El. LE: Fenerbahce pokonane w Macedonii. Dublet Aleksandara Prijovicia

Największą niespodzianką IV rundy eliminacji Ligi Europy jest porażka 0:2 Fenerbahce Stambuł z Vardarem Skopje. Aleksandar Prijović strzelił dwa gole dla PAOK-u Saloniki w wygranym 3:1 meczu z Ostersunds FK.
PAP/EPA / PAP/EPA/SOTIRIS BARBAROUSIS / Na zdjęciu: Aleksandar Prijović

Fenerbahce miało przewagę w większości statystyk. Utrzymywało się w posiadaniu piłki przez 60 procent czasu, oddało dwa razy więcej strzałów i ponad trzykrotnie więcej celnych. Zostało jednak przez Vardar Skopje klasycznie wypunktowane. W doliczonym czasie Mehmet Topal strzelił komicznego gola samobójczego na 2:0. Zamiast podać głową do własnego bramkarza, przelobował go.

Do niespodzianki mniejszego kalibru doszło w Amsterdamie. Ajax poniósł pierwszą w historii porażkę u siebie z klubem z Norwegii. Stolicę Holandii zdobył Rosenborg Trondheim. Autorem jedynego gola w 77. minucie był Samuel Adegbenro po szybkim kontrataku. Ajax nie pozbierał się po nieudanej próbie awansu do Ligi Mistrzów i za tydzień finalisty poprzedniej edycji Ligi Europy może nie być w pucharach.

Aleksandar Prijović strzelił dwa gole i doprowadził do wyniku 3:1 w meczu PAOK-u Saloniki z Ostersunds FK. To pierwsze trafienia byłego napastnika Legii Warszawa w tegorocznych pucharach. Debiutant ze Szwecji spróbuje pierwszy raz w historii odrobić stratę w rewanżu. Także w Grecji piłkarze Athleticu Bilbao dokonali nie lada sztuki i w sześć minut zmienili wynik meczu z Panathinaikosem Ateny z 0:2 na 3:2.

Skendija Tetowo znów bezskutecznie dobija się do fazy grupowej Ligi Europy. W poprzednim sezonie została rozbita 0:4 przez KAA Gent. W czwartek dostała jeszcze mocniejsze lanie. Przegrywała 0:3 po 28 minutach starcia z AC Milan. Dubletem popisał się Andre Gomes, który w ataku zastąpił Patricka Cutrone. Ofensywa Rossonerich postanowiła postraszyć rywali przed inauguracją Serie A. Po 90 minutach w Mediolanie było 6:0.

Ludogorec Razgrad miał w lipcu problem z pokonaniem klubu z Litwy. Po porażce na stadionie Żalgirisu Wilno musiał gonić Darvydasa Sernasa i spółkę u siebie. Miesiąc później nowy klub Jacka Góralskiego rozpoczął dwumecz z Suduvą Mariampol. W jej składzie byli znani z polskich boisk Povilas Leimonas i Karolis Chvedukas. Ludogorec forsował defensywę Suduvy przez 60 minut, po czym strzelił zmęczonym Litwinom dwa gole.

Poza klubem Jacka Góralskiego do gry w Lidze Europy wkroczyła drużyna Tomasza Kędziory. Polak był w podstawowym składzie Dynama Kijów w dwóch poprzednich meczach na krajowym podwórku, jednak na Maderze oglądał wydarzenia z ławki rezerwowych. Dynamo chciało być drugim zagranicznym klubem w dekadzie, który wygra na stadionie Maritimo Funchal. Zadania nie wykonało i stanęło na remisie 0:0.

W poprzednim sezonie FK Krasnodar przeszedł jak burza przez eliminacje Ligi Europy. Jeszcze z Arturem Jędrzejczykiem w składzie strzelił siedem goli, a stracił jednego. Tym razem trafił na groźnego przeciwnika Crvenę Zvezdę Belgrad. FK Krasnodar zaatakował Serbów na własnym stadionie, czego efektem była bramka Iwana Ignatjewa. To była zapowiedź emocji w drugiej połowie. Gospodarze uciekali, Crvena Zvezda próbowała ich dogonić. Wynik zatrzymał się przy stanie 3:2 dla FK.