Portugalia mistrzem Europy do lat 19! Szalony finał w Seinajoki

Portugalia została mistrzem Europy do lat 19. W szalonym finale rozegranego w Finlandii turnieju podopieczni Helio Sousy pokonali Włochów 4:3. To pierwszy triumf selecao w tej kategorii wiekowej.

Maciej Kmita
Portugalia U-19 Newspix / AFLO / Portugalia U-19
Na kwadrans przed końcowym gwizdkiem wydawało się, że Portugalczycy sięgną po złoto bez większych problemów. Zespół Helio Sousy prowadził wówczas 2:0 po golach Joao Filipe i Francisco Trincao, a Włosi nie potrafili przejąć inicjatywy i zagrozić bramce Joao Virginii. Wtedy jednak próbkę swojego talentu Moise Kean z Juventusu Turyn, który w odstępie kilkudziesięciu sekund dwukrotnie pokonał golkipera rywali.

Oszołomionych Portugalczyków nie było już stać na ripostę i nowego mistrza Europy do lat 19 wyłonić miała dogrywka. Selecao odzyskała prowadzenia w 104. minucie za sprawą Filipe, ale tuż po zmianie stron wyrównał Gianluca Scamacca i dopiero kolejne trafienie Pedro Correiry pozostało bez odpowiedzi Włochów.

Portugalia wygrała mistrzostwa Europy w tej kategorii wiekowej po raz pierwszy w historii. Wcześniej trzykrotnie (2003, 2014, 2017) dochodziła do finału, w którym musiała uznać wyższość rywali.

Joao Filipe z Benfiki Lizbona i Francisco Trincao ze Sportingu Braga dzięki bramkom zdobytym w finale zostali królami strzelców mistrzostw - obaj strzelili w Finlandii po pięć goli.

ME U-19 2018 były kwalifikacjami do MŚ U-20 2019. Do turnieju, który na przełomie maja i czerwca przyszłego roku zostanie rozegrany w Polsce, awansowało pięć najlepszych drużyn: Portugalia, Włochy, Francja, Ukraina i Norwegia. Na młodzieżowym mundialu nie wystąpi broniąca tytułu Anglia, która w barażu musiała uznać wyższość Norwegii.

Włochy U-19 - Portugalia U-19 3:4 (0:1, 2:2, 3:3)
0:1 - Filipe 45+1
0:2 - Trincao 72'
1:2 - Kean 75'
2:2 - Kean 76'
2:3 - Filipe 104'
3:3 - Scamacca 107'
3:4 - Correira 109'