Barcelona wspomina mecz z Lechem! W Poznaniu debiutował Valverde

Starcie z Barceloną to jeden z najsłynniejszych meczów w historii Lecha Poznań. Dziś spotkanie to wspomina również hiszpański klub. Na Bułgarskiej debiutował Ernesto Valverde.

Michał Jankowski
Ernesto Valverde Getty Images / David Ramos / Na zdjęciu: Ernesto Valverde
30 lat temu Lech Poznań był o włos od wyeliminowania Barcelony z europejskich pucharów. Na Camp Nou Kolejorz zremisował 1:1 i choć większość spodziewała się, że Hiszpanie w rewanżu pokonają poznaniaków, to ci znów sprawili niespodziankę i mecz zakończył się wynikiem 1:1. Rozstrzygnięcia nie przyniosła również dogrywka i o awansie do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów decydowały rzuty karne.

Potrzebnych było aż siedem serii. Emocje w Poznaniu były ogromne i nic dziwnego, że do teraz jest to jedno z najsłynniejszych spotkań Lecha w historii. Ostatecznie Barcelona wygrała w rzutach karnych 5:4 i zapewniła sobie awans.

9 listopada mija 30 lat od rewanżowego starcia. Wspomina je nie tylko Lech, ale również Barcelona, która na swojej stronie umieściła film poświęcony temu meczowi. Debiutował w nim Ernesto Valverde, obecny szkoleniowiec Katalończyków. - Do Poznania poleciało 17 zawodników. Trener wpisał mnie do kadry meczowej i dodatkowo dał mi koszulkę z numerem 14 - wspomina Valverde.

24-letni wówczas zawodnik pojawił się na boisku w 77. minucie zmieniając Carrasco. - Pamiętam, że dwie minuty później otrzymałem żółtą kartkę - dodaje. Ernesto Valverde przyczynił się do awansu, ponieważ skutecznie wykonał rzut karny. - Cruyff zapytał mnie czy chce wykonywać rzut karny. Powiedziałem, że tak. Uderzyłem bardzo mocno w prawy róg bramkarza - opowiada.

Barcelona w kolejnych rundach poradziła sobie znakomicie i w finale pokonał Sampdorię, dzięki czemu zdobyła Puchar Zdobywców Pucharów.

Czy FC Barcelona wygra w tym sezonie Ligę Mistrzów?