KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Pokój poprzez sport. Korea Południowa i Północna chcą zorganizować mundial i IO

Piłkarskie mistrzostwa świata 2030 oraz igrzyska olimpijskie 2032. To mogą być imprezy, które na dobre zaprowadzą pokój między Koreą Południową i Północną.
Robert Czykiel
Robert Czykiel
Kibice Korei Północnej Getty Images / Kibice Korei Północnej

Sport łączy ludzi, o czym bez przerwy się przekonujemy. Jeden z ostatnich przykładów to tegoroczne zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Ta impreza sprawiła, że zwaśnione od lat Korea Południowa i Północna zaczęły ze sobą rozmawiać w pokojowej atmosferze. Do dzisiaj nie ma zbyt wielu napięć pomiędzy demokratycznym i komunistycznym państwem.

Korea Południowa zamierza iść tym tropem dalej. Minister sportu zapowiedział zaskakujący plan, którego pierwszym elementem jest organizacja igrzysk olimpijskich w 2032 roku wraz ze swoim sąsiadem z północy.

- To propozycja organizacji wydarzeń w Seulu i Phenianie. Niedawne ZIO bardzo dobrze pokazały wartości olimpijskie. Mam nadzieję, że możemy pracować nad pokojem w Azji Północno-Wschodniej właśnie poprzez sport. Zamierzam przedstawić swój plan Korei Płn., aby zaprowadzić pokój - mówi minister sportu Do Jong-hwan.

Kolejny plan to wspólna organizacja piłkarskich mistrzostw świata w 2030 roku. Tutaj jednak różnica będzie polegać na tym, że trzecim partnerem będzie Japonia.

Na razie to wszystko tylko pomysły i nie wiadomo, czy zyskają one akceptację północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. W dodatku konkurencja także nie śpi. Walkę o IO 2032 zapowiedziały już Niemcy, Australia, Chiny, Indie i Indonezja. Na mundial z kolei chrapkę mają połączone siły Maroko, Algierii i Tunezji oraz koalicja Argentyny, Paragwaju i Urugwaju.

ZOBACZ WIDEO MŚ 2018. Michał Kubiak: Wymówek szukają dzieci. My jesteśmy dorośli. Wiemy, po co przyjechaliśmy

Czy Korea Południowa i Północna zorganizują razem IO i MŚ?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
as
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×