LE: Atalanta postawiła się w Lyonie. Pościgi klubów Góralskiego i Kędziory

Atalanta Bergamo zremisowała 1:1 na stadionie Olympique Lyon w 2. kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Klub Jacka Góralskiego pokonał 2:1 drużynę Eugena Polanskiego. Wynik 0:2 na 3:2 odwróciło Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą w składzie.

Bertrand Traore (z lewej) i Alejandro Gomez (z prawej) PAP/EPA / PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO / Na zdjęciu: Bertrand Traore (z lewej) i Alejandro Gomez (z prawej)
Olympique Lyon to półfinalista poprzedniej edycji Ligi Europy, a Atalanta Bergamo rozpoczęła tegoroczną kampanię od zwycięstwa 3:0 z Evertonem. Po starciu tych klubów obiecywano sobie dużo, choć oba nie są w czołówce swoich rodzimych lig. Drużyna z Bergamo była świadoma, że Olympique strzelił 16 goli w czterech poprzednich meczach w pucharach, dlatego początkowo była schowana na własnej połowie.

Sposobem na rozerwanie obrony Atalanty były uderzenia z dystansu. Tym bardziej, że nad Lyonem przeszła ulewa i murawa była nasiąknięta wodą. W 16. minucie Etrit Berisha zmierzył się ze strzałem Mariano Diaza. Atalanta odpowiedziała akcją Leonardo Spinazzoli, którą powinien zakończyć trafieniem z bliska do bramki Hans Hateboer. Holender jednak spudłował.

Jak wykorzystać sytuację podbramkową pokazał rywalowi Bertrand Traore. W 45. minucie były napastnik Ajaksu Amsterdam strzelił na 1:0 po akcji Nabila Fekira. Trener Gian Piero Gasperini wyglądał na rozczarowanego. Gol stracony do szatni sprawił, że musiał przygotować inny plan na drugą połowę niż na pierwszą.

Odważniej ustawiona Atalanta wyrównała w 57. minucie. Tradycyjnie mogła liczyć na swojego kapitana Alejandro Gomeza. Argentyńczyk strzelił z rzutu wolnego na 1:1 tak dokładnie, że Anthony Lopes nie zdążył wystartować do piłki. Punkt wywalczony w Lyonie dał drużynie z Bergamo pozycję lidera w grupie. Szansy, by zbliżyć się do niej nie wykorzystał Everton, którego remis 2:2 z Apollonem Limassol to niespodzianka.

Większe szanse na grę od początku w meczu Ludogorca Razgrad z TSG 1899 Hoffenheim dawano Jackowi Góralskiemu niż Eugenowi Polanskiemu. Trenerzy zaskoczyli i to były pomocnik Jagiellonii Białystok rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych, a kapitan Hoffenheim stanął do walki w środku pola. Pojedynek w Bułgarii prowadził Paweł Raczkowski.

Polak wskazał na środek boiska już w 2. minucie. Drużyna z Niemiec przedarła się w łatwy sposób w pole karne Bułgarów, a podanie Marka Utha wykorzystał Pavel Kaderabek. Ludogorec rozpoczął drugą część tak jak Hoffenheim pierwszą. W 47. minucie Swetosław Diakow wyrównał i rozpędził drużynę do dalszych ataków. Prowadzenie 2:1, które dał gospodarzom Jody Lukoki, pomógł utrzymać zmiennik Góralski.

W jedenastce Dynama Kijów był Tomasz Kędziora. Był to pierwszy występ Polaka od miesiąca. Przerwa była spowodowana problemem ze zdrowiem. Dynamo walczyło na gorącym terenie Partizana Belgrad. Jego defensywa rozsypała się w kwadransie przed przerwą, kiedy do bramki Maksyma Kowala trafili z bliska Ognjen Ozegović i Leandre Tawamba. Dynamo potrafiło się podnieść i w drugiej części zmieniło wynik 0:2 na 3:2.

Bez kontuzjowanego Macieja Rybusa piłkarze Lokomotiwu Moskwa nie mieli problemu z pokonaniem Fastavu Zlin. W zaledwie 17 minut Manuel Fernandes doprowadził sam do wyniku 3:0 i może spodziewać się, że strzelił najszybszego hat-tricka w całej edycji Ligi Europy.

GRUPA B:

Partizan Belgrad - Dynamo Kijów 2:3 (2:0)
1:0 - Ognjen Ozegović 34'
2:0 - Leandre Tawamba 42'
2:1 - Junior Moraes (k.) 54'
2:2 - Witalij Bujalski 68'
2:3 - Junior Moraes 84'

Skenderbeu Korcza - Young Boys Berno 1:1 (0:0) 1:0 - Ali Sowe 65' 1:1 - Roger Assale 72'

Liga Europy, gr. B 2017/2018

1 Dynamo Kijów 6 4 1 1 15:9 13
2 Partizan Belgrad 6 2 2 2 8:9 8
3 Young Boys Berno 6 1 3 2 7:8 6
4 Skenderbeu Korcza 6 1 2 3 6:10 5

GRUPA C:

Ludogorec Razgrad - TSG 1899 Hoffenheim 2:1 (0:1)
0:1 - Pavel Kaderabek 2'
1:1 - Swetosław Diakow 47'
2:1 - Jody Lukoki 72'

SC Braga - Istanbul Basaksehir 2:1 (1:1) 1:0 - Ahmed Mahgoub 26' 1:1 - Emre Belozoglu 28' 2:1 - Fransergio 90'

2:2 - Marko Livaja 90'

AC Milan - HNK Rijeka 3:2 (1:0) 1:0 - Andre Silva 14' 2:0 - Mateo Musacchio 53' 2:1 - Maxwell Acosty 84' 2:2 - Josip Elez (k.) 90' 3:2 - Patrick Cutrone 90'

Liga Europy, gr. D 2017/2018

1 AC Milan 6 3 2 1 13:6 11
2 AEK Ateny 6 1 5 0 6:5 8
3 HNK Rijeka 6 2 1 3 11:12 7
4 Austria Wiedeń 6 1 2 3 9:16 5

GRUPA E:

Olympique Lyon - Atalanta Bergamo 1:1 (1:0)
1:0 - Bertrand Traore 45'
1:1 - Alejandro Gomez 57'

Everton - Apollon Limassol 2:2 (1:1) 0:1 - Adrian Sardinero 12' 1:1 - Wayne Rooney 22' 2:1 - Nikola Vlasić 66' 2:2 - Hector Yuste 88'