Tabela Lotto Ekstraklasy: Lech wygranym dnia na górze, a Pogoń na dole

W poniedziałek została dokończona 29. kolejka Lotto Ekstraklasy. Nowym wiceliderem został Lech Poznań, a Pogoń Szczecin awansowała z 13. miejsca na 11. lokatę.

Lech Poznań WP SportoweFakty / Jakub Piasecki / Na zdjęciu: Lech Poznań
Przed poniedziałkowymi meczami było wiadomo, że samodzielnym liderem Lotto Ekstraklasy będzie po 29. kolejce Jagiellonia Białystok. Pytania brzmiały, jaką przewagę będą mieć podopieczni Ireneusza Mamrota nad drugim zespołem w tabeli i kto nim będzie. Jaga nie popisała się w swoim meczu z KGHM Zagłębiem Lubin, szczególnie w pierwszej połowie nie miała dużo do powiedzenia na boisku, za co karą była porażka 0:1. Zdecydowanie lepszy wynik 3:1 zanotował Lech Poznań w spotkaniu z Wisłą Kraków i to Kolejorz jest nowym wiceliderem. Traci on dwa punkty do Jagiellonii i ma "oczko" więcej niż trzecia Legia Warszawa.

Pewnych awansu do grupy mistrzowskiej jest sześć klubów. Dwoma pozostałymi miejscami w górnej połowie tabeli są zainteresowane jeszcze trzy drużyny. To Wisła Kraków, KGHM Zagłębie Gdynia i Arka Gdynia. Swoją sytuację w środku tabeli poprawili zdecydowane Miedziowi, pokonując 1:0 Jagiellonię. Wiadomo natomiast, że w grupie spadkowej będzie rywalizować Cracovia.

Do walki w świąteczny poniedziałek przystąpiły również kluby walczące o utrzymanie w elicie. Piast Gliwice poniósł porażkę 0:1 na stadionie Wisły Płock i spadł na 13. miejsce w tabeli za Pogoń Szczecin. Podopieczni Kosty Runjaicia wyprzedzili nie tylko gliwiczan, ale również pokonany w bezpośrednim pojedynku 3:2 Śląsk Wrocław i są na 11. lokacie.