Po pierwszym występie na mundialu w roku 1978 reprezentacja Iranu czekała na powrót 20 lat. Następnie dostawała się na największy turniej piłkarski co osiem lat, aż doczekała się awansu po awansie. Poprzednio w Brazylii zdobyła gola i punkt. Z późniejszym finalistą, Argentyną, przegrała 0:1 wskutek trafienia Lionela Messiego w doliczonym czasie. Do sukcesu na osłodę pożegnania zabrakło kilku minut. Zdaniem selekcjonera również rzutu karnego, który powinien podyktować sędzia.
Iran dał się zapamiętać na turnieju we Francji w 1998 roku, podczas którego wygrał 2:1 pełny podtekstów pojedynek z USA. W ekipie z Azji grali jeszcze wówczas Mehdi Mahdavikia i Ali Daei. Obaj znani z Bundesligi. Ze swoim legendarnym napastnikiem drużyna nie potrafiła awansować do fazy pucharowej. Spróbuje tego dokonać obecna generacja.
Selekcjoner: Carlos Queiroz
64-letni Portugalczyk znany na prawie każdym kontynencie. Pracował w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Republice Południowej Afryki i kilku europejskich krajach. W jego młodzieżowej reprezentacji Portugalii grali Rui Costa oraz Luis Figo. Tak długo jak w Iranie nie zakotwiczył nigdy wcześniej. Jego reprezentacją opiekuje się od sześciu lat.
Gwiazda: Sardar Azmoun
W eliminacjach strzelił 11 goli. Lepsi od młodego napastnika byli w Azji tylko dwaj piłkarze. Do Rosji, która będzie gospodarzem mistrzostw świata, przeprowadził się jako nastolatek. W Rubinie Kazań jest zmiennikiem, ale w meczach Iranu o stawkę grał pierwsze skrzypce. Kiedy FK Rostów ogrywał w pucharach Ajax Amsterdam oraz Bayern Monachium, Azmoun wystawiał sobie ciekawą wizytówkę. W starciu z Bawarczykami zdobył bramkę.
ZOBACZ WIDEO "Damy z siebie wszystko" #4. Sławomir Majak: Adam Nawałka ma już plan
Występy w mistrzostwach świata
faza grupowa (1978, 1998, 2006, 2014)
Sukcesy:
mistrzostwo Azji (1968, 1972, 1976)
Eliminacje:
Iran był drugą reprezentacją, która zakwalifikowała się do mistrzostw świata. Wyprzedziła ją wyłącznie Brazylia. W pierwszej fazie grupowej miała bilans sześciu zwycięstw i dwóch remisów, a w drugiej sześciu zwycięstw oraz czterech remisów. Niepokonana drużyna Queiroza straciła w tych 18 spotkaniach tylko 5 goli. Po obu stronach boiska funkcjonowała jak w zegarku i jak burza dotarła do Rosji.
Warto wiedzieć:
- Iran zajmuje 32. miejsce w rankingu FIFA. Przed poprzednimi mistrzostwami świata był na 43. miejscu
- Persowie nie mieli jeszcze na żaden mundial tak blisko jak do Rosji
- Piłkarze liczą na potężne wsparcie. Rekord frekwencji na ich domowym meczu to 128 tysięcy kibiców. Na Azadi Stadium podejmowali Australię.
- Persowie ponosili dotychczas wyłącznie porażki w meczach z Biało-Czerwonymi. Graliśmy z nimi 3 mecze. Wyniki: 3:2 na IO w Montrealu w 1976 roku, 2:0 i 1:0 w meczach towarzyskich w 1990 roku.