepszych meczów w historii Ligi Mistrzów. Wśród wyróżnionych spotkań nie brakuje polskich wątków, a na szczególne uznanie angielskich dziennikarzy zasłużył Jerzy Dudek.

Tomasz Skrzypczyński

Od 25 lat wielkie europejskie kluby rywalizują o Puchar Ligi Mistrzów i miano najlepszej drużyny na Starym Kontynencie. I choć pierwszy finał rozgrywek pomiędzy Olympique Marsylia i AC Milan nie był wielkim widowiskiem (1:0), w kolejnych latach byliśmy świadkami wielu znakomitych spotkań.

Brytyjski dziennik "Daily Mail" postanowił wybrać 20 najlepszych meczów w historii Champions League. W czwartek opublikowano spotkania z miejsc 20-11, z kolei w piątek czołową "10".

W zestawieniu nie brakuje meczów z udziałem Polaków. Znalazło się bowiem spotkanie pomiędzy Borussią Dortmund a Malagą z ćwierćfinału rozgrywek sezonu 2012/2013. Przypomnijmy, że w rewanżu BVB przegrywało 1:2 i było o krok od odpadnięcia. Jednak po niesamowitej końcówce zespół, w którym występowali wówczas Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski, pokonał rywali 3:2, a jedną bramek strzelił obecny kapitan reprezentacji Polski.

To jednak nic, wobec uznania, na jakie zasłużył były bramkarz Biało-Czerwonych Jerzy Dudek. Pamiętny finał z 2005 roku, w którym Liverpool mierzył się z Milanem został wybrany najlepszym meczem w historii rozgrywek, a Polaka "Daily Mail" określił mianem niekwestionowanego bohatera spotkania.

The Reds przegrywali w Stambule już 0:3, jednak dzięki szaleńczej pogoni i znakomitej postawie Dudka między słupkami doprowadzili do remisu, a następnie do dogrywki i serii rzutów karnych. W niej nasz rodak obronił dwa strzały - Andrei Pirlo i Andrieja Szewczenki i zapewnił LFC zwycięstwo.

"W drugiej połowie najpierw odbił strzał Szewczenki, a w dogrywce miał kilka cudownych interwencji, szczególnie w 117. minucie, gdy w niewiarygodny sposób odbił dwa strzały Szewczenki. W rzutach karnych Dudek udowodnił zdecydowanie, kto zasłużył na miano bohatera" - podsumowano.

Dodajmy, że na drugiej pozycji w rankingu "Daily Mail" znalazło się ostatnie rewanżowe spotkanie między Barceloną a Paris Saint-Germain (6:1).

1. Liverpool - AC Milan 3:3 (0:3) 2004/2005

Który z wyżej wymienionych meczów Ligi Mistrzów najbardziej zapadł w twojej pamięci?