Bundesliga: przełamanie Borussii Dortmund po 73 dniach

Borussia Dortmund odniosła pierwsze od 73 dni zwycięstwo w Bundeslidze. Dortmundczycy pokonali na wyjeździe 1.FSV Mainz 2:0. Styl gry BVB pozostawił jednak wiele do życzenia.

Łukasz Witczyk
Na zdjęciu piłkarze Borussii Dortmund Getty Images / Simon Hofmann / Na zdjęciu piłkarze Borussii Dortmund
Obie drużyny ostatnich tygodni nie mogą zaliczyć do udanych. Gospodarze potrafili pokonać tylko 1.FC Koeln, ale w tym sezonie nie jest to duży wyczyn, gdyż Kozły w piętnastu kolejkach zdobyły tylko trzy punkty. Z kolei Borussia Dortmund ostatni triumf w Bundeslidze odniosła 30 września, gdy wygrała z FC Augsburg.

Fatalna postawa sprawiła, że pracę w Dortmundzie stracił Peter Bosz, a jego następcą został były trener 1.FC Koeln, Peter Stoeger. Był to dla niego debiut w Borussii i wierzono, że odwróci on złą passę. Pierwsza połowa rozczarowała wszystkich. Brakowało celnych strzałów i groźnych sytuacji. Najlepszą w 41. minucie zmarnował Pierre-Emerick Aubameyang, który będąc sam na sam z bramkarzem nieczysto trafił w piłkę i strzelił obok słupka.

Od początku drugiej połowy groźniejsza była Borussia i w 55. minucie goście dopięli swego. Po wrzutce z rzutu wolnego najpierw w słupek trafił Omer Toprak, a następnie nie do obrony uderzył Sokratis Papastathopoulos. Strzelony gol dodał Borussii pewności siebie. Dortmundczycy byli znacznie aktywniejsi w ataku, a do tego czujnie grali w defensywie.

Gospodarze robili wszystko, by doprowadzić do wyrównania. Okazje mieli Daniel Brosinski czy Abdou Diallo, ale brakowało im skuteczności. Piłka po ich strzałach przelatywała wysoko nad poprzeczką. 1.FSV Mainz coraz bardziej odkrywało się w defensywie, co starali się wykorzystać goście. Mało brakło, by w 79. minucie prowadzenie podwyższył Shinji Kagawa. Jego strzał wybronił jednak Robin Zentner.

W końcówce Borussia podwyższyła prowadzenie. Spod opieki obrońców urwał się Aubameyang. Ruszyło za nim trzech obrońców, ale Gabończyk zdołał im uciec, oszukał bramkarza, ale nie oddał strzału. Zamiast tego wyłożył piłkę Kagawie, a Japończyk wpakował ją do pustej bramki.

Borussia odniosła pierwsze zwycięstwo w Bundeslidze od 73 dni. Dla fanów Borussii nie jest ważny styl, w jakim udało przełamać się fatalną serię. Gra dortmundczyków na kolana nie rzuciła, ale najistotniejsze są dla nich trzy punkty.

1.FSV Mainz - Borussia Dortmund 0:2 (0:0)
0:1 - Sokratis Papastatopoulos 55'
0:2 - Shinji Kagawa 89'

1.FSV Mainz: Robin Zentner - Leon Balogun, Jean-Philippe Gbamin (46' Alexander Hack), Abdou Diallo - Fabian Frei - Giulio Donati (64' Alexandru Maxim), Suat Serdar, Danny Latza, Daniel Brosinski - Robin Quaison (76' Gerrit Holtmann), Emil Berggreen.

Borussia Dortmund: Roman Burki - Omer Toprak, Sokratis Papastathopoulos, Marcel Schmelzer - Jeremy Toljan, Shinji Kagawa, Julian Weigl, Raphael Guerreiro (90' Nuri Sahin) - Andrij Jarmolenko, Christian Pulisić (70' Mahmoud Dahoud) - Pierre-Emerick Aubameyang.