Liga Europy: Olympique Lyon wygrał w cieniu zamieszek. Wielki klops bramkarza

Olympique Lyon zwyciężył 2:1 z Besiktasem Stambuł. Mecz poprzedziły zamieszki na stadionie. Największą zaliczkę w rywalizacji o awans do półfinału Ligi Europy wypracował sobie Ajax Amsterdam. Pogromca Legii Warszawa wygrał 2:0 z Schalke.

PAP/EPA / PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
40 minut później niż zaplanowano rozpoczął się mecz Olympique Lyon z Besiktasem Stambuł. To konsekwencja zamieszek i wtargnięcia kibiców z trybun na murawę. Potrzeba było czasu, by opanować sytuację na stadionie. Zamieszanie wpłynęło źle na przedstawiciela Ligue 1. Przed 15. minutą Besiktas Stambuł stworzył trzy sytuacje podbramkowe i trzecią wykorzystał. Ryan Babel przechytrzył wszystkich rywali po szybkim wznowieniu z rzutu wolnego.

Drużyna z Francji grała mniej efektywnie niż w poprzednim dwumeczu z AS Roma. Alexandre Lacazette nie trafił w pustą bramkę, po chwili gości uratował słupek, aż w końcu piłkarska fortuna odwróciła się. Do wyniku 2:1 doprowadzili między 83. a 85. minutą Corentin Tolisso oraz Jeremy Morel. Przed decydującym trafieniem "zbłaźnił się" Fabri, bramkarz Besiktasu, który stracił piłkę jak junior we własnym polu karnym.

Do czwartku Schalke 04 Gelsenkirchen przegrało w Lidze Europy tylko jedno spotkanie z Red Bull Salzburg, gdy było już pewne awansu do fazy pucharowej. Dobry bilans pozwalał śmiało myśleć o pierwszym w historii zwycięstwie w Holandii, ale mecz z Ajaksem Amsterdam goście zagrali po prostu źle. W 23. minucie pogromca Legii Warszawa wyszedł na prowadzenie dzięki strzałowi Davy'ego Klaassena z rzutu karnego.

Ajax miał czego bronić po przerwie, ale wciąż miał większą ochotę na atakowanie niż Schalke. Zwietrzył szansę na wypracowanie większej zaliczki. Wieczór należał do Klaassena, który w 52. minucie zdobył gola na 2:0.

Na własnym stadionie wygrała również Celta Vigo. Drużyna z Hiszpanii zareagowała wzorowo na gola, którego straciła w 10. minucie pojedynku z KRC Genk. Piłkarze nie zwiesili głów, nie pisali czarnych scenariuszy, a w ledwie siedem minut odwrócili wynik 0:1 na 2:1. Przed przerwą John Guidetti trafił do bramki przeciwnika płaskim strzałem i sytuacja ostatniego przedstawiciela Primera Division w rozgrywkach zrobiła się wygodna. Skomplikowała się w 67. minucie, gdy wynik na 3:2 ustalił Thomas Buffel.

Manchester United był blisko drugiego w historii zwycięstwa na stadionie RSC Anderlechtu. Musiał zadowolić się jednak remisem 1:1. Do pełni szczęścia zabrakło drużynie Jose Mourinho czterech minut. Prowadziła po trafieniu Henricha Mchitarjana w 36. minucie. Już wydawało się, że stołeczna drużyna traci zapał do atakowania, a jednak rzutem na taśmę wyrównała. Odblokowała się po wejściu na boisko z ławki rezerwowych Łukasza Teodorczyka. W 86. minucie reprezentant Polski zaabsorbował obrońców gości, a piłkę do siatki skierował strzałem głową Leander Dendoncker.