Lotto Ekstraklasa: dwa szybkie ciosy Miedzi Legnica znokautowały Wisłę Kraków

Wisła Kraków nie była w stanie otrząsnąć się po szybko straconych bramkach i przegrała na wyjeździe z Miedzią Legnica 0:2 w meczu 17. kolejki Lotto Ekstraklasy. To druga z rzędu przegrana Białej Gwiazdy w rozgrywkach o mistrzostwo Polski.

Tomasz Rosiński
piłkarze Miedzi Legnica PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: piłkarze Miedzi Legnica
Zmagająca się z problemami finansowymi Wisła była zdecydowanym faworytem  starcia w Legnicy. Gra krakowskiej ekipy pod wodzą Macieja Stolarczyka może się podobać, a jego podopieczni w sobotę chcieli zrehabilitować się za ostatnią porażkę 1:4 z Arką Gdynia. Natomiast dla walczącej o utrzymanie w Ekstraklasie Miedzi teraz każdy punkt jest na wagę złota.

Jeszcze dobrze konfrontacja się nie rozpoczęła, a Biała Gwiazda dość niespodziewanie przegrywała 0:1. Gospodarze wyszli z kontratakiem prawym skrzydłem, zaś w jego końcowej fazie Paweł Zieliński zagrał piłkę do Henrika Ojamy. Estończyk wyprzedził obrońców przyjezdnych i z bliskiej odległości wpakował futbolówkę do siatki.

Nie minęło dwanaście minut, a podopieczni Dominika Nowaka prowadzili już dwa do zera. Miejscowy zespół tym razem zaatakował lewą flanką, natomiast piłka dotarła do Ojamy. Ten dryblował i zdecydował się na uderzenie, zaś tak niefortunnie interweniował Maciej Sadlok, że strzelił gola samobójczego.

Wiślacy nie mogli się ocknąć po tym ciężkim nokaucie, bo grali wolno i przewidywalnie, przez co nie potrafili rozmontować defensywy legnickiego klubu. Natomiast gospodarze bronili się głęboko i tylko umiejętnie przesuwali się za piłką. Ostatecznie więcej bramek w pierwszej połowie zawodów nie padło.

Po zmianie stron obraz gry praktycznie nie uległ zmianie. Krakowianie długo utrzymywali się przy futbolówce, ale zupełnie nic z tego nie wynikało. Nawet jak trafili do bramki (Dawid Kort w 69. minucie), to sędzia odgwizdał pozycję spaloną.

Legniczanie mogli jeszcze podwyższyć swoje prowadzenie, lecz zawsze czegoś im brakowało w wykończeniu akcji, a najczęściej ich groźne strzały były blokowane przez defensorów Wisły Kraków. Miejscowi gracze już do końca batalii utrzymali korzystny dla nich wynik i wygrali swoje czwarte spotkanie w sezonie.