El. LE: Fenerbahce pokonane w Macedonii. Dublet Aleksandara Prijovicia

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / PAP/EPA/SOTIRIS BARBAROUSIS / Na zdjęciu: Aleksandar Prijović
PAP/EPA / PAP/EPA/SOTIRIS BARBAROUSIS / Na zdjęciu: Aleksandar Prijović

Największą niespodzianką IV rundy eliminacji Ligi Europy jest porażka 0:2 Fenerbahce Stambuł z Vardarem Skopje. Aleksandar Prijović strzelił dwa gole dla PAOK-u Saloniki w wygranym 3:1 meczu z Ostersunds FK.

Fenerbahce miało przewagę w większości statystyk. Utrzymywało się w posiadaniu piłki przez 60 procent czasu, oddało dwa razy więcej strzałów i ponad trzykrotnie więcej celnych. Zostało jednak przez Vardar Skopje klasycznie wypunktowane. W doliczonym czasie Mehmet Topal strzelił komicznego gola samobójczego na 2:0. Zamiast podać głową do własnego bramkarza, przelobował go.

Do niespodzianki mniejszego kalibru doszło w Amsterdamie. Ajax poniósł pierwszą w historii porażkę u siebie z klubem z Norwegii. Stolicę Holandii zdobył Rosenborg Trondheim. Autorem jedynego gola w 77. minucie był Samuel Adegbenro po szybkim kontrataku. Ajax nie pozbierał się po nieudanej próbie awansu do Ligi Mistrzów i za tydzień finalisty poprzedniej edycji Ligi Europy może nie być w pucharach.

Aleksandar Prijović strzelił dwa gole i doprowadził do wyniku 3:1 w meczu PAOK-u Saloniki z Ostersunds FK. To pierwsze trafienia byłego napastnika Legii Warszawa w tegorocznych pucharach. Debiutant ze Szwecji spróbuje pierwszy raz w historii odrobić stratę w rewanżu. Także w Grecji piłkarze Athleticu Bilbao dokonali nie lada sztuki i w sześć minut zmienili wynik meczu z Panathinaikosem Ateny z 0:2 na 3:2.

Skendija Tetowo znów bezskutecznie dobija się do fazy grupowej Ligi Europy. W poprzednim sezonie została rozbita 0:4 przez KAA Gent. W czwartek dostała jeszcze mocniejsze lanie. Przegrywała 0:3 po 28 minutach starcia z AC Milan. Dubletem popisał się Andre Gomes, który w ataku zastąpił Patricka Cutrone. Ofensywa Rossonerich postanowiła postraszyć rywali przed inauguracją Serie A. Po 90 minutach w Mediolanie było 6:0.

Ludogorec Razgrad miał w lipcu problem z pokonaniem klubu z Litwy. Po porażce na stadionie Żalgirisu Wilno musiał gonić Darvydasa Sernasa i spółkę u siebie. Miesiąc później nowy klub Jacka Góralskiego rozpoczął dwumecz z Suduvą Mariampol. W jej składzie byli znani z polskich boisk Povilas Leimonas i Karolis Chvedukas. Ludogorec forsował defensywę Suduvy przez 60 minut, po czym strzelił zmęczonym Litwinom dwa gole.

Poza klubem Jacka Góralskiego do gry w Lidze Europy wkroczyła drużyna Tomasza Kędziory. Polak był w podstawowym składzie Dynama Kijów w dwóch poprzednich meczach na krajowym podwórku, jednak na Maderze oglądał wydarzenia z ławki rezerwowych. Dynamo chciało być drugim zagranicznym klubem w dekadzie, który wygra na stadionie Maritimo Funchal. Zadania nie wykonało i stanęło na remisie 0:0.

W poprzednim sezonie FK Krasnodar przeszedł jak burza przez eliminacje Ligi Europy. Jeszcze z Arturem Jędrzejczykiem w składzie strzelił siedem goli, a stracił jednego. Tym razem trafił na groźnego przeciwnika Crvenę Zvezdę Belgrad. FK Krasnodar zaatakował Serbów na własnym stadionie, czego efektem była bramka Iwana Ignatjewa. To była zapowiedź emocji w drugiej połowie. Gospodarze uciekali, Crvena Zvezda próbowała ich dogonić. Wynik zatrzymał się przy stanie 3:2 dla FK.

IV runda eliminacji Ligi Europy: Dinamo Zagrzeb - Skenderbeu Korcze 1:1 (0:1)

0:1 - Liridon Latifi 37' 1:1 - Angelo Henriquez 90'

BATE Borysów - FK Ołeksandrija 1:1 (1:1) 1:0 - Mirko Ivanić 9' 1:1 - Jewhen Banada 20'

Apollon Limassol - FC Midtjylland 3:2 (1:1) 1:0 - Charalampos Kyriakou 16' 1:1 - Alexander Sorloth 39' 2:1 - Jander Ribeiro Santana 70' 2:2 - Alexander Sorloth 74' 3:2 - Ioannis Pittas 90'

FK Krasnodar - Crvena Zvezda Belgrad 3:2 (1:0) 1:0 - Iwan Ignatjew 20' 2:0 - Viktor Claesson 46' 2:1 - Slavoljub Srnić 58' 3:1 - Siergiej Petrow 67' 3:2 - Aleksandar Pesić 72'

FH Hafnarfjoerdur - SC Braga 1:2 (1:0) 1:0 - Halldor Orri Bjornsson 40' 1:1 - Paulinho 62' 1:2 - Nikola Stojiljković 79'

PAOK Saloniki - Ostersunds FK 3:1 (1:1) 0:1 - Brwa Nouri (k.) 21' 1:1 - Leo Matos 38' 2:1 - Aleksandar Prijović 77' 3:1 - Aleksandar Prijović (k.) 88'

Vardar Skopje - Fenerbahce Stambuł 2:0 (1:0) 1:0 - Tigran Barsegjan 20' 2:0 - Mehmet Topal (sam.) 90'

Viktoria Pilzno - AEK Larnaka 3:1 (2:1) 0:1 - Acoran Barrera 8' 1:1 - Marek Bakos 29' 2:1 - Daniel Kolar 36' 3:1 - Marek Bakos (k.) 74'

Ludogorec Razgrad - Suduva Mariampol 2:0 (0:0) 1:0 - Cosmin Moti 61' 2:0 - Vura 76'

SCR Altach - Maccabi Tel Awiw 0:1 (0:0) 0:1 - Vidar Orn Kjartansson 68'

Panathinaikos Ateny - Athletic Bilbao 2:3 (1:0) 1:0 - Robin Lod 29' 2:0 - Bryan Cabezas 55' 2:1 - Aritz Aduriz 68' 2:2 - Oscar de Marcos 71' 2:3 - Aritz Aduriz (k.) 74'

Legia Warszawa - Sheriff Tyraspol 1:1 (0:0) 1:0 - Kasper Hamalainen 76' 1:1 - Cyrille Bayala 87'

NK Domżale - Olympique Marsylia 1:1 (1:0) 1:0 - Amedej Vetrih 13' 1:1 - Morgan Sanson 63'

Ajax Amsterdam - Rosenborg Trondheim 0:1 (0:0) 0:1 - Samuel Adegbenro 77'

Viitorul Constanta - Red Bull Salzburg 1:3 (1:3) 0:1 - Hee-chan Hwang 2' 1:1 - George Tucudean 7' 1:2 - Hannes Wolf 30' 1:3 - Munas Dabbur 32'

Club Brugge - AEK Ateny 0:0

NK Osijek - Austria Wiedeń 1:2 (1:1) 1:0 - Muzafer Ejupi 15' 1:1 - Christoph Monschein 26' 1:2 - Raphael Holzhauser 60'

AC Milan - Skendija Tetowo 6:0 (3:0) 1:0 - Andre Silva 13' 2:0 - Riccardo Montolivo 25' 3:0 - Andre Silva 28' 4:0 - Fabio Borini 67' 5:0 - Luca Antonelli 68' 6:0 - Riccardo Montolivo 85'

Partizan Belgrad - Videoton Szekesfehervar 0:0

Everton - Hajduk Split 2:0 (2:0) 1:0 - Michael Keane 30' 2:0 - Idrissa Gueye 45'

Maritimo Funchal - Dynamo Kijów 0:0

Czy Fenerbahce Stambuł odrobi stratę w rewanżu na własnym stadionie?