Lechia dalej w grze o tytuł! Krakowska twierdza zdobyta po 251 dniach

W sobotnim meczu 32. kolejki Lotto Ekstraklasy Lechia Gdańsk pokonała na wyjeździe Wisłę Kraków 1:0. Dzięki tej wygranej biało-zieloni zbliżyli się do będącej liderem tabeli Jagiellonii Białystok na jeden punkt.
Maciej Kmita
Wisła po raz kolejny zmierzy się z Lechią PAP / PAP/Stanisław Rozpędzik / Wisła po raz kolejny zmierzy się z Lechią

Tym samym Lechia przełamała trwającą 203 dni wyjazdową niemoc. Ostatnie zwycięstwo poza Gdańskiem biało-zieloni odnieśli 15 października minionego roku - w ośmiu kolejnych spotkaniach w roli gościa zdobyli tylko trzy punkty.

Zwycięstwo Lechii jest tym cenniejsze, że gdańszczanie musieli sobie radzić bez kontuzjowanego Milosa Krasicia, a do tego przez większość spotkania nie mogli liczyć na wsparcie trenera Piotra Nowaka. Szkoleniowiec gości zasłabł na początku pierwszej połowy i po tym, jak zaopiekował się nim lekarz, pozostał w szatni do końcowego gwizdka.

Lechia od pierwszego gwizdka przejęła inicjatywę i zamknęła krakowian na ich połowie. Biało-zieloni mieli jednak duże kłopoty ze sforsowaniem dobrze zorganizowanej defensywy Wisły. Jedyne sytuacje, jakie goście stworzyli przed przerwą, wzięły się z uderzeń z dystansu Rafała Wolskiego i Flavio PaixaoŁukasz Załuska z oboma sobie poradził, ale po drugim do futbolówki dopadł jeszcze Wolski i wstrzelił ją przed bramkę do Marco Paixao, ale ten spudłował z pięciu metrów.

Wisła w pierwszej połowie była kompletnie bezradna. Dość powiedzieć, że w przed przerwą krakowianie nie oddali ani jednego uderzenia w kierunku bramki Lechii. Jeśli na drugą połową trener Kiko Ramirez przygotował plan, który miał odmienić oblicze meczu, to tuż po zmianie stron legł on w gruzach, gdy Tomasz Cywka w ciągu pięciu minut został ukarany dwiema żółtymi kartkami i musiał opuścić boisko.

Lechia skwapliwie skorzystała z osłabienia gospodarzy i w 58. minucie udokumentowała przewagę. Sławomir Peszko wrzucił piłkę w pole karne do Lukasa Haraslina, a ten pokonał Załuskę płaskim strzałem w kierunku bliższego rogu. Wydaje się, że golkiper Białej Gwiazdy mógł się spisać lepiej, bo przepuścił piłkę do bramki między nogami.

Po objęciu prowadzenia Lechia nie poszła za ciosem, a wręcz przeciwnie - oddała Wiśle inicjatywę. Trener Ramirez znów dobrze zareagował w trakcie gry, bo ofensywę gospodarzy ożywili wprowadzeni po przerwie Mateusz Zachara i Jakub Bartosz. Dusan Kuciak nudził się na linii bramkowej aż do 70. minuty, ale gdy znalazł się w chwili próby, to znów pokazał, dlaczego jest uznawany za jednego z najlepszych golkiperów Lotto Ekstraklasy, gdy w ciągu kilku sekund obronił groźne strzały Bartosza i Zachary właśnie.

W ostatnim kwadransie krakowianie zamknęli Lechię na jej połowie, a piłkarze obu drużyn nie oszczędzali się. Na boisku wrzało - między 79. a 85. minutą sędzia Paweł Gil pokazał aż pięć żółtych kartek, a w 90. minucie odesłał na trybuny trenera gospodarzy, Kiko Ramireza. Gościom udało się wybijać gospodarzy z uderzenia i przetrwać ich szturm, dzięki czemu sięgnęli po wygraną, która utrzymuje ich w grze o mistrzowski tytuł.

Zwycięstwo Lechii przy Reymonta 22 oznacza też upadek twierdzy krakowskiego zespołu. Wisła była niepokonana przed własną publicznością aż od 28 sierpnia - w ostatnich dziesięciu domowych meczach Biała Gwiazda zdobyła aż 26 z 28 możliwych do zdobycia punktów. Porażka z Lechią praktycznie grzebie szanse Wisły na awans do rozgrywek UEFA - na pięć kolejek przed końcem sezonu strata krakowian do miejsca gwarantującego przepustkę do Europy wynosi aż osiem punktów.

Wisła Kraków - Lechia Gdańsk 0:1 (0:0)
0:1  - Lukas Haraslin 58'

Wisła: Łukasz Załuska - Tomasz Cywka, Arkadiusz Głowacki, Ivan Gonzalez, Maciej Sadlok - Krzysztof Mączyński, Pol Llonch - Patryk Małecki (69' Jakub Bartosz), Petar Brlek, Rafał Boguski (53' Jakub Bartkowski) - Paweł Brożek (66' Mateusz Zachara).

Lechia: Dusan Kuciak - Rafał Janicki, Mario Maloca, Jakub Wawrzyniak - Lukas Haraslin (76' Paweł Stolarski), Ariel Borysiuk, Simeon Sławczew (62' Grzegorz Kuświk), Rafał Wolski, Sławomir Peszko - Flavio Paixao, Marco Paixao (69' Joao Nunes).

Żółte kartki: Cywka, Sadlok, Głowacki, Bartosz (Wisła) oraz Sławczew, Janicki, Maloca (Lechia).

Czerwona kartka: Cywka /50' za dwie żółte/ (Wisła).

Sędzia: Paweł Gil (Lublin).

Widzów: 16 021.

Lechia Gdańsk zostanie mistrzem Polski 2017?