El. ME U-19: porażka Polaków z Niemcami

Reprezentacja Polski do lat 19 w trzecim eliminacyjnym meczu do mistrzostw Europy przegrała w Zabrzu z Niemcami 0:2. Zespół Dariusza Dźwigały stracił pierwsze punkty.

Michał Piegza
Dominik Steczyk PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Dominik Steczyk
Polacy i Niemcy w pierwszych dwóch meczach grupowych wygrali swoje spotkania. To jednak nasi zachodni sąsiedzi byli liderami grupy, mając dużo lepszą różnicę bramek.

Od początku pojedynku w Zabrzu dominowali goście. W 9. minucie Biało-Czerwoni mieli sporo szczęścia. Manuel Wintzheimer ograł w polu karnym obrońcę i płasko uderzył. Dawid Bułka nie był w stanie odbił futbolówki, ale ta trafiła w słupek.

Lepszej sytuacji w premierowej odsłonie Niemcy sobie nie stworzyli. Jednak pod bramką Bułki co kilka minut bito na alarm.

Polacy na pierwszy strzał czekać musieli aż do 50. minuty. Wówczas anemiczną próbę Radosława Kanacha pewnie obronił bramkarz. Nasi reprezentanci po zmianie stron prezentowali się trochę lepiej, ale to wciąż goście byli groźniejsi. Niemcom brakowało jednak zdecydowania pod bramką Bułki.

Goście swego dopięli w 68. minucie. Wówczas po dośrodkowaniu w pole karne Oskar Repka źle wybił piłkę, ta trafiła pod nogi Jana-Niklasa Beste, a ten z dość trudnej pozycji trafił do bramki. Bułka w tej sytuacji popełnił błąd.

Po objęciu prowadzenia rywale na niezbyt wiele pozwalali Polakom. To Niemcy byli dużo bliżej podwyższenia wyniku, niż Biało-Czerwoni doprowadzenia do wyrównania. Wynik meczu ustalił Arne Maier, który w 81. minucie popisał się kapitalnym strzałem z dystansu.

Polacy dopiero w końcówce zaatakowali zadowolonych z prowadzenia rywali, ale niewiele zdziałali.

Polska U-19 - Niemcy U-19 0:2 (0:0)
0:1 - Beste 68'
0:2 - Maier 81'

Polska: Marcin Bułka - Serafin Szota, Oskar Repka, Adam Chrzanowski, Tymoteusz Puchacz - Marco Drawz (85' Marcel Stefaniak), Riccardo Grym (86' Tomasz Makowski), Radosław Kanach, Adrian Łyszczarz (78' Aron Stasiak), Mikołaj Kwietniewski - Dominik Steczyk.

Niemcy: Niclas Thiede - Florian Baak, Luca Kilian, Tom Baack, Jan-Niklas Beste - Atakan Akkaynak, Arne Maier, Kai Havertz (85' Adrian Fein), Sam Schreck (62' Yari Otto) - Manuel Wintzheimer, Linton Maina (82' Timothy Tillmann).

Żółte kartki: Repka (Polska) oraz Akkaynak (Niemcy).

Sędzia: Ville Koskiniemi (Finlandia).