Serie A: spektakularna wywrotka Napoli. Fiorentina zagrała dla Juventusu

Napoli przegrało 0:3 z ACF Fiorentina i w wyścigu po mistrzostwo Włoch jest cztery punkty za Juventusem. W 58. minucie weszli na boisko z ławki rezerwowych Piotr Zieliński oraz Arkadiusz Milik. Bartłomiej Drągowski nie grał.

Dries Mertens (w środku) PAP/EPA / MAURIZIO DEGL'INNOCENTI / Na zdjęciu: Dries Mertens (w środku)
W sobotę swoje zadanie wykonał Juventus. W prestiżowych i dramatycznych derbach Italii wyszarpnął komplet punktów Interowi Mediolan i ponownie uciekł w górę tabeli przed SSC Napoli. Azzurrich czekało teoretycznie łatwiejsze zadanie, co nie oznaczało, ze łatwe. ACF Fiorentina była niepokonana w Serie A od połowy lutego do połowy kwietnia. Później wyhamowała, ale drużyna Stefano Pioliego ma spory potencjał i potrafi go wykorzystać głównie na własnym stadionie.

Już w 8. minucie skomplikowała się sytuacja Azzurrich. Kalidou Koulibaly przeszedł drogę z piłkarskiego nieba do piekła. Tydzień temu zdecydował swoim strzałem o zwycięstwie Napoli w twierdzy Juventusu, a tym razem ekspresowo został odesłany przez sędziego do szatni. Senegalczyk sfaulował tuż przed polem karnym Giovanniego Simeone i dostał czerwoną kartkę. Podopiecznych Maurizio Sarriego czekało prawie całe spotkanie w osłabieniu. Trener uzupełnił dziurę w obronie Lorenzo Tonellim, a wyciągnął ze środka pola Jorginho.

Jedenastu gospodarzy zdobyło przewagę w posiadaniu piłki. Napoli starało się rozsądnie przeczekać trochę czasu, żeby nie zapłacić za ułańską szarżę zmęczeniem w drugiej połowie. Plan nie wypalił. Nie udało się gościom dotrwać do przerwy z czystym kontem.

Fiorentina wyszła na prowadzenie w 34. minucie. Giovanni Simeone udokumentował aktywną grę golem po podaniu Cristiano Biraghiego. Argentyńczyk wygrał pojedynek z Pepe Reiną i postawił Napoli pod ścianą. Przyjezdni nie dość, że mieli o jednego zawodnika mniej w polu, to na dodatek gola do odrobienia. W pierwszej połowie Azzurri nie oddali nawet celnego uderzenia, a Fiorentina cztery. Ich statystyki wyglądały równie źle jak sytuacja.

Neapolitańczycy starali się zorganizować do ataku i uratować przed porażką. W 58. minucie Sarri desygnował z ławki rezerwowych na boisko Piotra Zielińskiego oraz Arkadiusza Milika. Duet Polaków miał wskrzesić nadzieję Napoli na scudetto. Nie potrafili jednak tego zrobić, a wicelider zamiast gola zdobyć, to stracił. W 62. minucie po dośrodkowaniu Riccardo Saponary z rzutu rożnego piłkę skierował do siatki Giovanni Simeone. Argentyńczyk został bohaterem meczu. Na taki jego występ czekała Florencja. To on sprowokował do faulu na czerwoną kartkę Koulibaliego, a na dodatek w doliczonym czasie skompletował hat-tricka. 3:0 i Napoli było na kolanach.

Do końca sezonu pozostały trzy kolejki. Napoli ma ponownie cztery punkty straty do Juventusu. Cały wysiłek zespołu spod Wezuwiusza, jaki włożył w pokonanie Starej Damy, poszedł na marne. To turyńczycy są o krok od scudetto. Z kolei Viola zachowała cień szansy na awans do Ligi Europy.

ACF Fiorentina - SSC Napoli 3:0 (1:0)
1:0 - Giovanni Simeone 34'
2:0 - Giovanni Simeone 62'
3:0 - Giovanni Simeone 90'

Fiorentina: Marco Sportiello - Vincent Laurini (62' Bruno Gaspar), German Pezzella, Nikola Milenković, Cristiano Biraghi - Jordan Veretout, Milan Badelj (83' Sebastian Cristoforo), Marco Benassi - Riccardo Saponara (75' Valentin Eysseric) - Federico Chiesa, Giovanni Simeone

Napoli: Pepe Reina - Elseid Hysaj, Raul Albiol, Kalidou Koulibaly, Mario Rui - Allan, Jorginho (10' Lorenzo Tonelli), Marek Hamsik (58' Piotr Zieliński) - Jose Callejon, Dries Mertens (58' Arkadiusz Milik), Lorenzo Insigne

Żółte kartki: Laurini, Badelj, Eysseric (Fiorentina) oraz Albiol, Callejon, Milik, Insigne, Rui (Napoli)

Czerwona kartka: Kalidou Koulibaly (Napoli) /8' - za faul/