El. MŚ 2018: małe hamowanie Brazylii, duża wpadka Argentyny i szansa Peru

Reprezentacja Brazylii zremisowała 1:1 z Kolumbią po dziewięciu zwycięstwach z rzędu w eliminacjach do mistrzostw świata. Argentyna nie potrafiła pokonać Wenezueli. Na miejsce premiowane awansem wskoczyło Peru.

Piłkarze reprezentacji Brazylii Getty Images / Jim Rogash / Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Brazylii
W porównaniu z poprzednim meczem w jedenastce Brazylii pojawił się defensywny pomocnik Fernandinho. Tite miał respekt wobec Kolumbijczyków, którzy u siebie przegrywają rzadko i do których podstawowego składu wrócił James Rodriguez. Pomocnik Bayernu Monachium oddał dwa z trzech celnych strzałów na bramkę Alissona w pierwszej połowie.

Brazylia również atakowała i w czasie doliczonym do pierwszej połowy wyszła na prowadzenie. Kapitalny strzał zza pola karnego oddał Willian i trafił w okienko bramki Davida Ospiny. Chwilę wcześniej na boisko wbiegł pies i najwidoczniej pościg za niespodziewanym gościem rozproszył gospodarzy.

W drugiej połowie Kolumbia doprowadziła do remisu 1:1. W akcji bramkowej wziął udział James, a dośrodkowanie Santiago Ariasa wykorzystał Radamel Falcao. Po podziale punktów Kolumbia została na miejscu premiowanym awansem, natomiast Canarinhos są pewni udziału w mundialu od marca. W Barranquilli zremisowali po dziewięciu zwycięstwach w eliminacjach z rzędu.

Poza Brazylią i Kolumbią na miejscach premiowanych awansem są reprezentacje Urugwaju i Peru. Celestes zwyciężyli 2:1 z Paragwajem.

Peruwiańczycy wygrali 2:1 ważny mecz w Ekwadorze. Do piłkarskiego trzęsienia ziemi doszło między 73. a 79. minutą, kiedy Los Incas strzelili dwa gole, gospodarze jednego, a ponadto drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę dostał Christian Ramos. Peru utrzymało prowadzenie w dziesięciu i wygrało trzeci mecz z rzędu. Stoi przed wielką szansą. Do mistrzostw świata może awansować po raz pierwszy od 1982 roku.

Na lokacie barażowej jest Argentyna. Jej przewaga na początku meczu z Wenezuelą była niepodważalna. Albicelestes stracili zapał do atakowania po zejściu kontuzjowanego Angela di Marii, a także serii interwencji Wuikera Farineza. 19-latek potwierdzał wysokie umiejętności. Świetnie zagrał również w poprzednim starciu z Kolumbią.

Druga połowa rozpoczęła się od sensacyjnego gola Wenezueli. Jhon Murillo zachował zimną krew w sytuacji sam na sam i zwieńczył wzorowy kontratak. Argentyna wyrównała dzięki szarży Marcosa Acuny, ale to wszystko, na co było ją stać. Zespołu Jorge Sampaoliego raził niemocą w ofensywie i zremisował 1:1 z ostatnią drużyną w tabeli.

Porażka 0:3 z Paragwajem był czerwonym alarmem dla reprezentacji Chile. Nie potraktowała go poważnie i spotkanie z Boliwią było kontynuacją koszmaru finalisty Pucharu Konfederacji. Chile znów nie strzeliło gola, przegrało 0:1 i po nieudanym, wrześniowym dwumeczu spadło na 6. miejsce w tabeli. Awans "złotego pokolenia" na mundial stoi pod dużym znakiem zapytania.