Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Kompromitacja urzędników, wiceprezydent przepraszała. Niepełnosprawny Jakub Kożuch pójdzie na galę

Warszawscy urzędnicy nie zaprosili amp futbolisty Jakuba Kożucha na galę, na której wybiorą najlepszych sportowców w mieście. Chłopak był nominowany. Jego mama usłyszała, że jak chce, to zaproszenie kosztuje 300 złotych. Wiceprezydent przepraszała.

Jacek Stańczyk
Jacek Stańczyk
Na Zdjęciu: Jakub Kożuch YouTube / Amp Futbol Polska / Na Zdjęciu: Jakub Kożuch

[tag=66280]

Jakub Kożuch[/tag] ma 17 lat, jest jednym z najlepszych amp futbolistów w Polsce. Amp futbol to odmiana piłki nożnej dla osób po amputacjach kończyn. Chłopak jest reprezentantem Polski, brązowym medalistą mistrzostw Europy. W plebiscycie na najlepszych sportowców Warszawy w 2017 r. był nominowany w kategorii "Niepełnosprawny Sportowiec Roku". Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w piątek, 2 lutego. Kapitułę plebiscytu tworzą legendy polskiego sportu: Irena Szewińska, Dorota Idzi, Teresa Sukniewicz-Kleiber, Tomasz Majewski, Andrzej Supron, Ryszard Szurkowski.

Chłopak wybierał się na galę, skoro był nominowany. Specjalnie na tę okazję matka kupiła mu garnitur za 650 złotych, choć w rodzinie nie przelewa się. Pani Izabela mówi nam: -  Byłam w szoku. Przygotowałam syna. Pooglądałam, jak powinien się ubrać, bo człowiek nigdy nie był na takich galach.

Kuba chwalił się ubiorem na Facebooku, ale potem zdjęcie skasował. Tym bardziej że zaproszenie nie przychodziło. Pani Izabela zwróciła się więc do szefa amp futbolu Mateusza Widłaka. Ten zadzwonił do urzędu miejskiego.

- Usłyszałem, że zaproszenia przekazywali bezpośrednio do zaproszonych sportowców, więc jeżeli Kuba nie otrzymał, to nie jest zaproszony. Niestety, musiałem przekazać tę informację Kubie i jego mamie - opowiada nam Mateusz Widłak. I dodaje: - Był bardzo zdołowany, bo się szykował, a tutaj wyszła taka dziwna sytuacja. Powiedziałem mu, żeby się nie przejmował, bo ważne jest to, co robi na boisku, a nie plebiscyt, na który nie ma wpływu.

Sam Kuba przyznaje nam: - No trochę mi było przykro...

Za telefon chwyciła więc matka. Opowiada nam: - Myślałam na logikę, że wszyscy nominowani będą zaproszeni na balu. Bo przecież nie wiadomo, kto wygra. Urzędnik mi powiedział, że od początku była ścisła czołówka. Zapytałam więc: jak mogła być ścisła, skoro głosowanie internautów zakończyło się dopiero 23 stycznia? Powiedział: No tak, ale zaproszenia były już rozsyłane na początku miesiąca. Poza tym trzy czwarte wejściówek wykupują warszawiacy, bo to jest też bal. Zapytałam w końcu, ile kosztuje wejściówka. Usłyszałam: 300 złotych.

Okazało się też, że dyscyplina, jaką chłopak uprawia, jest... za mało popularna. - Pan mi powiedział, że to dopiero początki amp futbolu w Polsce, że nie należy do sportów olimpijskich - mówi mama piłkarza.

Amp futbol faktycznie w zorganizowanej formie funkcjonuje w Polsce dopiero od niedawna. Reprezentacja Polski ma dopiero pięć lat i już potężny sukces na koncie. W październiku ubiegłego roku Biało-Czerwoni wywalczyli brązowe medale mistrzostw Europy. W meczu o medal Polacy pokonali 3:1 Hiszpanów. Kożuch wszedł w tym meczu akurat z ławki, pierwszego gola strzelił z bliska. A potem urządził dwa sprinty przez pół boiska, za każdym razem dopadał do piłki, podawał kolegom, a ci strzelali. Był bohaterem meczu.

W czwartek wieczorem, gdy okazało się, że Kożuch nie pojedzie na wymarzoną galę, w sieci rozpętała się burza. Gdy o jego historii dowiedział się tygodnik "Piłka Nożna", zaprosił go na swoją galę piłkarską w sobotę. 17-latek był zachwycony. - Nie zaprosili mnie tam, ale za to pójdę na piłkarską galę! - mówił.

Medialna zawierucha najwidoczniej dotarła do ratusza, bo reakcja była natychmiastowa. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska piłkarza przeprosiła na miejską imprezą.Jest już też oficjalne wyjaśnienie pani wiceprezydent. Renata Kaznowska: Nie było pomyłki - CZYTAJ TUTAJ.

Jakub Kożuch stracił lewą nogę, gdy miał 4 lata. Tragiczna historia wydarzyła się w kamienicy na warszawskiej Pradze. Małego Kubę od śmierci uratował jego ojciec Jacek. Niestety, mężczyzna sam wówczas zginął. Tę historię dokładnie opisywaliśmy TUTAJ.

ZOBACZ WIDEO Amp futbol - piłkarscy bohaterowie
Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (32)
 • ADMlN tego kołchozu Zgłoś komentarz
  Pomyłkę zauważyli dopiero gdy została nagłośniona w mediach. Podobnie było z prywatyzacją kamienić za kilkaset złotych. To też była pomyłka :). Ciekawe ile jeszcze ludzie Walcowej
  Czytaj całość
  mają takich "pomyłek" które nie zostały ujawnione. Zwykła kradzież i dyskryminacja. Banda złodziei nie urzędników. Skoro w jego przypadku to była pomyłka, to ciekawe ilu jeszcze nominowanych nie dostało zaproszeń przez pomyłkę.
  • gmk38 Zgłoś komentarz
   Ach ten warszawski ratusz '' patologia '' w to miejsce powinni bombe spuścić
   • Krzysztof Ćwirlej Zgłoś komentarz
    jakaś bezduszna gnida urzędas...powinien być zwolniony
    • Antek Szprycha Zgłoś komentarz
     pierd.... urzędasy. tyle w temacie.
     • Roman Kodymowski Zgłoś komentarz
      Na miejscu chłopaka bym już nie przyjął tego zaproszenia z łaski. Niech się ciągną... od kamienicy do kamienicy.
      • Andreas Hendzel Zgłoś komentarz
       Kuba olej tą Warszawska urzędasów imprezę bo dla nich nie pasujesz . Pamiętaj jednak że dla ludzi normalnych jesteś wyjątkowy i to oni będą cię szanować a urzędasy szanują jedynie
       Czytaj całość
       kasę i podatek twojej mamy.
       • Michael58 Zgłoś komentarz
        To nie wina urzednika tylko organizatorow ...pierwszenstwo maja wybrani , dzialacze i znajomi . Tak jest wszedzie ...dla samych zawodnikow zawsze jest najmniej miejsc czy profitow
        • Anna Kowalska Zgłoś komentarz
         urzędnik to nie człowiek
         • Alfred Gawroński Zgłoś komentarz
          Kiedy w końcu urzędnik jakiejkolwiek nacji będzie odpowiadał karnie lub finansowo za rażące błędy popełnione przez niego?
          • Robert Chwat Zgłoś komentarz
           prawdziwy obraz polskiego sportu- liczą sie tylko działacze, układy i kasa- talent każdy ma w d...pie, i dlatego tak duzo młodych ,zdolnych sportowców z polski występuje pod innymi
           Czytaj całość
           flagami- Brawo organizatorzy i urzędnicy-wszyscy nadajecie się do zwolnienia!!!
           • pablo80 - RSKZ Zgłoś komentarz
            Brawo dla Kuby za postawę życiową i za walkę na boisku! Urzędnicy to jednak umysł "ściśnięty", obojętnie jaką partię reprezentują... Obyś wygrał...
            • Jacek Soroka Zgłoś komentarz
             ręce opadają , sportowcy niepełnosprawni za swoją pracę powinni mieć większe uznanie - mają o wiele trudniej , nie tyle przez niepełnosprawność lecz przez brak możliwości uprawiania
             Czytaj całość
             sportu , - Młody Człowieku - jesteś wielki i oby tak dalej - godnie reprezentuj nasz kraj
             • Leszek Kaiser Zgłoś komentarz
              I teraz chłopak powinien pokazać swoją dumę i wypiąć się na ratusz i ich zaproszenie.
              Zobacz więcej komentarzy (7)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×