KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Czytaj w "PN": Zmiany na górze polskiej piłki. Wstrząsy kontrolowane

Rada nadzorcza Ekstraklasy SA odwołała z zarządu spółki prezesa Dariusza Marca i członka zarządu Jacka Bednarza. W tym tygodniu natomiast zostanie ogłoszony konkurs, który do końca roku wyłoni następcę Marca.

Piłka Nożna
Piłka Nożna
PAP / Bartłomiej Zborowski

Przemysław Pawlak

Rada nadzorcza składa się z siedmiu członków, w trakcie głosowania nad odwołaniem Dariusza Marca i Jacka Bednarza tylko raz jeden z nich wstrzymał się od głosu, pozostali byli za. Ustępującego prezesa nie było w tym czasie w siedzibie spółki, Bednarz z kolei przyjął decyzję ze zrozumieniem. Obaj panowie mają określone terminy wypowiedzenia zapisane w umowach, natomiast nie muszą w tym czasie świadczyć pracy.

Według informacji "PN" Bednarz po zakończeniu współpracy z Ekstraklasą SA znajdzie zatrudnienie w Piaście Gliwice. Z kolei Marzec będzie reprezentował spółkę jeszcze w trakcie walnego zgromadzenia EPFL (Europejskie Stowarzyszenie Lig Zawodowych), gdyż zasiada w zarządzie stowarzyszenia. W jego trakcie ma poinformować, że nie będzie dłużej prezesem Ekstraklasy.

(...)

Interpretacja statutu

W tle zmian personalnych toczy się też dyskusja o kształcie ligi. Powszechnie wiadomo, że koncepcje są dwie - pozostawienie 16 klubów lub powiększenie składu do 18. Jeśli chodzi o rozwiązanie pierwsze, na przyszły sezon w grę wchodzą na pewno dwa scenariusze, albo rozegranie 30 kolejek, albo utrzymanie systemu ESA37 obowiązującego w tym sezonie, a więc bez dzielenia punktów. Z punktu widzenia relacji biznesowych z platformą nc+, która obecnie jest głównym posiadaczem praw TV do ekstraklasy, powrót do ligi 30-kolejkowej jest nie tyle niemożliwy, co problematyczny. Bo dziś jeden sezon składa się z 296 meczów, natomiast zakładając tradycyjną formułę liczba spotkań spadnie do 240.

A jak wygląda sytuacja w przypadku powiększenia ligi? Dotychczas panowało przekonanie, że aby zmienić liczbę klubów występujących w ekstraklasie, potrzebna jest zmiana statutu PZPN. Pojawiła się jednak interpretacja, iż statut wcale nie określa liczby klubów w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale tylko liczbę głosów (dwa na każdy klub), które im przysługują w trakcie głosowań na Walnych Zgromadzeniach PZPN. Ma to o tyle znaczenie, że zmiany w związkowym statucie może dokonać właśnie tylko Walne Zgromadzenie, a najbliższe odbędzie się pod koniec października i nie ma już czasu, aby wszystko dokładnie przygotować.

Kolejne natomiast planowane jest na czerwiec, i nawet gdyby wówczas doszło do zmian statutu, istnieje ryzyko, że nie zdążyłby się uprawomocnić przed startem sezonu 2019-20 - to pierwszy termin, od którego liga mogłaby grać w zwiększonym składzie. Bo należy pamiętać, przy założeniu dążenia do poszerzenia ekstraklasy, iż kolejny sezon 2018-19 musiałby zostać potraktowany jako przejściowy. Rzecz w tym, że aby przeprowadzić taką operację, kluby musiałyby wewnętrznie porozumieć się w kwestii podziału głosów na Walne Zgromadzanie PZPN, do momentu zmiany statutu ich liczba nie może przecież ulec zmianie. A to z pewnością łatwe nie będzie.

Cały artykuł do przeczytania w najnowszym numerze tygodnika "Piłka Nożna". 

ZOBACZ WIDEO Bundesliga: Jakub Błaszczykowski z golem i asystą! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Piłka Nożna
Komentarze (5)
 • Robert Kolakowski Zgłoś komentarz
  System z 37 kolejkami sie sprawdzil. Jezeli cos dziala, to po co kombinuja. 16 druzyn, tez dziala. Tu nie chodzi o wiecej slabszych klubow, a o budowanie klubow na europejskie puchary. Na razie
  Czytaj całość
  mamay miedzy 1 a 0.
  • gmk38 Zgłoś komentarz
   Powiekszenie ligi to by była najwieksza glupota , zmniejszenie kolejek w sumie zresztą tez . Tylko by jeszcze obnizylo poziom
   • Allez Zgłoś komentarz
    Piszecie :"Cały artykuł do przeczytania w najnowszym numerze tygodnika "Piłka Nożna". " - jesli tak, to [b]co wam szkodzilo podac linka?[/b] , tylko kazecie czytelnikom szukac samym i
    Czytaj całość
    googlac. Czyzbyscie sie bali WLASNYCH MODERATOROW, ktorzy na obrazliwe hejty NIE REAGUJA ale za to banuja za niewinne linki do legalnych, bezpiecznych, SPORTOWYCH stron ?????
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×