Ligue 1: Mistrzostwo dla Girondins Bordeaux, SM Caen w drugiej lidze

Piłkarze Girondins Bordeaux zgodnie z oczekiwaniami pokonali SM Caen i zakończyli rozgrywki na 1. miejscu w tabeli. Zespół z Caen dołączył do Le Havre oraz FC Nantes i w przyszłym sezonie zagra w Ligue 2. Przed spadkiem obronili się zawodnicy St Etienne, którzy ograli Valenciennes.

Piotr Robaczyński

Zawodnikom Girondins Bordeaux w starciu z SM Caen wystarczał remis, aby zespół ten po raz pierwszy od dziesięciu lat sięgnął po mistrzowski tytuł. Podopieczni Laurenta Blanca wyszli na boisko nastawieni ofensywnie i choć mecz był stosunkowo wyrównany, to goście częściej stwarzali zagrożenie pod bramką rywala. Udało im się wykorzystać jedną z dogodnych okazji do zdobycia gola. W 48. minucie Żyrondyści nietypowo rozegrali rzut wolny, po podaniu Yoanna Gourcuffa niepilnowany na lewym skrzydle Benoit Trémoulinas dokładnie dośrodkował piłkę w pole karne, a do siatki z piątego metra skierował ją Yoan Gouffran. Jak później się okazało, było to trafienie na wagę trzech punktów. Bordeaux utrzymało 3-punktową przewagę nad Olympique Marsylia i po imponującej serii jedenastu zwycięstw z rzędu zespół ten może świętować długo oczekiwany sukces.

W dobrym stylu z kibicami na koniec sezonu pożegnali się piłkarze z Marsylii. Musieli oni wygrać z Rennes, aby w przypadku potknięcia lidera zakończyć rozgrywki na 1. miejscu w tabeli. Swoje zadanie wykonali, ale zwycięstwo nie mogło zagwarantować im sukcesu, ponieważ lider ograł SM Caen. OM do przerwy nie potrafił przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę, ale po przerwie w ciągu zaledwie sześciu minut gospodarze trzykrotnie pokonali golkipera Rennes. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 4:0, fani klubu z Marsylii mogą jednak odczuwać niedosyt i żałować straconej w poprzednich kolejkach szansy na mistrzostwo.

3. miejsce w tabeli już wcześniej zapewnił sobie Olympique Lyon. Podopieczni Claude Puela zagrają w eliminacjach Ligi Mistrzów. W sobotę natomiast cztery kluby walczyły o prawo gry w Lidze Europejskiej. Porażka z OM wykluczyła z tej rywalizacji drużynę Rennes, a swojej szansy nie wykorzystali także piłkarze Paris Saint Germain. Stołeczny klub zanotował trzeci mecz z rzędu bez zwycięstwa, tym razem remisując z AS Monaco. Ostatecznie zakończył rozgrywki na 6. pozycji. Dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu PSG wyprzedziły zespoły Toulouse FC oraz Lille OSC. Drużyna Alaina Casanovy w 38. kolejce zremisowała u siebie z Olympique Lyon, a Lille po emocjonującym pojedynku pokonało AS Nancy. Na Stadium Lille Métropole gospodarze wygrali 3:2, a gola na wagę cennego zwycięstwa zdobył obrońca Nicolas Prestan, dla którego było to pierwsze trafienie w bieżących rozgrywkach.

W sobotę byliśmy także świadkami walki w dolnej części tabeli. Przed ostatnią kolejką szansy na utrzymanie w lidze nie mieli już piłkarze Le Havre, wiedzieliśmy także, że na 99% w Ligue 2 zagra FC Nantes. Wydawało się, że trzecim spadkowiczem będzie AS Saint Etienne lub SM Caen. Zespół Francka Dumasa stał przed wyjątkowo trudnym zadaniem i nie sprawił niespodzianki w starciu z Girondins Bordeaux. Szansy na wydostanie się ze strefy spadkowej nie zmarnowali natomiast gracze St Etienne, którzy pewnie pokonali Valenciennes. Gole Ilana, Kevina Mirallasa oraz dwa trafienia najlepszego strzelca zespołu - Bafetimbi Gomisa zapewniły ostatecznie drużynie Les Verts ligowy byt.

Drużynie FC Nantes nie udało się obronić przed spadkiem mimo zwycięstwa. Podopieczni Elie Baupa przerwali zwycięską serię AJ Auxerre, drużyna Jeana Fernandeza pod nieobecność Ireneusza Jelenia nie była w stanie pokonać niżej notowanego rywala. W barwach AJA w wyjściowej jedenastce na boisku pojawił się Dariusz Dudka. Polak przebywał na boisku do 73. minuty, w końcówce spotkania zastąpił go Moussa Narry.