Ligue 1: AS Monaco pokonało ligowego outsidera

Mistrz Francji nie zachwycił, ale dopisał punkty w starciu z ostatnim zespołem tabeli. AS Monaco po golach Jorge'a, Ghezzala i Lopesa pokonało FC Metz 3:1. Dla gości trafił Niane.

Dominik Polesiński
AS Monaco AFP / VALERY HACHE / Na zdjęciu: AS Monaco
Gdyby nie doliczony czas gry, pierwsza połowa równie dobrze mogłaby się nie odbyć. Śladowe ilości emocji i brak celnych strzałów. Piłkarze długimi minutami leżeli na boisku. Kilkakrotnie symulowano faule w polu karnym, szukając "jedenastek". Olbrzymią przewagę w posiadaniu piłki mieli gospodarze (70 proc. - 30 proc.), ale kompletnie nic z niej nie wynikało.

Koszmarnie nudne 45 minut wynagrodziła ostatnia akcja przed przerwą. Długie podanie za linię obrony FC Metz przechwycił Radamel Falcao, ale w pojedynku z Eiji Kawashimą lepszy był japoński bramkarz (obronił nogami). Piłka trafiła jednak do Jorge'a, który huknął zza pola karnego idealnie przy słupku.

Druga połowa nie przyniosła poprawy. Gra była rwana z mnóstwem fauli. Z powodu kontuzji spotkania nie dokończyli Mathieu Dossevi po stronie gości oraz Jorge i Adama Diakhaby z AS Monaco.

W 50. minucie czerwoną kartkę obejrzał Kawashima. Bramkarz FC Metz wybiegł poza pole karne i spowodował upadek Diakhaby'ego. Wydawało się, że jest to moment przesądzający o wygranej mistrza Francji. Tym bardziej, że w 67. minucie gola na 2:0 pięknym, technicznym strzałem zdobył Rachid Ghezzal. Gości stać było jednak na zryw i złapanie kontaktu. Wprowadzony minutę wcześniej Farid Boulaya idealnie dograł z rzutu rożnego, a Ibrahima Niane mocno uderzył głową pod poprzeczkę.

Nadzieję na urwanie punktów mistrzowi wybił gościom z głów Rony Lopes, który tylko dostawił nogę i z kilku metrów wykończył ładną akcję Fabinho.

Cały mecz w barwach AS Monaco rozegrał Kamil Glik. Polak ze względu na obronną taktykę rywala nie miał wiele pracy i niczym się nie wyróżnił.

AS Monaco - FC Metz 3:1 (1:0)
1:0 - Jorge 45+2'
2:0 - Rachid Ghezzal 67'
2:1 - Ibrahima Niane 72'
3:1 - Rony Lopes 81'

AS Monaco: Danijel Subasić - Djibril Sidibe, Kamil Glik, Andrea Raggi, Jorge (48' Kevin N'Doram), Fabinho, Joao Moutinho, Rachid Ghezzal (82' Youri Tielemans), Thomas Lemar, Adama Diakhaby (55' Rony Lopes), Radamel Falcao.

FC Metz: Eiji Kawashima - Jonathan Rivierez (52' Quentin Beunardeau), Fallou Diagne, Moussa Niakhate, Julian Palmieri, Vahid Selimović, Renaud Cohade, Mathieu Dossevi (12' Ibrahima Niane), Geronimo Poblete, Nolan Roux, Emmanuel Riviere (71' Farid Boulaya).

Żółte kartki: Raggi (Monaco) oraz Niakhate (Metz).

Czerwona kartka: Kawashima 50' (Metz) - faul poza polem karnym.