Lotto Ekstraklasa: Lech liderem! Sztorm w Gdańsku. Zobacz tabelę po 30 kolejkach

Lech Poznań mistrzem sezonu zasadniczego! Kolejorz wygrał w sobotę z Górnikiem 3:1 i wskoczył na fotel lidera. Przegrała Jagiellonia, która do tej pory prowadziła. W grupie mistrzowskiej zagrają Zagłębie i Wisła, bo Arka została rozbita w Gdańsku.

Jacek Stańczyk
Kamil Jóźwiak (z prawej) i Mateusz Wieteska (z lewej) PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: Kamil Jóźwiak (z prawej) i Mateusz Wieteska (z lewej)

Ależ to były emocje. Dwa gole Arkadiusza Recy (Wisła Płock) sprawiły, że dotychczasowy lider z Białegostoku już do przerwy był na kolanach. Szczególnie, że Lech Poznań prowadził po golu Kamila Jóźwiaka. Tylko Jagiellonia i Lech miały szansę zakończyć sezon zasadniczy na czele. Jeśli Lech chciał przegonić Jagę, to musiał wygrać i czekać na porażkę białostoczan. Piłkarze Ireneusza Mamrota nie poddali się, po przerwie strzelili kontaktowego gola. Wisła ich jednak dobiła, trafiła po raz trzeci. Wydawało się, że już po Jagiellonii. Tyle, że w Poznaniu wyrównał Górnik! Mało emocji? Chwilę później Lech strzelił drugiego gola i znowu był pierwszy!

Skończyło się na porażce Jagiellonii 1:3 i wygranej Kolejorza 3:1. W Białymstoku ogromne rozczarowanie. W Poznaniu - euforia.

A w Gdyni rozpacz. Przed 30. kolejką trzy drużyny nie wiedziały też jeszcze, czy zagrają w grupie mistrzowskiej czy spadkowej: Wisła Kraków, Zagłębie Lubin i właśnie Arka. Drużyna znad morza była na 9. miejscu, musiała więc wygrać w derbach z Lechią i liczyć na korzystne wyniki innych spotkań. Nadzieje prysły szybko. W Gdańsku była w sobotę ładna pogoda, ale nad stadionem przeszedł sztorm. Lechia już do przerwy masakrowała gości 4:0. I wiadomo było, że wygranej już nie odda. Ostatecznie wygrała 4:2.

Po 30 kolejkach prowadzi Lech, przed Jagiellonią i Legią.

Od razu ważne przypomnienie - w tym sezonie nie ma już podziału punktów, więc do kolejnej fazy drużyny zabierają dotychczasową zdobycz. Poza tym wszystko zostaje po staremu. Mamy 7 dodatkowych kolejek, bez rewanżów. I oczywiście podział na grupę spadkową i mistrzowską.