Premier League: niezawodny Salah dał wygraną Liverpoolowi

Na inaugurację 32. kolejki Premier League broniące się przed spadkiem Crystal Palace przegrało z Liverpoolem 1:2. Decydującego gola zdobył kilka minut przed końcem niezawodny Mohamed Salah.
Dominik Polesiński
Od lewej: Wijnaldum, Salah, Oxlade-Chamberlain Getty Images / Catherine Ivill / Od lewej: Wijnaldum, Salah, Oxlade-Chamberlain

Setny występ Juergena Kloppa w roli trenera Liverpoolu zakończył się zwycięstwem, choć długo się na to nie zanosiło. Na Selhurst Park jego piłkarze przeważali, ale brakowało im błysku. W pierwszej połowie mało widoczny był Mohamed Salah, gospodarze daleko od pola karnego trzymali Roberto Firmino, a najaktywniejszy piłkarz gości Sadio Mane w pojedynkę niewiele mógł zdziałać. Liverpool wymienił trzykrotnie więcej podań, ale na przerwę schodził przegrywając. Po długim podaniu rozpędzony Wilfried Zaha wbiegł w pole karne, trącił piłkę przed bramkarzem, a ten ratował się faulem. Rzut karny pewnie wykorzystał Luka Milivojević i Crystal Palace mogło skupić się na obronie wyniku.

Od początku drugiej połowy goście rzucili się na rywala. Wyrównanie przyszło bardzo szybko. James Milner z lewej strony pola karnego mocno zagrał wzdłuż bramki, a stojący przed bramkarzem Mane tylko dostawił nogę. Dla Senegalczyka był to dziwny mecz. Zarobił żółtą kartkę za symulowanie, z powodu spalonego nie uznano mu gola, strzelił na 1:1, a po chwili powinien wylecieć z boiska. Leżąc na ziemi celowo zagarnął piłkę ręką, zatrzymując groźny atak Crystal Palace. Sędzia mimo protestów gospodarzy okazał się bardzo pobłażliwy. Klopp nie ryzykował i w 64. minucie zmienił swojego piłkarza.

Swoich byłych kolegów mógł pogrążyć Christian Benteke. Dwukrotnie po podaniach od Townsenda snajper stawał sam przed Kariusem. Najpierw lobując skiksował, a w drugiej sytuacji uderzył nad poprzeczką.

W barwach The Reds gra jednak najskuteczniejszy strzelec Premier League, który dał o sobie znać w 84. minucie. Po podaniu od Robertsona Mohamed Salah strzelił swojego 29. gola w sezonie i Liverpool wyjechał z południowego Londynu z kompletem punktów.

Crystal Palace - Liverpool FC 1:2 (1:0)
1:0 - Luka Milivojević (k.) 13'
1:1 - Sadio Mane 49'
1:2 - Mohamed Salah 84'

Crystal Palace: Wayne Hennessey - Aaron Wan-Bissaka (88' Timothy Fosu-Mensah), Martin Kelly, Mamadou Sakho, Patrick van Aanholt, Luka Milivojević, Yohan Cabaye (73' Ruben Loftus-Cheek), James McArthur, Andros Townsend, Wilfried Zaha, Christian Benteke.

Liverpool FC: Loris Karius - Trent Arnold, Joel Matip, Virgil van Dijk, Andrew Robertson, Jordan Henderson, Georginio Wijnaldum (64' Adam Lallana) (70' Dejan Lovren), James Milner, Sadio Mane (64' Alex Oxlade-Chamberlain), Mohamed Salah, Roberto Firmino.

Żółte kartki: Benteke, McArthur (Crystal Palace) oraz Karius, Mane (Liverpool).

Sędzia: Neil Swarbrick.

Czy Mohamed Salah to obecnie najlepszy afrykański piłkarz?