Towarzysko: Brazylijczycy zdobyli Berlin i zrewanżowali się Niemcom za półfinał MŚ 2014, mistrzowie świata bez błysku

W Berlinie Brazylijczycy zaprezentowali się lepiej od Niemców i wygrali 1:0 po bramce autorstwa Gabriela Jesusa. Tym samym Brazylii udał się rewanż za półfinał mistrzostw świata w 2014 roku.

Tomasz Rosiński
reprezentacja Brazylii Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: reprezentacja Brazylii
Zarówno niemiecka, jak i brazylijska ekipa przygotowują się do MŚ 2018 (Niemcy w fazie grupowej mundialu zmierzą się z Meksykiem, Szwecją oraz Koreą Południową, zaś Brazylijczycy zagrają z Kostaryką, Serbią i Szwajcarią). Po raz ostatni obydwie drużyny walczyły ze sobą w 2014 roku w półfinale mistrzostw świata i wówczas reprezentanci Niemiec nie dali szans swoim rywalom, wygrywając aż 7:1. We wtorek Canarinhos chcieli się zrewanżować przeciwnikom za tamtą bolesną porażkę i zrealizowali swój cel.

Od początku rywalizacja na Stadionie Olimpijskim w Berlinie była toczona w spokojnym tempie. Zespół z Kraju Kawy umiejętnie się bronił i czekał na okazję do wyprowadzenia kontrataku. Przyjezdni starali się stosować wysoki pressing, przez co kłopoty w ofensywie mieli gospodarze.

Akcje podopiecznych Tite'a starali się napędzać skrzydłowy, czyli Philippe Coutinho oraz Willian, który to w 37. minucie popisał się dokładnym dośrodkowaniem wprost na głowę Gabriela Jesusa. Napastnik Brazylijczyków nie zmarnował swojej szansy do strzelenia gola i otworzył wynik potyczki.

Piłkarze prowadzeni przez Joachima Loewa jeszcze próbowali odpowiedzieć rywalowi, ale przez przerwą wynik na tablicy świetlnej już nie uległ zmianie.

Wydawało się, że po zmianie stron mistrzowie świata ruszą do frontalnych, szaleńczych ataków, ale tak się nie stało. To kadra z Ameryki Południowej groźniej atakowała i w 55. minucie mogła podwyższyć prowadzenie, jednak piłkę po uderzeniu Paulinho odbił Kevin Trapp.

Niemcy, występujący tego dnia bez Thomasa Muellera i Mesuta Oezila, grali zbyt wolno i mieli problemy ze skonstruowaniem składnej akcji. Natomiast Canarinhos bronili się bardzo umiejętnie i nie pozwalali mistrzom globu na zbyt wiele. Już do końca wynik batalii nie uległ zmianie i Brazylijczycy pokonali Niemców 1:0.

Niemcy - Brazylia 0:1 (0:1)
0:1 - Gabriel Jesus 37'

Niemcy: Kevin Trapp - Marvin Plattenhardt, Antonio Ruediger, Jerome Boateng (68' Niklas Suele), Joshua Kimmich - Toni Kroos, Ilkay Gundogan (81' Timo Werner) - Leroy Sane (61' Lars Stindl), Leon Goretzka (61' Julian Brandt), Julian Draxler - Mario Gomez (62' Sandro Wagner).

Brazylia: Alisson - Dani Alves, Thiago Silva, Joao Miranda, Marcelo - Casemiro, Fernandinho, Paulinho - Willian, Philippe Coutinho (73' Douglas Costa), Gabriel Jesus.

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja).

Czy Niemcy w 2018 roku obronią w Rosji tytuł mistrza świata?