MŚ 2018. Panama. Po prostu niespodzianka

Getty Images / Patrick Smith / Na zdjęciu: Miguel Camargo, reprezentant Panamy
Getty Images / Patrick Smith / Na zdjęciu: Miguel Camargo, reprezentant Panamy

Reprezentacja Panamy na mundialu - to zdanie można napisać po raz pierwszy. Nigdy wcześniej Panamczycy nie grali na najważniejszej piłkarskiej imprezie. Prezentujemy sylwetkę przedstawiciela strefy CONCACAF.

W tym artykule dowiesz się o:

Panama - państwo, które łączy obie Ameryki i mieszka w nim niespełna 4 miliony osób jeszcze nigdy nie miało swojego reprezentanta na mundialu. Awans sklasyfikowanej na piątym miejscu w strefie CONCACAF drużyny jest jedną z największych niespodzianek całych eliminacji.

Większość reprezentantów gra w miejscowych klubach - Arabe Unido, Chorrillo oraz Tauro, a także w innych zespołach z obu Ameryk. Tylko czterech powołanych na ostatnie zgrupowanie występuje w Europie. Bramkarzem Dinamo Bukareszt jest Jaime Penedo, a w szwajcarskim Lausanne-Sport występuje Gabriel Torres. Zdobywca największej liczby bramek dla Panamy, Blaz Perez gra w gwatemalskim Municipalu.

Trener: Hernan Dario Gomez - dla urodzonego w kolumbijskim Medellin trenera będą to już trzecie mistrzostwa świata. Po raz pierwszy awansował z kadrą Kolumbii w 1998 roku, jednak jego reprezentacja odpadła już po fazie grupowej, odnosząc jedno zwycięstwo. Z Kolumbią trzy lata wcześniej zajął trzecie miejsce w Copa America.

W 2002 roku wprowadził na mundial reprezentację Ekwadoru, która również debiutowała pod jego wodzą na mistrzostwach świata. W latach 2006-2008 prowadził jeszcze Gwatemalę, następnie przez dwa lata był trenerem Kolumbii, a od 2014 roku jest szkoleniowcem reprezentacji Panamy.

ZOBACZ WIDEO "Damy z siebie wszystko" #4. Sławomir Majak: Adam Nawałka ma już plan

Gwiazda: Gabriel Torres: W składzie reprezentacji Panamy brakuje piłkarzy, którzy byliby znani szerszej publiczności, jak choćby bracia Jorge i Julio Cesar Dely Valdes, którzy występowali dla tej kadry w latach 1991-2005. Obecnie najwyżej stoją akcje Gabriela Torresa, który ma za sobą występy m.in. w MLS.

Po ostatnim znakomitym sezonie w lidze wenezuelskiej, gdzie strzelił 22 gole w 23 meczach dla Zamory, został zauważony przez klub z Europy. W barwach zespołu ze szwajcarskiej Lozanny strzelił już 8 goli. W reprezentacji rozegrał 68 spotkań, w których strzelił 15 bramek.

Sukcesy:
Złoty Puchar CONCACAF: II miejsce (2005, 2013), III miejsce (2011, 2015)
Copa Centroamericana: I miejsce (2009), II miejsce (2007, 2017), III miejsce (1993, 2011, 2014)

Eliminacje:
Reprezentanci Panamy rozpoczęli kwalifikacje od IV rundy, w której zajęli II miejsce, za Kostaryką. Pokonali natomiast Haiti i Jamajkę. Zgodnie z oczekiwaniami w piątej rundzie, gdzie występuje sześć najlepszych drużyn CONCACAF, górą był Meksyk, który zdobył 21 punktów na 30 możliwych. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Kostaryki, a niezwykle ciekawa była walka o ostatnie premiowane awansem miejsce.

Panamie wiodło się różnie. Na plus z pewnością można zaliczyć remis z Meksykiem, czy USA. Panamczycy potrafili jednak przegrać m.in. z Trynidadem i Tobago. 6 sierpnia wydawało się, że szanse Panamy są już zerowe po tym, jak drużyna Hernana Gomeza przegrała 0:4 z USA. W ostatniej rundzie jednak reprezentacja Panamy pokonała u siebie Kostarykę 2:1, a USA przegrało na wyjeździe z Trynidadem i Tobago. Oznaczało to, że to Panama jedzie do Rosji.

Warto wiedzieć:

- Panama zajmuje obecnie 49. miejsce miejsce w rankingu FIFA

- Najwyżej w rankingu FIFA Panama plasowała się w marcu 2014 roku, kiedy plasowała się na 29. miejscu. Najniżej była w sierpniu 1995 roku, gdy zajmowała 150. pozycję

- Najwięcej, 140 występów w reprezentacji Panamy ma Gabriel Gomez, piłkarz Atletico Bucaramanga. Strzelił 12 bramek, w drużynie narodowej gra od 2003 roku

- Spośród powołanych 21 piłkarzy na ostatnie zgrupowanie reprezentacji Panamy, tylko czterech piłkarzy występuje w Europie

- Najskuteczniejszymi piłkarzami w historii reprezentacji są Luis Tejada i Blas Perez, którzy zdobyli dla Panamy po 43 gole

- W historii Panamę prowadziło 39 trenerów. 5 z nich pochodziło z Europy - Austriak Moses Stern, Hiszpan Jose Bech Casablanca, Rumun Mihai Stoichita i Anglicy Billy Stenning i Gary Stempel

- Piłka nożna nie jest najpopularniejszą dyscypliną sportu w Panamie. Górą jest baseball

- Najbardziej znanym panamskim piłkarzem w Polsce jest Luis Henriquez, który w latach 2007-2015 rozegrał 139 meczów dla Lecha Poznań. Obecnie występuje w rodzimym Tauro FC. Dla Panamy rozegrał 87 spotkań, w których strzelił 2 gole

Źródło artykułu: